Pokonał cały Ocean Indyjski, uderzył w Madagaskar i Mozambik, w sobotę spodziewany jest u wybrzeży Afryki Południowej. Spowodował śmierć co najmniej 27 osób i poważne zniszczenia. Freddy, który uformował się 6 lutego, jest na dobrej drodze do tego, aby stać się najdłużej trwającym cyklonem tropikalnym w historii - poinformowała Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).
Cyklon tropikalny Freddy powstał 6 lutego u wybrzeży północnej Australii. Następnie przemierzył cały Ocean Spokojny, by 21 lutego uderzyć we wschodnie wybrzeże Madagaskaru, a później, 24 lutego, w prowincję Inhambane w Mozambiku. Żywioł zatrzymał się na kilka dni nad Mozambikiem i Zimbabwe, zrzucając duże ilości deszczu i doprowadzając do powodzi. Po tym czasie zawrócił i, pobierając energię z ciepłych wód oceanu, zyskał na sile. Niewiele brakowało, by ponownie uderzył w Madagaskar, tym razem w jego zachodnią część.
Ofiary śmiertelne i roczne opady w tydzień
Z szacunków amerykańskiej Narodowej Administracji Atmosferycznej i Oceanicznej (NOAA) wynika, że w ciągu ostatnich siedmiu dni w południowym Mozambiku suma opadów deszczu osiągnęła 500 l/mkw., a przez ostatni miesiąc było to 700 l/mkw., czyli znacznie powyżej średniej rocznej. Na Madagaskarze w ciągu tygodnia odnotowano 300 l/mkw., czyli trzy razy więcej niż wynosi średnia miesięczna. Jeszcze zanim Freddy uderzył, kraj ten już zmagał się z powodziami z powodu obfitych sezonowych opadów deszczu.
Według raportu Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej z 6 marca, cyklon spowodował łącznie co najmniej 27 ofiar śmiertelnych. Krajowa agencja ds. katastrof w Mozambiku szacuje, że żywioł dotknął 1,75 miliona ludzi, z czego ponad osiem tysięcy musiało opuścić swoje miejsca zamieszkania.
Znów może zaatakować Mozambik
8 marca słabnący cyklon oddalał się od Madagaskaru, kierując się w kierunku północno-zachodnim. Prowincja Zambezia w Mozambiku będzie prawdopodobnie jego drugim miejscem zejścia na ląd w tym kraju.
Ma uderzyć z siłą odpowiadającą huraganowi kategorii pierwszej, rozwijając wiatr o prędkości do 139 kilometrów na godzinę. Spodziewane są jeszcze bardziej obfite opady deszczu. W ciągu 24 godzin w Malawi - sąsiadującym z Tanzanią, Mozambikiem i Zambią - może spaść do 100 litrów wody na metr kwadratowy.
Pobije rekord?
Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) poinformowała, że Freddy jest na dobrej drodze do tego, aby stać się najdłużej trwającym cyklonem tropikalnym w historii. W czwartkowym komunikacie przekazano, że po tym, jak cyklon ulegnie rozproszeniu, rozpocznie się "szczegółowa analiza" w tej sprawie.
- Jednym z aspektów, którym się zajmiemy, jest fakt, że w ciągu swojego długiego życia cyklon okresowo słabł poniżej stanu burzy tropikalnej - wyjaśnił profesor Randall Cerveny z WMO.
Obecny rekord należy do huraganu John. Utrzymywał się on przez 31 dni na środkowym Pacyfiku w 1994 r.
Źródło: WMO, earthobservatory.nasa.gov, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: earthobservatory.nasa.gov