TVN Meteo | Nauka

Rosyjska aktorka i reżyser wrócili na Ziemię. Przez dwa tygodnie nagrywali film w kosmosie

TVN Meteo | Nauka

Autor:
mjz,
ps
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl
Rosyjska ekipa filmowa wróciła na Ziemię z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
TVN24/NASARosyjska ekipa filmowa wróciła na Ziemię z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Rosyjska aktorka Julia Peresild i reżyser Klim Szypienko po niemal dwóch tygodniach spędzonych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w niedzielę wylądowali na Ziemi. Zajmowali się realizacją zdjęć do pierwszego w historii filmu fabularnego nakręconego w przestrzeni kosmicznej.

Kapsuła kosmiczna rosyjskiego statku Sojuz MS-18, wewnątrz której znajdowali się aktorka Julia Peresild, reżyser Klim Szypienko i kosmonauta Oleg Nowickij wylądowała w niedzielę o godzinie 9.35 czasu lokalnego (godz. 6.35 w Polsce) na kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie.

Peresild i Szypienko zajmowali się przygotowaniem materiału zdjęciowego do filmu fabularnego "Wyzwanie" (Wyzow) o lekarce, która udaje się na orbitę ratować życie chorego kosmonauty, przebywali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) od 5 października. Z kolei kosmonauta Oleg Nowickij przybył w kosmos 9 kwietnia. Wraz z kosmonautą Piotrem Dubrowem wypełniał misję podłączenia do ISS modułu "Nauka".

Aktorka i reżyser udali się na orbitę na pokładzie Sojuza MS-19, w towarzystwie innego kosmonauty, Antona Szkaplerowa, który nie wrócił z nimi, lecz pozostał na ISS wraz z Piotrem Dubrowem dla wypełnienia innej misji. Na ziemię mężczyźni powrócą wiosną 2022 roku. Przewiezie ich statek Sojuz MS-19, który przed 12 dniami przetransportował w kosmos rosyjskich filmowców.

Film w kosmosie

Według zapowiedzi "Wyzwanie" to pierwszy na świecie film fabularny zrealizowany w kosmosie. Reżyser filmu i grająca rolę młodej lekarki Julia Persild "pracowali bez wytchnienia, z uszczerbkiem dla snu" - napisał w niedzielę na Twitterze Dmitrij Rogozin dyrektor generalny Roskosmosu. Łącznie udało im się nakręcić materiał, który wystarczy na 35-40 minut w przygotowywanym filmie - podaje agencja Itar TASS.

Trójka rosyjskich kosmonautów: Szkaplerow, Dubrow i Nowickij pojawi się w filmie - podają rosyjskie media. Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmiczne przebywa aktualnie wraz z nimi siedmioro astronautów.

Jak informowano przed wylotem, zdjęcia do filmu miały się rozpocząć wkrótce po przybyciu ekipy na ISS.. Wcześniej, podczas transmisji z lotu i dokowania informowano, że Peresild i Szypienko odwiedzą w trakcie zdjęć także amerykański moduł z panoramicznym widokiem oraz - w razie potrzeby - amerykański segment ISS.

Rosyjska ekipa filmowa wróciła na Ziemię z Międzynarodowej Stacji KosmicznejNASA
Rosyjska ekipa filmowa wróciła na Ziemię z Międzynarodowej Stacji KosmicznejNASA

Wysłanie w kosmos filmowców i praca nad filmem fabularnym, to część szerszego projektu, w ramach którego powstanie także szereg materiałów dokumentalnych, poświęconych kosmonautyce. Przed udaniem się w przestrzeń kosmiczną aktorzy i reżyserzy - oprócz Peresild i Szypienki także ich zmiennicy - przez cztery miesiące odbywali trening. O przebiegu szkolenia szeroko informowały rosyjskie media. W produkcję filmu zaangażowane są studio Yellow, Black and White, agencja kosmiczna Roskosmos i Program Pierwszy telewizji państwowej, a jednym z producentów jest szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin.

Autor:mjz, ps

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości