Czym jest horyzont zdarzeń? Czy można zza niego powrócić?

Źródło:
space.com
"Centrum  jest nasz Teleskop Horyzontu Zdarzeń"
"Centrum jest nasz Teleskop Horyzontu Zdarzeń"tvnmeteo.pl
wideo 2/4
"Centrum jest nasz Teleskop Horyzontu Zdarzeń"tvnmeteo.pl

Stephen Hawking porównał horyzont zdarzeń do sytuacji kajakarza przemierzającego wodospad: "Opadanie przez horyzont zdarzeń jest trochę jak przepłynięcie kajakiem nad wodospadem Niagara" – powiedział. "Jeśli jesteś nad wodospadem, możesz uciec, jeśli wiosłujesz wystarczająco szybko, ale kiedy już przekroczysz krawędź, jesteś stracony. Nie ma odwrotu".

● Zgodnie ze szczególną teorią względności Alberta Einsteina, nic nie może podróżować w przestrzeni szybciej niż prędkość światła. To pozwala wskazać, czym jest horyzont zdarzeń: jest to punkt, z którego nie można wrócić. Czy możliwe jest zatem, by przekroczyć horyzont zdarzeń?

● Albert Einstein podkreśla, że nie da się obserwować żadnego wydarzenia, które ma miejsce na tej granicy – za horyzontem zdarzeń nie widać nic.

● W artykule wyjaśniamy, co to jest horyzont zdarzeń, jakie ma on znaczenie i czy mimo wszystko można z niego powrócić. Piszemy również o Teleskopie Horyzontu Zdarzeń.

Co to jest horyzont zdarzeń?

Nie można wskazać, czym jest horyzont zdarzeń, bez wskazania na pierwsze zdjęcie czarnej dziury – to na nim widać ostatni cień, czyli głęboką, czarną poświatę, która może pochłaniać całe światło i nie wypuścić go ponownie. Co to oznacza w praktyce? Jest to ostatni cień przed głęboką czernią, która jest w stanie pochłonąć całe światło, aby nie wypuścić go ponownie. Pojęcie to wyjaśnia Teleskop Horyzontu Zdarzeń (angielskie Event Horizon Telescope – EHT), czyli międzynarodowy program naukowy, którego celem jest obserwacja przestrzeni kosmicznej, znajdującej się w bezpośredniej bliskości czarnej dziury.

Teleskop Horyzontu Zdarzeń dokonuje obserwacji z rozdzielczością kątową, którą można porównać do rozmiarów horyzontu zdarzeń czarnej dziury. Horyzont zdarzeń czarnej dziury łączy się bezpośrednio z prędkością ucieczki obiektu. Jest to taka prędkość, którą należałoby przekroczyć, by pokonać przyciąganie grawitacyjne. Wzrasta ona w miarę zbliżania się do czarnej dziury, a zjawisko to dokładnie omawia i wyjaśnia Teleskop Horyzontu Zdarzeń. Aby to zobrazować, warto wyobrazić sobie, że horyzont zdarzeń to otoczenie czarnej dziury, stanowiące swoisty próg, w którym prędkość ucieczki przewyższa prędkość światła.

ZOBACZ TEŻ: Czarna dziura i dżet. Polak z Uniwersytetu Harvarda o przełomowym zdjęciu, nad którym pracował

Czy można przekroczyć horyzont zdarzeń?

Horyzont zdarzeń jest swoistym progiem, po którego przekroczeniu nie ma już powrotu. Można więc powiedzieć, że wszystko, co trafi do czarnej dziury, na zawsze znika ze Wszechświata. Wynika to z faktu, że siła grawitacji jest tak silna, że nie istnieją inne siły mechaniczne, które byłyby w stanie ją pokonać. Jak wskazał prof. Avi Loeb, astrofizyk z Uniwersytetu Harvarda: horyzont zdarzeń jest ostatecznym murem więzienia, do którego można wejść, ale nigdy nie wyjść.

Czarna dziuraNSF

Co zatem dzieje się, kiedy przedmiot zbliża się do horyzontu zdarzeń? Dochodzi do tego, że obraz przedmiotu zaciemnia się, a emitowane przez niego światło zniekształca się w wyniku działania sił grawitacji. Następnie przedmiot powoli znika, stając się niewidzialnym dla obserwatorów. Nie ma już możliwości jego powrotu.

Kwestię przenikania do czarnej dziury omawia szczegółowo Teleskop Horyzontu Zdarzeń, ale nie tylko: zagraniczne publikacje naukowe wskazują, co to jest horyzont zdarzeń oraz w jaki sposób można w nim znaleźć osobliwość czarnej dziury, w której to obiekt zapada się w nieskończoność. Oznacza to nic innego, jak załamanie się znanych ludzkości praw fizyki, ponieważ w efekcie tkanka przestrzeni i czasu również zakrzywia się do nieskończonego stopnia.

Nazwa horyzont zdarzeń nawiązuje do faktu, że wewnątrz czarnej dziury nie można zaobserwować żadnego zdarzenia. Jest to zatem swoisty horyzont, poza którym nie można już niczego dostrzec. Hipoteza swoistej bariery zakłada, że wszystkie osobliwości są ukryte pod horyzontem zdarzeń i nie da się w tym przypadku pokonać praw fizyki. W teorii każda masa może być wystarczająco skompresowana, aby mogła powstać czarna dziura – np. Słońce stałoby się czarną dziurą wówczas, gdyby jego masa mieściła się w sferze o średnicy około 2,5 km.

Horyzont zdarzeń w świetle najnowszych badań Teleskopu Horyzontu Zdarzeń (EHT)

EHT (Event Horizon Telescope) to powstały w skali planety układ ośmiu naziemnych radioteleskopów – układ powstał w ramach międzynarodowej współpracy, a jego rolą jest przechwytywanie obrazów czarnej dziury. Naukowcy zajmujący się EHT wskazują, co to jest horyzont zdarzeń i wyjaśniają na konferencjach naukowych, czy można przekroczyć horyzont zdarzeń. Co istotne, jako pierwsi przedstawili też dowód na to, że udało im się przechwycić obraz czarnej dziury, a tym samym przedstawili pierwszy bezpośredni dowód na istnienie supermasywnej czarnej dziury w centrum Messier 87 oraz jej cienia.

Teleskopy, które tworzą EHT, nie są fizycznie połączone, ale możliwa jest ich synchronizacja z zegarami atomowymi, które precyzyjnie odmierzają czas obserwacji. Każdy z teleskopów uzyskał duże ilości danych, a same obserwacje zostały zebrane przy długości fali 1,3 mm w 2017 roku. Następnie przeanalizowały je specjalistyczne komputery – korelatory, znajdujące się w Instytucie Radioastronomii Maxa Plancka i Obserwatorium MIT Haystack. Dzięki temu udało się uzyskać obraz, który został zaprezentowany w czasie konferencji naukowców z EHT i który potwierdza, że poza horyzontem zdarzeń nie ma powrotu do Wszechświata.

ZOBACZ TEŻ: Stephen Hawking: czarne dziury to nie więzienia. Mogą być też portalami do innych wszechświatów

Supermasywna czarna dziura M87 w świetle spolaryzowanym (EHT Collaboration)EHT Collaboration

Źródła Charles Q. Choi, "What Exactly Is a Black Hole Event Horizon (and What Happens There) "space.com/black-holes-event-horizon-explained.html "Horyzont zdarzeń", meteorologiaenred.com/pl/horizonte-de-sucesos.html, "Event horizon", Study Astronomy Online at Swinburne University, astronomy.swin.edu.au/cosmos/e/Event+Horizon,  "What is an Event Horizon?", universetoday.com/42471/event-horizon/

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: space.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę. Już w środę rozpoczyna się maj, a wraz z nim długi weekend. Jaka pogoda będzie nam towarzyszyć w wolne dni? Jak wynika z prognozy synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego, po ciepłym i słonecznym okresie czeka nas powrót do pochmurnej i burzowej rzeczywistości.

Pogoda na majówkę 2024. Jaka będzie pogoda na długi weekend?

Pogoda na majówkę 2024. Jaka będzie pogoda na długi weekend?

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. Noc w całym kraju będzie pogodna. Środa 1.05 zapowiada się słonecznie, termometry pokażą maksymalnie 26 stopni Celsjusza. Warunki biometeo okażą się korzystne.

Pogoda na jutro - środa, 1.05. Pogodna noc, w dzień temperatura sięgnie 26 stopni

Pogoda na jutro - środa, 1.05. Pogodna noc, w dzień temperatura sięgnie 26 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ciepła i słoneczna pogoda sprawiają, że w lasach wzrasta zagrożenie pożarowe. Uważajmy, aby podczas spacerów nie zaprószyć przypadkowo ognia. Sprawdź, gdzie ryzyko pożaru jest największe.

Mapa Polski pełna czerwieni i brązu

Mapa Polski pełna czerwieni i brązu

Źródło:
tvnmeteo.pl, IBL, IMGW, PAP

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed roztopami. Obowiązuje też prognoza zagrożeń, z której wynika, że w części kraju zagrzmi. Burze mogą pojawić się w jeden dzień majówki.

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie powrót burz

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie powrót burz

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Obserwacje naukowe prowadzone przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zostały wstrzymane. Jak podała NASA, powodem jest usterka żyroskopu.

Teleskop Hubble’a ma problem. Wstrzymano obserwacje

Teleskop Hubble’a ma problem. Wstrzymano obserwacje

Źródło:
NASA, PAP

W środę 1 maja rozpoczyna się długi weekend majowy. Warto w wolne dni pamiętać o kilku zagrożeniach, które na nas czyhają na łonie natury. W lasach i parkach roi się od kleszczy, które mogą przenosić miedzy innymi groźną dla człowieka boreliozę. W bieszczadzkich lasach można natknąć się zaś na niedźwiedzie, a w Tatrach - na żmije.

Spędzasz majówkę na łonie natury? Sprawdź, na co należy uważać

Spędzasz majówkę na łonie natury? Sprawdź, na co należy uważać

Źródło:
tvnmeteo.pl, GIS

Bilans ofiar śmiertelnych powodzi i lawin błotnych, które nawiedziły w poniedziałek miasto Mai Mahiu w środkowej Kenii, wzrósł do 48. Trwają poszukiwania kilkudziesięciu zaginionych.

Powodzie w Kenii. "To jakiś zły sen, najczarniejszy moment"

Powodzie w Kenii. "To jakiś zły sen, najczarniejszy moment"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Wulkan Ruang wybuchł we wtorek, przynosząc ze sobą ewakuacje kolejnych mieszkańców otaczających go wysp. Jak ostrzegły służby geologiczne, po erupcji istnieje ryzyko wystąpienia tsunami.

Ewakuacje, ryzyko tsunami. Lawa wystrzeliła na pięć kilometrów

Ewakuacje, ryzyko tsunami. Lawa wystrzeliła na pięć kilometrów

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, BNPB

We wtorek na termometrach pojawiają się coraz wyższe wartości. Jak przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, w niektórych miastach wystarczyły trzy godziny, żeby temperatura wzrosła o prawie 10 stopni Celsjusza. W ciągu dnia w prawie całym kraju termometry pokażą ponad 20 stopni.

Duży skok temperatury zaledwie w kilka godzin

Duży skok temperatury zaledwie w kilka godzin

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Ulewny deszcz nawiedził południową Francję. Opady wynoszące ponad 60 litrów na metr kwadratowy są powodem do radości - tak dużo wody nie spadło tam od dwóch lat. Nawet kilkudniowe ulewy mogą jednak nie wystarczyć, by naprawić szkody, jakie w regionie wyrządziła długotrwała susza.

Od lat w Pirenejach nie spadło tyle deszczu. Ziemia błaga o więcej

Od lat w Pirenejach nie spadło tyle deszczu. Ziemia błaga o więcej

Źródło:
Le Parisien, Meteo France

Mgławica Koński Łeb została zaobserwowana okiem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Po raz pierwszy udało się uchwycić fragment mgławicy w tak wysokiej rozdzielczości. Jak tłumaczą badacze, jest to idealny obiekt do badań ewolucji międzygwiezdnej materii.

Naukowcy zobaczyli kultowy kosmiczny krajobraz z bliska

Naukowcy zobaczyli kultowy kosmiczny krajobraz z bliska

Źródło:
PAP, ESA, NASA JPL

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) podsumował jakość powietrza w Polsce za rok 2023. Z raportu wynika między innymi, że stężenie pyłu zawieszonego PM10 zmniejszyło się w ubiegłym roku o około 13 procent w porównaniu do roku 2022. Sprawdź, co jeszcze pokazuje analiza ekspertów.

Jakim powietrzem oddychaliśmy? GIOŚ podsumował 2023 rok

Jakim powietrzem oddychaliśmy? GIOŚ podsumował 2023 rok

Źródło:
PAP

W drodze do Polski jest fala gorącego powietrza. Kiedy możemy się spodziewać niemal letniej aury? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów nawiedziła Tajlandię. We wtorek termometry pokażą ponad 40 stopni Celsjusza. Władze apelują, aby unikać przebywania na świeżym powietrzu, bo może to grozić udarem cieplnym.

Temperatura przekroczy 40 stopni. "Nigdy w życiu nie doświadczyłem takiego upału"

Temperatura przekroczy 40 stopni. "Nigdy w życiu nie doświadczyłem takiego upału"

Źródło:
Reuters, scmp.com, accuweather.com, bangkokpost.com

W poniedziałek rano pękła tama w zachodniej części Kenii. Zginęło co najmniej 45 osób - podała agencja AP News. Ponad sto osób zostało rannych, a kilkadziesiąt uznaje się za zaginione.

Pękła tama, przyszła śmierć

Pękła tama, przyszła śmierć

Źródło:
AP News

Weekend przyniósł Katalonii opady deszczu. Zdaniem ekspertów ze służby meteorologicznej AEMET, deszcz może załagodzić trwającą od dłuższego czasu w tym regionie Hiszpanii suszę.

Załamanie pogody w Barcelonie

Załamanie pogody w Barcelonie

Źródło:
ENEX, lavanguardia.com,elperiodico.com

Cztery zebry uciekły z przyczepy i zakłóciły ruch na drodze stanowej numer 90 w mieście North Bend w stanie Waszyngton. Część została złapana na jednej z posesji.

"Miałam tu mnóstwo niedźwiedzi, ale jak dotąd żadnych zeber"

"Miałam tu mnóstwo niedźwiedzi, ale jak dotąd żadnych zeber"

Źródło:
ENEX, independent.co.uk, fox13seattle.com

Zwierzęta morskie zamieszkujące wybrzeża stanu Sao Paulo są zatrute kokainą. Brazylijscy naukowcy przekazali, że narkotyk może zaburzać prawidłowy rozwój oraz rozmnażanie małży i węgorzy. Walka z tym zanieczyszczeniem jest bardzo trudna z uwagi na nielegalny charakter jego dystrybucji.

Owoce morza z tej części Brazylii "są zatrute kokainą"

Owoce morza z tej części Brazylii "są zatrute kokainą"

Źródło:
FAPESP

Wiatr porywający fragmenty budynków, wybuchające linie energetyczne, gigantyczne kule gradowe - tak wyglądała trąba powietrzna, która w sobotę spustoszyła Kanton w Chinach. Jak przekazali synoptycy, kolejne dni przyniosą południowej części kraju dalsze pogodowe zagrożenia.

Budynki rozrywane na strzępy i kule ognia. Trąba powietrzna na przerażających nagraniach

Budynki rozrywane na strzępy i kule ognia. Trąba powietrzna na przerażających nagraniach

Źródło:
Reuters, globaltimes.cn, tvnmeteo.pl

Cztery osoby zginęły na skutek tornad, które w weekend przeszły nad amerykańskim stanem Oklahoma. Szczególnie silny wiatr uderzył w miejscowości Sulphur i Marietta - tam potwierdzono porywy o prędkości co najmniej 218 kilometrów na godzinę. Jedną ofiarę śmiertelną odnotowano także w stanie Iowa.

"To, co zobaczyłem w centrum, jest niewyobrażalne"

"To, co zobaczyłem w centrum, jest niewyobrażalne"

Źródło:
PAP, The Oklahoman, CNN

Fala upałów utrzymuje się nad Filipinami. W tygodniu temperatura odczuwalna ma sięgnąć rekordowej jak na tę porę roku wartości 45 stopni Celsjusza. Z uwagi na gorąco stacjonarne lekcje zostały tymczasowo zawieszone. Meteorolodzy prognozują, że w maju będzie jeszcze gorzej.

Od gorąca uczniowie mdleli podczas zajęć

Od gorąca uczniowie mdleli podczas zajęć

Źródło:
Reuters, philstar.com

Mieszkańcy Indii zmagają się z upałami. Są miejsca z temperaturą sięgającą 45 stopni. Władze ostrzegają przed wychodzeniem na zewnątrz wtedy, kiedy jest najgoręcej, i otwierają specjalne centra, w których można się schronić przed spiekotą.

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy  swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Źródło:
Reuters, NDTV, The New Indian Express

Czy Planeta 9 - hipotetyczne ciało niebieskie znajdujące się na krańcach Układu Słonecznego - istnieje? Naukowcy śledzili nieregularnie poruszające się poza orbitą Neptuna obiekty i na podstawie obserwacji opracowali modele pokazujące, że obecność dodatkowej planety jest ich najdokładniejszym wyjaśnieniem.

Czy Planeta 9 istnieje? To może być nowy dowód

Czy Planeta 9 istnieje? To może być nowy dowód

Źródło:
ScienceAlert, Newsweek, phys.org

Hałas uliczny wpływa na rozwój ptaków, nawet jeśli znajdują się one w jajach - dowiódł zespół naukowców. Badacze wystawiali nienarodzone pisklęta zeberek australijskich na odgłosy ruchu miejskiego. Okazało się, że miało to długofalowy wpływ na ich zdrowie, wzrost, a nawet zdolność rozmnażania.

Wystawiali jaja ptaków na hałas uliczny. To, co ustalili, "było naprawdę uderzające"

Wystawiali jaja ptaków na hałas uliczny. To, co ustalili, "było naprawdę uderzające"

Źródło:
The Guardian, sciencenews.org, tvnmeteo.pl

Polak był świadkiem jednego z tornad, które w sobotnią noc uderzyły w stan Nebraska. Pogoda zaskoczyła mężczyznę w drodze, co zmusiło go do poszukiwania schronienia na stacji benzynowej. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

Źródło:
Kontakt 24

Widok na górę Fudżi zostanie zasłonięty. Taką decyzję podjęły władze miasta Fujikawaguchiko w odpowiedzi na zachowanie turystów, którzy utrudniają życie mieszkańcom.

Japończycy zasłonią widok na górę Fudżi

Japończycy zasłonią widok na górę Fudżi

Źródło:
The Japan Times, Business Insider

Niedźwiedzie mogą stanowić zagrożenie dla turystów, którzy planują wypoczynek w Bieszczadach. W kilku podkarpackich miejscowościach w tym roku dochodziło już do incydentów z udziałem tych ssaków. Jak tłumaczyli eksperci, wybudzone ze snu zimowego zwierzęta mogą być rozdrażnione.

W Bieszczadach łatwiej je spotkać niż jelenie. Leśnicy ostrzegają: mogą być rozdrażnione

W Bieszczadach łatwiej je spotkać niż jelenie. Leśnicy ostrzegają: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

Trąba powietrzna przeszła nad chińskim Kantonem, przyczyniając się do śmierci co najmniej pięciu osób. Jak podały lokalne media, żywioł uszkodził ponad 140 budynków. Prowincja Guangzhou, w której leży miasto, jest od ponad tygodnia nawiedzana przez burze z ulewami.

Uderzył wiatr, zaczęły sypać się iskry

Uderzył wiatr, zaczęły sypać się iskry

Źródło:
PAP, CNN, Xinhua

Trwa akcja poszukiwawcza ludzi, którzy próbowali przekroczyć ciężarówką wezbraną rzekę Kwa Muswii na południu Kenii. Do tej pory znaleziono 11 żywych osób i siedem martwych.

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Bogocie, stolicy Kolumbii, w domu mieszka rodzina z ponad 20 krowami. Warunki, w jakich są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sprawą zainteresowały się lokalne władze oraz organizacje ochrony praw zwierząt.

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Źródło:
noticiascaracol.com, El Pais, tvnmeteo.pl