Czym jest horyzont zdarzeń? Czy można zza niego powrócić?

Źródło:
space.com
"Centrum  jest nasz Teleskop Horyzontu Zdarzeń"
"Centrum jest nasz Teleskop Horyzontu Zdarzeń"tvnmeteo.pl
wideo 2/4
"Centrum jest nasz Teleskop Horyzontu Zdarzeń"tvnmeteo.pl

Stephen Hawking porównał horyzont zdarzeń do sytuacji kajakarza przemierzającego wodospad: "Opadanie przez horyzont zdarzeń jest trochę jak przepłynięcie kajakiem nad wodospadem Niagara" – powiedział. "Jeśli jesteś nad wodospadem, możesz uciec, jeśli wiosłujesz wystarczająco szybko, ale kiedy już przekroczysz krawędź, jesteś stracony. Nie ma odwrotu".

● Zgodnie ze szczególną teorią względności Alberta Einsteina, nic nie może podróżować w przestrzeni szybciej niż prędkość światła. To pozwala wskazać, czym jest horyzont zdarzeń: jest to punkt, z którego nie można wrócić. Czy możliwe jest zatem, by przekroczyć horyzont zdarzeń?

● Albert Einstein podkreśla, że nie da się obserwować żadnego wydarzenia, które ma miejsce na tej granicy – za horyzontem zdarzeń nie widać nic.

● W artykule wyjaśniamy, co to jest horyzont zdarzeń, jakie ma on znaczenie i czy mimo wszystko można z niego powrócić. Piszemy również o Teleskopie Horyzontu Zdarzeń.

Co to jest horyzont zdarzeń?

Nie można wskazać, czym jest horyzont zdarzeń, bez wskazania na pierwsze zdjęcie czarnej dziury – to na nim widać ostatni cień, czyli głęboką, czarną poświatę, która może pochłaniać całe światło i nie wypuścić go ponownie. Co to oznacza w praktyce? Jest to ostatni cień przed głęboką czernią, która jest w stanie pochłonąć całe światło, aby nie wypuścić go ponownie. Pojęcie to wyjaśnia Teleskop Horyzontu Zdarzeń (angielskie Event Horizon Telescope – EHT), czyli międzynarodowy program naukowy, którego celem jest obserwacja przestrzeni kosmicznej, znajdującej się w bezpośredniej bliskości czarnej dziury.

Teleskop Horyzontu Zdarzeń dokonuje obserwacji z rozdzielczością kątową, którą można porównać do rozmiarów horyzontu zdarzeń czarnej dziury. Horyzont zdarzeń czarnej dziury łączy się bezpośrednio z prędkością ucieczki obiektu. Jest to taka prędkość, którą należałoby przekroczyć, by pokonać przyciąganie grawitacyjne. Wzrasta ona w miarę zbliżania się do czarnej dziury, a zjawisko to dokładnie omawia i wyjaśnia Teleskop Horyzontu Zdarzeń. Aby to zobrazować, warto wyobrazić sobie, że horyzont zdarzeń to otoczenie czarnej dziury, stanowiące swoisty próg, w którym prędkość ucieczki przewyższa prędkość światła.

ZOBACZ TEŻ: Czarna dziura i dżet. Polak z Uniwersytetu Harvarda o przełomowym zdjęciu, nad którym pracował

Czy można przekroczyć horyzont zdarzeń?

Horyzont zdarzeń jest swoistym progiem, po którego przekroczeniu nie ma już powrotu. Można więc powiedzieć, że wszystko, co trafi do czarnej dziury, na zawsze znika ze Wszechświata. Wynika to z faktu, że siła grawitacji jest tak silna, że nie istnieją inne siły mechaniczne, które byłyby w stanie ją pokonać. Jak wskazał prof. Avi Loeb, astrofizyk z Uniwersytetu Harvarda: horyzont zdarzeń jest ostatecznym murem więzienia, do którego można wejść, ale nigdy nie wyjść.

Czarna dziuraNSF

Co zatem dzieje się, kiedy przedmiot zbliża się do horyzontu zdarzeń? Dochodzi do tego, że obraz przedmiotu zaciemnia się, a emitowane przez niego światło zniekształca się w wyniku działania sił grawitacji. Następnie przedmiot powoli znika, stając się niewidzialnym dla obserwatorów. Nie ma już możliwości jego powrotu.

Kwestię przenikania do czarnej dziury omawia szczegółowo Teleskop Horyzontu Zdarzeń, ale nie tylko: zagraniczne publikacje naukowe wskazują, co to jest horyzont zdarzeń oraz w jaki sposób można w nim znaleźć osobliwość czarnej dziury, w której to obiekt zapada się w nieskończoność. Oznacza to nic innego, jak załamanie się znanych ludzkości praw fizyki, ponieważ w efekcie tkanka przestrzeni i czasu również zakrzywia się do nieskończonego stopnia.

Nazwa horyzont zdarzeń nawiązuje do faktu, że wewnątrz czarnej dziury nie można zaobserwować żadnego zdarzenia. Jest to zatem swoisty horyzont, poza którym nie można już niczego dostrzec. Hipoteza swoistej bariery zakłada, że wszystkie osobliwości są ukryte pod horyzontem zdarzeń i nie da się w tym przypadku pokonać praw fizyki. W teorii każda masa może być wystarczająco skompresowana, aby mogła powstać czarna dziura – np. Słońce stałoby się czarną dziurą wówczas, gdyby jego masa mieściła się w sferze o średnicy około 2,5 km.

Horyzont zdarzeń w świetle najnowszych badań Teleskopu Horyzontu Zdarzeń (EHT)

EHT (Event Horizon Telescope) to powstały w skali planety układ ośmiu naziemnych radioteleskopów – układ powstał w ramach międzynarodowej współpracy, a jego rolą jest przechwytywanie obrazów czarnej dziury. Naukowcy zajmujący się EHT wskazują, co to jest horyzont zdarzeń i wyjaśniają na konferencjach naukowych, czy można przekroczyć horyzont zdarzeń. Co istotne, jako pierwsi przedstawili też dowód na to, że udało im się przechwycić obraz czarnej dziury, a tym samym przedstawili pierwszy bezpośredni dowód na istnienie supermasywnej czarnej dziury w centrum Messier 87 oraz jej cienia.

Teleskopy, które tworzą EHT, nie są fizycznie połączone, ale możliwa jest ich synchronizacja z zegarami atomowymi, które precyzyjnie odmierzają czas obserwacji. Każdy z teleskopów uzyskał duże ilości danych, a same obserwacje zostały zebrane przy długości fali 1,3 mm w 2017 roku. Następnie przeanalizowały je specjalistyczne komputery – korelatory, znajdujące się w Instytucie Radioastronomii Maxa Plancka i Obserwatorium MIT Haystack. Dzięki temu udało się uzyskać obraz, który został zaprezentowany w czasie konferencji naukowców z EHT i który potwierdza, że poza horyzontem zdarzeń nie ma powrotu do Wszechświata.

ZOBACZ TEŻ: Stephen Hawking: czarne dziury to nie więzienia. Mogą być też portalami do innych wszechświatów

Supermasywna czarna dziura M87 w świetle spolaryzowanym (EHT Collaboration)EHT Collaboration

Źródła Charles Q. Choi, "What Exactly Is a Black Hole Event Horizon (and What Happens There) "space.com/black-holes-event-horizon-explained.html "Horyzont zdarzeń", meteorologiaenred.com/pl/horizonte-de-sucesos.html, "Event horizon", Study Astronomy Online at Swinburne University, astronomy.swin.edu.au/cosmos/e/Event+Horizon,  "What is an Event Horizon?", universetoday.com/42471/event-horizon/

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: space.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem nad morzem. Porywy dochodzące do 80 kilometrów na godzinę są spodziewane w niedzielę.

Znów będzie silnie wiać. Ostrzeżenia

Znów będzie silnie wiać. Ostrzeżenia

Źródło:
IMGW

Nocą prawie wszędzie chwyci mróz. Dzień przyniesie najwięcej słońca na południu kraju, a termometry wskażą od 6 do 10 stopni Celsjusza. Wiatr w północnych regionach chwilami nadal będzie silny.

Pogoda na jutro - niedziela 03.11. Nocą prawie wszędzie mróz, dzień ze słońcem w wielu miejscach

Pogoda na jutro - niedziela 03.11. Nocą prawie wszędzie mróz, dzień ze słońcem w wielu miejscach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dzisiejszy wieczór był kolejnym z rzędu, kiedy nad Polską dało się zaobserwować przelot Starlinków. Zdjęcia widocznego na niebie "kosmicznego pociągu" dostaliśmy na Kontakt24.

Sznur białych punktów na niebie

Sznur białych punktów na niebie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rekordowy poziom zanieczyszczeń powietrza odnotowano w nocy z piątku na sobotę w 14-milionowym mieście Lahaur we wschodnim Pakistanie. W związku z utrzymującym się smogiem zajęcia sportowe w szkołach nie będą odbywać się na świeżym powietrzu, mieszkańcom zakazano używania riksz motorowych, wstrzymano prace budowlane.

"Nigdy wcześniej nie osiągnęliśmy poziomu 1000"

"Nigdy wcześniej nie osiągnęliśmy poziomu 1000"

Źródło:
PAP

Ochłodzenie, które wszyscy poczuliśmy w sobotę, z nami zostanie. W niektórych częściach Polski o poranku temperatura będzie spadać znacznie poniżej zera. Na najbliższe dni nie zapowiadamy opadów, jednak na niebie będą przeważać chmury.

To nie będą przyjemne poranki

To nie będą przyjemne poranki

Źródło:
tvnmeteo.pl

W hiszpańskiej prowincji Walencja wciąż trwają akcje poszukiwawczo-ratunkowe po tragicznych powodziach. Ratownicy w piątek w miejscowości Benetússer dotarli do żywej kobiety, która trzy dni spędziła uwięziona w samochodzie porwanym przez wodę - poinformowały hiszpańskie media.

Trzy dni uwięziona w aucie porwanym przez powódź. Uratowali kobietę

Trzy dni uwięziona w aucie porwanym przez powódź. Uratowali kobietę

Źródło:
El Mundo, tvnmeteo.pl

Hiszpania zmaga się ze skutkami powodzi, które we wtorek i środę dotknęły wschodnie regiony. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 211. Mieszkańcy i lokalne władze twierdzą, że nie zadziałał system ostrzeżeń. Tysiące wolontariuszy zebrało się, by pomóc mieszkańcom zatopionych miejscowości.

Ostrzeżenia przyszły, gdy wody było po szyję. Rośnie bilans ofiar powodzi w Hiszpanii

Ostrzeżenia przyszły, gdy wody było po szyję. Rośnie bilans ofiar powodzi w Hiszpanii

Aktualizacja:
Źródło:
El Mundo, RTVE, PAP

Złota polska jesień dobiega końca, nadchodzi szarobura aura, taka z pogranicza zimy. O tym, jak w różnych modelach meteorologicznych rysuje się listopad, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co szykuje pogoda na listopad? Synoptyk o najnowszych wyliczeniach modeli

Co szykuje pogoda na listopad? Synoptyk o najnowszych wyliczeniach modeli

Źródło:
tvnmeteo.pl

Największy krokodyl na świecie żyjący w niewoli zmarł w sobotę w australijskim zoo. Według wyliczeń opiekunów miał co najmniej 110 lat. Stan jego zdrowia pogorszył się w połowie października.

Został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa. "Był naszym najukochańszym kumplem"

Został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa. "Był naszym najukochańszym kumplem"

Źródło:
PAP

Rekin zaatakował surfera na Hawajach, odgryzając mu nogę. Mimo poważnej rany mężczyźnie udało się dopłynąć do brzegu z jedynie niewielką pomocą innych plażowiczów. Do zdarzenia doszło w piątek rano.

Stracił nogę w ataku rekina, sam dopłynął do brzegu

Stracił nogę w ataku rekina, sam dopłynął do brzegu

Źródło:
Maui Now, Maui News, CBS News

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) opublikowała zdjęcia satelitarne, które pokazują ogromną skalę zniszczeń i zalań po powodziach w tym tygodniu w Walencji u wschodnich wybrzeży Hiszpanii. Widać na nich, jak zmienił się krajobraz w rejonie laguny La Albufera.

"Dramatyczna transformacja" na zdjęciach satelitarnych

"Dramatyczna transformacja" na zdjęciach satelitarnych

Źródło:
El Pais, ESA, tvnmeteo.pl

NASA nawiązała kontakt z sondą Voyager 1 po kilkudniowej przerwie. Jak wyjaśniła agencja, do zerwania łączności doszło na skutek uruchomienia systemu awaryjnego urządzenia. Obecnie kontakt utrzymywany jest za pośrednictwem systemu, który ostatni raz był wykorzystywany w 1981 roku.

Nie działał od ponad czterech dekad. Teraz pełni kluczową rolę

Nie działał od ponad czterech dekad. Teraz pełni kluczową rolę

Źródło:
NASA, CNN, tvnmeteo.pl

Ta mgławica przypomina kształtem sylwetkę wilka, a może nawet wilkołaka. Nowe zdjęcie, na którym widać ten obłok gazu i pyłu, pokazało w czwartek Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Czarny wilk na niebie. Niesamowite zdjęcie

Czarny wilk na niebie. Niesamowite zdjęcie

Źródło:
PAP, ESO

Naukowcy ostrzegają przed ryzykiem poważnej zmiany cyrkulacji oceanicznej na Atlantyku. Mogłaby ona wywołać zakłócenia klimatyczne na nieobserwowaną wcześniej skalę.

"Wyłączenie" atlantyckich prądów może przynieść niszczycielskie skutki

"Wyłączenie" atlantyckich prądów może przynieść niszczycielskie skutki

Źródło:
PAP

Związane z ociepleniem klimatu wskaźniki zagrożenia dla zdrowia ludzi osiągnęły nowe rekordowe wartości - wynika z najnowszej edycji raportu Lancet Countdown on Health and Climate Change. Znacząco wzrosła między innymi liczba zgonów spowodowanych upałem wśród osób powyżej 65. roku życia. Eksperci alarmują, że z powodu zmian klimatycznych zdrowie człowieka jest narażone na niespotykane dotąd zagrożenia.

Liczby, które powinny nas niepokoić. "Rekordowe zagrożenie"

Liczby, które powinny nas niepokoić. "Rekordowe zagrożenie"

Źródło:
PAP, The Guardian, The Lancet

Dynia zawiera wiele cennych składników odżywczych, dlatego warto włączyć ją do diety. - Pomarańczowy kolor dyni jest wynikiem wysokiej zawartości w niej witaminy A i beta-karotenu, które korzystnie wpływają na wzrok, skórę, układ sercowo-naczyniowy oraz układ odpornościowy - przekonuje doktor Lizzy Davis z Wydziału Nauk o Żywieniu Uniwersytetu Alabama w Birmingham.

Trwa sezon na dynię. "To prawdziwa bomba odżywcza"

Trwa sezon na dynię. "To prawdziwa bomba odżywcza"

Źródło:
PAP

Zwierzęta konsumują alkohol częściej niż mogłoby się to wydawać. Najnowsze badania brytyjskich naukowców wykazały, że wiele gatunków, od drobnych bezkręgowców po ssaki, regularnie spożywa etanol w postaci sfermentowanych owoców lub nektaru. Niektóre wykorzystują go w celach obronnych, zaś inne - jako doskonałe źródło kalorii.

Wiele zwierząt regularnie spożywa alkohol. W jakim celu?

Wiele zwierząt regularnie spożywa alkohol. W jakim celu?

Źródło:
Cell Press, The Guardian

Naukowcom udało się nauczyć wielkoszczury gambijskie wykrywania nielegalnych produktów pochodzących od roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem. Chodzi między innymi o łuski łuskowca, kości słoniowe, rogi nosorożca oraz drewno hebanowca afrykańskiego. Trwają prace, by te niezwykłe umiejętności gryzoni były wykorzystywanie w portach, które zmagają się z problemem przemytu.

Chcą wykorzystać supermoce tych gryzoni do walki z przemytem

Chcą wykorzystać supermoce tych gryzoni do walki z przemytem

Źródło:
Phys, Frontiers

Z pustyni Gobi wystartowała chińska misja Shenzhou-19, transportująca tajkonautów na stację kosmiczną Tiangong. Na pokładzie statku znaleźli się członkowie załogi urodzeni w latach 90 - najmłodsi jak do tej pory obywatele Chin w przestrzeni pozaziemskiej.

Tak młodej załogi jeszcze tam nie było. Poza Ziemią spędzi pół roku

Tak młodej załogi jeszcze tam nie było. Poza Ziemią spędzi pół roku

Źródło:
PAP, BBC

W ostatnich dniach wzrosła aktywność wulkanu Popocatépetl w Meksyku. Z jego krateru wydobywa się dym, zawierający popiół i żarzące się fragmenty. Krajowe służby zabroniły zbliżania się do wulkanu, a także wprowadziły alert drugiego stopnia dotyczący jego aktywności.

Gęsty dym od kilku dni unosi się nad wulkanem

Gęsty dym od kilku dni unosi się nad wulkanem

Źródło:
Cenapred, ENEX, Infobae, Milenio

Pyton birmański pożerający w całości jelenia - na taki widok natknęli się naukowcy z południowej Florydy. Aby połknąć ofiarę, samica gada rozwarła szczęki na prawie maksymalną szerokość. Pytony birmańskie są uznawane na Florydzie za gatunki inwazyjne, mające negatywny wpływ na lokalną faunę.

Pyton pożerał jelenia w całości. "Niezapomniany widok"

Pyton pożerał jelenia w całości. "Niezapomniany widok"

Źródło:
Conservancy od Southern Florida, Live Science

Japońscy naukowcy z niepokojem patrzą na szczyt najwyższej góry w ich kraju. Mierzący 3776 metrów stratowulkan Fudżi o tej porze roku powinien być już biały od śniegu. Jednak kolejny dzień z rzędu w tym miejscu nie zarejestrowano opadów. Eksperci zaznaczają, że taka sytuacja wydarzyła się pierwszy raz od końca XIX wieku, kiedy rozpoczęto zbierać dane.

W tym miejscu wciąż nie spadł śnieg. Pierwszy raz od co najmniej 130 lat

W tym miejscu wciąż nie spadł śnieg. Pierwszy raz od co najmniej 130 lat

Źródło:
Phys.org

Podczas jesiennego liczenia kozic w Tatrach przyrodnicy naliczyli 949 sztuk tych chronionych zwierząt, w tym 67 koźląt urodzonych wiosną tego roku - podał we wtorek Tatrzański Park Narodowy (TPN). Więcej osobników zanotowano po słowackiej stronie.

Policzyli kozice w Tatrach

Policzyli kozice w Tatrach

Źródło:
PAP

Osoby w średnim wieku, mające problemy ze snem, wykazują więcej oznak złego stanu mózgu - twierdzą eksperci. Specjaliści z zakresu neurologii w niedawno opublikowanym badaniu przekonują, że istnieje powiązanie między jakością naszego snu a kondycją jednego z najważniejszych organów w ludzkim ciele.

Jesteś w średnim wieku i źle sypiasz? To może wpływać na twój mózg

Jesteś w średnim wieku i źle sypiasz? To może wpływać na twój mózg

Źródło:
American Academy of Neurology