Gatunki inwazyjne to ogromny problem. Badacze: generują gigantyczne koszty

Źródło:
PAP, newswise.com
Tarczówka marmurkowata to gatunek inwazyjny
Tarczówka marmurkowata to gatunek inwazyjnyShutterstock
wideo 2/5
Szakal i gatunki inwazyjne

Gatunki inwazyjne, które rozprzestrzeniają się w Europie, stanowią ogromne zagrożenie dla miejscowej flory i fauny. Grupa badaczy oszacowała koszty takich przyrodniczych zaburzeń dla Unii Europejskiej. - Niezbędne jest, abyśmy podjęli natychmiastowe działania w celu poprawy raportowania kosztów, zidentyfikowania najbardziej niepokojących skutków ekonomicznych tej sytuacji - powiedziała Morgane Henry z McGill University, współautorka badania.

Europa jest narażona na działanie tysięcy gatunków inwazyjnych sprowadzanych przez ludzi z różnych regionów. Dlaczego? Ponieważ jej wysoka aktywność gospodarcza zwiększa ryzyko inwazji biologicznych, rozprzestrzeniających się za pośrednictwem handlu i transportu towarów między państwami członkowskimi UE bez wystarczającej kontroli granicznej. Badanie opublikowane w "Environmental Sciences Europe" rzuca światło na drastyczne koszty ekonomiczne, które wynikają z rozprzestrzeniania się gatunków obcych na terenie Unii Europejskiej.

Międzynarodowy zespół naukowców twierdzi, że większość inwazyjnych gatunków nie jest odpowiednio oceniana pod kątem rzeczywistych i potencjalnych skutków ekonomicznych. Aby wypełnić tę lukę, autorzy nowej publikacji oszacowali koszty wynikające z inwazji biologicznych w Unii Europejskiej, jednocześnie zwracając uwagę na obecne braki w wiedzy i szacując przyszłe możliwe koszty. Wyniki określają jako "alarmujące".

Gatunki inwazyjne generują ogromne koszty

Po pierwsze, spośród około 13 tysięcy inwazyjnych gatunków - o których wiadomo, że utworzyły populacje w Unii Europejskiej - tylko 259 (około 1 procent) ma udokumentowane koszty. Nowe modele prognozują tymczasem, że nieudokumentowane koszty mogą być aż o 501 proc. wyższe, niż obecnie zarejestrowane, osiągając sumę 26,64 miliarda euro, z wyraźnym udziałem takich krajów, jak Litwa, Malta i Czechy. Prognozy wskazały na znaczny wzrost kosztów - do ponad 142,73 mld euro w roku 2040, w przypadku niewprowadzenia środków zaradczych. Skoordynowane działania międzynarodowe, mające na celu zapobieżenie i łagodzenie skutków biologicznych inwazji w Unii Europejskiej i na świecie, mają więc kluczowe znaczenie - przekonują badacze. Według nich różne kraje muszą współpracować, tak aby zapobiegać pojawianiu się inwazyjnych gatunków w nowych miejscach oraz zarządzać już istniejącymi. - Nasze badanie ujawnia ogromne niedoszacowanie ekonomicznych kosztów inwazji biologicznych w Unii Europejskiej. Koszty te to nie tylko ogromne obciążenie dla gospodarki Unii, ale także zagrożenie dla równowagi ekologicznej i dobrobytu społeczeństwa. Niezbędne jest, abyśmy podjęli natychmiastowe działania w celu poprawy raportowania kosztów, zidentyfikowania najbardziej niepokojących skutków ekonomicznych tej sytuacji. Ważne jest też, abyśmy wspólnie działali na skalę globalną, tak aby odpowiednio zająć się zagrożeniem wynikającym z działania inwazyjnych gatunków - powiedziała współautorka badania, Morgane Henry z McGill University.

Lasy Państwowe o intruzie w polskich lasach - szopie praczu
Lasy Państwowe o intruzie w polskich lasach - szopie praczuKrzysztof Tomczak, nadleśniczy zielonogórskiego Nadleśnictwa Cybinka, nagrał film z szopem praczem zajadającym owoce czerechy amerykańskiej. Co ciekawe, zarówno zwierzak jak i krzew, to gatunki obce inwazyjne.lasy.gov.pl

Wiele można zdziałać

Na szczęście zdaniem ekspertów wiele można zdziałać. - Unia Europejska dysponuje unikalnymi możliwościami, aby zająć się gigantycznymi stratami ekonomicznymi, których doświadcza. To dlatego, że jej model finansowania umożliwia spójne podejście do projektów przekraczających granice państwowe. Podane liczby powinny być sygnałem alarmowym, że obecna strategia nie działa i należy natychmiast rozważyć wprowadzenie nowej wizji obejmującej cały kontynent - dodał jeden z autorów badania, profesor Corey Bradshaw.

Raki marmurkowe w Poleskim Parku Narodowym
Raki marmurkowe w Poleskim Parku NarodowymPoleski Park Narodowy ostrzega przed inwazją raka marmurkowego. To groźny inwazyjny, który nie ma dla siebie konkurencyjnych. Jego ekspansja może spowodować masowe ginięcie płazów, degradację ekosystemów wodnych i zanikanie zbiorników wodnych. Bartłomiej Gorzkowski/Fundacja Epicrates

Autorka/Autor:anw

Źródło: PAP, newswise.com

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2025. Pierwsze dni długiego weekendu majowego będą bardzo ciepłe, miejscami temperatura sięgnie 25 stopni. Spodziewane są także burze, podczas których może sypnąć gradem. Później nastąpi ochłodzenie, będzie też padać.

Pogoda na majówkę. Jeden dzień może być szczególnie burzowy

Pogoda na majówkę. Jeden dzień może być szczególnie burzowy

Źródło:
tvnmeteo.pl

W pobliżu Jerozolimy wybuchł pożar. Walkę z ogniem utrudniają wysoka temperatura powietrza i silny wiatr. - Wieczorem wiatr może wiać z prędkością 90-100 kilometrów na godzinę, co może pogorszyć sytuację - powiedział w środę komendant jerozolimskiej straży pożarnej Szmulik Friedman.

"To może być największy pożar w historii kraju"   

"To może być największy pożar w historii kraju"   

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Czym żywią się wilki żyjące w rejonie Ujścia Warty? - Pomimo obecności kilku tysięcy wolno wypasanych krów i kilkuset koni odżywiają się przede wszystkim dzikimi gatunkami ssaków - donoszą naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Według badaczy wpływ na to ma sposób wypasu inwentarza oraz niepozbawianie krów rogów.

Wolą dzikie kopytne od bydła i koni  

Wolą dzikie kopytne od bydła i koni  

Źródło:
PAP

Pogoda na jutro, czyli na czwartek, 1.05. Noc zapowiada się pogodnie, lokalnie może pokropić. Czwartek, 1.05, początek majówki, będzie pogodny. Termometry pokażą maksymalnie 22 stopnie Celsjusza.

Pogoda na jutro - czwartek 1.05. Dużo słońca, do 22 stopni

Pogoda na jutro - czwartek 1.05. Dużo słońca, do 22 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Letnia aura zapanowała w stolicy Francji - Paryżu. W środę temperatura maksymalna sięgnęła tam prawie 30 stopni. Fala gorąca ma potrwać cały długi weekend majowy.

Temperatura sięga 30 stopni, są problemy na kolei

Temperatura sięga 30 stopni, są problemy na kolei

Źródło:
Reuters, ENEX, Le Figaro, BFM TV

Uśpione wulkany też mogą wykazywać pewną aktywność. Jak wynika z najnowszych badań, głęboko pod stożkiem Uturuncu w Boliwii dochodzi do przemieszczania się gazu i płynów, co powoduje wznoszenie terenu. Naukowcy tłumaczą, że obserwacja "wulkanu zombie" pomoże nam w zrozumieniu procesów zachodzących w skorupie ziemskiej.

Badacze odkryli ruchy pod "wulkanem zombie"

Badacze odkryli ruchy pod "wulkanem zombie"

Źródło:
Cornell University, USGS

Burza piaskowa nawiedziła południowy i środkowy Irak, znacząco ograniczając widzialność. W mieście Basra prawie 400 osób trafiło do szpitali na skutek inhalacji pyłu. Jak ostrzegają meteorolodzy, takie warunki mogą utrzymać się co najmniej do przyszłego tygodnia.

Miasta tonęły w pyle. Prawie 400 osób trafiło do szpitali

Miasta tonęły w pyle. Prawie 400 osób trafiło do szpitali

Źródło:
Reuters, Shafaq News

Co najmniej dwie osoby nie żyją na skutek burz, które we wtorek przeszły nad centralnymi i wschodnimi Stanami Zjednoczonymi. Do śmiertelnych wypadków doszło w Pittsburghu. Przez pogodę w mieście przez pewien czas były problemy z działaniem systemów alarmowych, wystąpiły także długie przerwy w dostawie prądu.

Podczas burzy padł system alarmowy. Nie żyją dwie osoby

Podczas burzy padł system alarmowy. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN, CBS News

Wychodzące koty powinny być zabezpieczane przed kleszczami. Chociaż statystycznie zwierzęta te rzadziej zapadają na choroby odkleszczowe niż psy, mogą przenosić te pajęczaki w pobliże ludzi. Weterynarze podkreślają również, że koty mają tendencję do maskowania swoich przypadłości, więc nie zawsze musimy wiedzieć, że są chore.

Koty mogą służyć jako "taksówki" dla kleszczy. Da się temu zapobiec

Koty mogą służyć jako "taksówki" dla kleszczy. Da się temu zapobiec

Źródło:
PAP

Cieniutki sierp Księżyca pojawił się na polskim niebie. Towarzyszyło mu zjawisko światła popielatego, do którego wystąpienia potrzebne są określone warunki. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Bajeczny sierp" i wyjątkowe zjawisko na polskim niebie

"Bajeczny sierp" i wyjątkowe zjawisko na polskim niebie

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach"

Suche warunki panujące w wielu polskich lasach mogą sprzyjać zaprószeniu ognia. Leśnicy apelują, by pamiętać o tym podczas majówkowych wypraw w teren. Nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa turystów czekają wysokie kary.

Apel o rozsądne grillowanie. Dotkliwe kary za złamanie przepisów

Apel o rozsądne grillowanie. Dotkliwe kary za złamanie przepisów

Źródło:
PAP, IMGW

Poznaliśmy datę pierwszej polskiej misji technologiczno-naukowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). IGNIS oficjalnie wystartuje 29 maja - poinformowała firma Axiom Space. W jej ramach polski astronauta dr Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Wiemy, kiedy Polak poleci w kosmos

Wiemy, kiedy Polak poleci w kosmos

Źródło:
PAP, POLSA

Peruwiańskie władze potwierdziły śmierć dwójki dzieci w wyniku powodzi w pobliżu miasta Huaraz na wschodzie kraju. Kataklizm wywołało osunięcie się zbocza góry Vallunaraju, rzeka Casca wystąpiła z brzegów.

Osunięcie się zbocza góry spowodowało powódź. Nie żyje dwoje dzieci

Osunięcie się zbocza góry spowodowało powódź. Nie żyje dwoje dzieci

Źródło:
Reuters, WRadio

Mieszkańcy nadmorskiej miejscowości Bredene w Belgii przecierali oczy ze zdumienia, gdy na miejscowej plaży woda wyrzuciła na brzeg bobra. Te zwierzęta naturalnie żyją w środowisku słodkowodnym dlatego widok porzuconego ssaka wzbudził nie tylko ciekawość, ale także obawy o jego zdrowie.

Woda wyrzuciła bobra na plażę. "Był niezwykle odwodniony"

Woda wyrzuciła bobra na plażę. "Był niezwykle odwodniony"

Źródło:
ENEX, Flandersnews

We wtorek z Gujańskiego Centrum Kosmicznego wystrzelono na orbitę satelitę Europejskiej Agencji Komicznej BIOMASS. Jej zadaniem jest dostarczanie informacji o stanie lasów na Ziemi. W wieloletnich przygotowaniach misji brał udział zespół polskich inżynierów.

Wystartowała misja BIOMASS. W zespole inżynierskim Polacy   

Wystartowała misja BIOMASS. W zespole inżynierskim Polacy   

Źródło:
PAP, Reuters

Strażacy walczą z pożarem, który szaleje w pobliżu miasta Taegu w Korei Południowej. Z powodu zagrożenia zamknięto kilka lokalnych szkół. Ogień strawił obszar o powierzchni około 260 hektarów.

Zamknięto szkoły. Trwa walka z pożarem

Zamknięto szkoły. Trwa walka z pożarem

Źródło:
Reuters, The Korea Herald

Zespół jelita drażliwego, świąd skóry czy astma to w wielu przypadkach trudne do wyleczenia schorzenia. Ich wspólną cechą jest to, że są wywoływane przez nadmierną odpowiedź immunologiczną, która w ciężkich przypadkach może zagrażać życiu. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Bonn zidentyfikował obiecujący, bioaktywny związek, który może skutecznie zmniejszyć objawy tych dolegliwości. Związek ten blokuje receptor na niektórych komórkach, zapobiegając w ten sposób silnej odpowiedzi immunologicznej.

Nowo odkryty, bioaktywny związek może leczyć alergie

Nowo odkryty, bioaktywny związek może leczyć alergie

Źródło:
Science Daily

Wzrost temperatury powietrza powoduje, że w Tatrach powoli topnieje śnieg. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) zawiesiło od wtorku wydawanie codziennych komunikatów lawinowych. Komunikaty zostaną wznowione, gdy ponownie pojawią się opady śniegu tworzące zagrożenie lawinowe.

Śniegu ubywa, koniec zagrożenia lawinowego

Śniegu ubywa, koniec zagrożenia lawinowego

Źródło:
PAP

27-letni student z Chin dwukrotnie potrzebował pomocy ratowników podczas wspinaczki na szczyt góry Fudżi w Japonii. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby obie interwencje nie wydarzyły się w tym samym miejscu w przeciągu jednego tygodnia.

Dwukrotnie w ciągu tygodnia ściągali go ze słynnej góry. 27-latek wrócił po telefon

Dwukrotnie w ciągu tygodnia ściągali go ze słynnej góry. 27-latek wrócił po telefon

Źródło:
BBC, The Guardian

Zagrożenie pożarowe w wielu regionach Polski jest wysokie - wynika z danych Instytutu Badawczego Leśnictwa. Takie warunki tuż przed zbliżającym się długim weekendem majowym wzbudziły obawy o możliwość zamknięcia lasów. Do sprawy odniósł się minister spraw wewnętrznych i administracji, Tomasz Siemoniak.

Czy lasy na majówkę zostaną zamknięte? Minister odpowiada

Czy lasy na majówkę zostaną zamknięte? Minister odpowiada

Źródło:
PAP

Brazylijscy naukowcy zidentyfikowali najstarszy znany nauce gatunek mrówki. Okaz znajdował się w zbiorach muzeum zoologicznego należącego do Uniwersytetu w Sao Paulo. Według badań prehistoryczna mrówka żyła wśród dinozaurów 113 milionów lat temu.

Jej szczęki przypominały sierpy. Żyła 113 milionów lat temu

Jej szczęki przypominały sierpy. Żyła 113 milionów lat temu

Źródło:
CNN, PAP

W Płocku w weekend pojawił się wir pyłowy. Nagranie tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W weekend południowo-zachodnią Oklahomę nawiedziły ulewy. Co najmniej jedna osoba zginęła. To nie koniec gwałtownych zjawisk w tej części USA. W poniedziałek alarmami pogodowymi objęto ponad 36 milionów mieszkańców.

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Źródło:
PAP, NBC News

Bulusan, czynny wulkan położony na filipińskiej wyspie Luzon, niepokoi mieszkańców. W poniedziałek doszło do erupcji. Z krateru wydobyła się kolumna popiołu, która wzbiła się na wysokość 4,5 kilometra.

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Źródło:
Reuters

Na przełomie kwietnia i maja czeka nas duże, ale krótkie ocieplenie. Jaka będzie majówka? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Źródło:
tvnmeteo.pl

Szczeniak przeżył potężną eksplozję, do której doszło w weekend w największym porcie handlowym Iranu. Jak pisze agencja Reuters, małego czworonoga wyciągnięto spod gruzów. Pomocy udzielili mu wolontariusze irańskiego Czerwonego Półksiężyca.

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Źródło:
Reuters

Puma złożyła nietypową wizytę mieszkańcom okolic ruchliwej drogi w rejonie miasta Las Vegas. Zwierzę spacerowało nocą po podwórkach. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

"Nie widzimy tutaj takich zwierząt". Nietypowy gość na nagraniu

"Nie widzimy tutaj takich zwierząt". Nietypowy gość na nagraniu

Źródło:
FOX5

W niedzielę w Tatrach, w rejonie Rysów, doszło do dwóch śmiertelnych wypadków. Turyści spadli z dużej wysokości. Warunki były trudne, dlatego też ratownicy ewakuowali ze szczytu też trzy inne osoby.

Spadli z dużej wysokości w Tatrach. Nie udało się ich uratować

Spadli z dużej wysokości w Tatrach. Nie udało się ich uratować

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Osobom cierpiącym na alergię pokarmową towarzyszą nieustanne obawy, że zjedzą coś nieodpowiedniego, co może się skończyć dla nich wstrząsem. Jak mówił doktor Wojciech Feleszko, dla tych, którzy nie mogą spożywać jajek, mleka, glutenu czy orzechów, niemal 95 procent potraw jest wykluczonych.

"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny są szczególnie groźne

"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny są szczególnie groźne

Źródło:
PAP