Naukowcy z amerykańskiego stanu Maryland po raz pierwszy zidentyfikowali enzym odpowiedzialny za nadawanie moczowi żółtej barwy. Podkreślili, że ich odkrycie jest istotne dla przyszłych badań nad zdrowiem zupełnie innego układu w ludzkim organizmie.
Na łamach "Nature Microbiology” ukazało się badanie, dzięki któremu udało się rozwiązać jedną z bardziej niezwykłych zagadek nauki. Chodzi o odpowiedź na pytanie o to, dlaczego mocz jest żółty. Chociaż naukowcy podejrzewali, jaki związek jest odpowiedzialny za charakterystyczną barwę, nieznany pozostawał sposób jego powstawania. Jak się okazało, odpowiedzialny za to jest enzym znany jako reduktaza bilirubiny.
- To niezwykłe, że powszechne, codzienne zjawisko biologiczne pozostawało niewyjaśnione aż tak długo. Cieszymy się, że nasze zespół tego dokonał - przekazał główny autor artykułu, Brantley Hall z Uniwersytetu Maryland w Stanach Zjednoczonych.
Naukowiec wyjaśnił, że kiedy czerwone krwinki ulegają degradacji po sześciu miesiącach swojego życia, jako produkt uboczny powstaje jasnopomarańczowy barwnik zwany bilirubiną. Zazwyczaj jest on wydzielany do jelit, aby następnie ulec wydaleniu. Znajdująca się w jelitach mikroflora przekształca go w inne cząsteczki.
- Drobnoustroje jelitowe kodują enzym zwany reduktazą bilirubiny, który przekształca bilirubinę w bezbarwny produkt uboczny, urobilinogen - tłumaczył Hall. - Następnie spontanicznie rozkłada się on do cząsteczki zwanej urobiliną.
Enzymy bakteryjne, które redukują bilirubinę do urobilinogenu, kluczowego etapu tego szlaku, przez długi czas pozostawały niezidentyfikowane. O ile sam związek chemiczny od dawna łączono z żółtym odcieniem moczu, odkrycie przez zespół badawczy enzymu odpowiedzialnego za mechanizm rozwiązuje zagadkę, która wymykała się naukowcom od ponad stulecia.
Ważne dla zdrowia
Odkrycie badaczy z Maryland może mieć ważne implikacje zdrowotne. Zespół odkrył, że reduktaza bilirubiny jest obecna u prawie wszystkich zdrowych dorosłych, za to często jej brakuje u noworodków i osób z nieswoistym zapaleniem jelit. Na tej podstawie postawiono hipotezę, że brak reduktazy może przyczyniać się do żółtaczki u niemowląt oraz powstawania barwnikowych kamieni żółciowych.
- Teraz, gdy zidentyfikowaliśmy ten enzym, możemy rozpocząć badania nas sposobem, w jaki nasze bakterie jelitowe wpływają na poziom krążącej bilirubiny i na różne związane z tym schorzenia, np. żółtaczkę - przekazała współautorka badania Xiaofang Jiang.
Oprócz żółtaczki i choroby zapalnej jelit mikrobiom jelitowy powiązano w ostatnich latach z wieloma innymi schorzeniami i zaburzeniami, od alergii, przez zapalenie stawów, po łuszczycę. Najnowsze odkrycie przybliża badaczy do holistycznego zrozumienia roli mikrobiomu jelitowego w utrzymaniu zdrowia człowieka.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock