Australijscy badacze znaleźli sposób na wzbogacanie materiału budowlanego za pomocą prażonych odpadów po parzeniu kawy. W ten sposób mają nadzieję na ograniczenie ilości odpadów organicznych, które trafiają na wysypiska.
W ciągu roku na świecie wytwarza się około 18 milionów ton kawowych fusów, które w większości trafiają na składowiska odpadów. Chociaż odpady organiczne ulegają szybkiemu rozkładowi, nie oznacza to, że są obojętne dla środowiska. W procesie rozpadu wydzielają one do atmosfery metan, przyczyniając do pogłębienia efektu cieplarnianego. Fusy z kawy mogą być jednak poddane recyklingowi, a jak pokazuje badanie opublikowane na łamach "Journal of Cleaner Production", można wykorzystać je w nieoczywisty sposób.
Podwójny zastrzyk życia
Badacze z Królewskiego Instytutu Technologii w Melbourne (RMIT) przeprowadzili eksperyment z wykorzystaniem fusów pozyskanych z lokalnych kawiarni. Wytłoczyny zostały poddane pirolizie, czyli prażeniu w temperaturze 350 stopni Celsjusza w warunkach beztlenowych. W ten sposób fusy przekształciły się w biowęgiel - porowaty, lekki materiał, który może zostać wykorzystany w budownictwie.
Tak przygotowane fusy zostały dodane do mieszanki betonu. Jak się okazało, wzbogacony beton był 30 procent bardziej wytrzymały od tego, który powstał bez dodatku. Badacze przeprowadzili także testy z użyciem świeżych fusów oraz prażonych w temperaturze 500 st. C, ale ostateczny produkt był mniej wytrzymały.
- Naszym celem było znalezienie sposobu na wykorzystanie odpadów kawowych w projektach budowlanych zamiast wywożenia ich na wysypiska. W ten sposób dajemy kawie podwójny zastrzyk życia - powiedział Rajeev Roychand, główny autor badania.
Kawa zamiast piasku
Chociaż to dopiero początek prac nad wykorzystaniem fusów w budownictwie, naukowcy tłumaczą, że takie rozwiązanie pozwoliłoby rokrocznie uniknąć emisji milionów metrów sześciennych metanu do atmosfery. Na dodatek miałoby korzystny wpływ na środowisko także w inny sposób - jak tłumaczył współautor badania Jie Li, biowęgiel kawowy może zastąpić część piasku używanego do produkcji betonu.
- Ciągłe wydobywanie naturalnego piasku na całym świecie, zazwyczaj z koryt rzek i brzegów, w celu zaspokojenia szybko rosnących potrzeb przemysłu budowlanego ma duży wpływ na środowisko - powiedział. Każdego roku w projektach budowlanych na całym świecie wykorzystuje się 50 miliardów ton naturalnego piasku.
Naukowcy podkreślili, że aby branża budowlana mogła rozwijać się w zrównoważony sposób, konieczne będą badania nad alternatywnymi surowcami i metodami produkcji materiałów budowlanych. Biowęgiel stanowi szczególnie obiecującą alternatywę - można go pozyskiwać z różnych odpadów organicznych, w tym drzewnych, spożywczych i komunalnych. Teraz badacze chcą sprawdzić, jak "wzmocniony kawą" beton będzie sprawdzał się w warunkach polowych.
Źródło: RMIT, ScienceAlert, Food Science and Technology
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock