Gatunek ostrokrzewu, który był uznawany za zaginiony lub wymarły przez blisko 200 lat, został odnaleziony przez przyrodników. Stanowisko rośliny znajdowało się w okolicach miasta Igarassu położonego w północno-wschodniej Brazylii. To dobra wiadomość, ale naukowcy ostrzegają, że roślina może znajdować się na skraju wyginięcia.
Ostrokrzew Ilex sapiiformis został odkryty w 1838 roku przez szkockiego przyrodnika George'a Gardnera. Później został oficjalnie opisany przez Siegfrieda Reisseka w 1861 roku. Od tego czasu nie znaleziono żadnego innego przedstawiciela tego gatunku, przez co botanicy myśleli, że roślina wyginęła. Ponownie udało się ją znaleźć w tym roku w okolicach miasta Igarassu położonego w północno-wschodniej Brazylii.
Zaginiony gatunek
Zespół naukowców pod kierownictwem Gustavo Martinellego, ekologa z firmy zajmującej się ochroną środowiska Navia Biodiversity w Rio de Janeiro, spędził sześć dni eksplorując lasy łęgowe położone w okolicach miasta Igarassu. To właśnie tam dostrzeżono małe, białe kwiatki rosnące na czterech krzewach ostrokrzewu Ilex sapiiformis, który w języku angielskim nosi nazwę ostrokrzew Pernambuco (Pernambuco holly).
- W chwili, gdy znaleźliśmy Ilex sapiiformis, świat na chwilę stanął - powiedziała Juliana Alencar, badaczka uczestnicząca w ekspedycji.
Roślina z Brazylii jest jednym z 25 najbardziej poszukiwanych i zaginionych gatunków w ramach programu Search for Lost Species. Jest dziewiątym gatunkiem odnalezionym ponownie od czasu rozpoczęcia tego projektu w 2017 roku. Ilex sapiiformis może osiągnąć od 8 do 12 metrów wysokości, ale trudno go dostrzec, ponieważ przypomina wiele innych gatunków należących do rodziny ostrokrzewowatych.
- Ilex sapiiformis znajduje się obecnie trudnej sytuacji - powiedział Martinelli. - Może być na skraju wyginięcia, ponieważ o ile nam wiadomo, istnieją tylko cztery krzewy tego gatunku i znajdują się na terenie zdegradowanego lasu łęgowego - dodał. Las łęgowy to siedlisko leśne, występujące nad rzekami i potokami.
Ilex sapiiformis jest gatunkiem dwupiennym, co oznacza, że męskie i żeńskie narządy rozrodcze znajdują się na oddzielnych krzewach. Z czterech drzew zidentyfikowanych przez zespół dwa są męskie, a dwa żeńskie.
- To niewiarygodne, że ostrokrzew został ponownie odkryty w obszarze metropolitalnym zamieszkiwanym przez prawie sześć milionów ludzi - powiedziała Christina Biggs, specjalistka ds. programu zaginionych gatunków. - Nieczęsto myślimy o roślinach jako o straconych dla nauki, ponieważ nie poruszają się jak zwierzęta, ale są w każdym calu integralną częścią ekosystemów, z których pochodzą. Nawet jeśli od 186 lat nie zaobserwowano danej rośliny, to może ona nadal gdzieś być, a ten krzew jest doskonałym przykładem tego, dlaczego tak ważne jest dalsze poszukiwanie - dodała.
Źródło: rewild.org, newscientist.com
Źródło zdjęcia głównego: Fred Jordão