Amazońska dżungla może skrywać w sobie tysiące ukrytych struktur. Międzynarodowa grupa badaczy przeanalizowała tysiące kilometrów kwadratowych lasu i okazało się, że pod warstwą roślinności i gleby kryły się budowle wykonane ludzką ręką.
Amazoński las deszczowy to jeden z najbardziej dziewiczych ekosystemów świata. Gęsta dżungla stanowi dom dla tysięcy gatunków zwierząt, roślin i grzybów, spośród których wielu nie zdążyliśmy jeszcze odkryć. Jak pokazuje badanie opublikowane na łamach "Science", nawet w tak dzikim miejscu ludzie od tysięcy lat zostawiali ślady swojej obecności.
Wały, megality i rysunki
Badanie przeprowadzone zostało przez międzynarodowy zespół naukowców, składający się z ponad 150 specjalistów. Badacze przyjrzeli się dnu lasu z samolotu, korzystając ze skanerów LiDAR, tworzących trójwymiarowe skany powierzchni Ziemi. Technologia ta pozwala odfiltrować z obrazu roślinność oraz wierzchnie warstwy gleby, dzięki czemu da się zobaczyć, co kryje się pod nimi. W ten sposób badacze przeanalizowali ponad 5,3 tysięcy kilometrów kwadratowych.
Podczas 36 lotów wykonanych na potrzeby badania, naukowcom udało się odnaleźć 24 nieznane do tej pory ziemne struktury o kształtach wskazujących na ich antropogeniczne pochodzenie. Były wśród nich megalityczne struktury, umocnienia czy nawet rysunki wykonane w glebie, tak zwane geoglify. Poprzednie analizy doprowadziły do znalezienia setek innych podobnych struktur w rejonie amazońskiego lasu deszczowego.
- Początkowo nie byliśmy pewni, czy cokolwiek znajdziemy - powiedział w rozmowie z CNN Vinicius Peripato z brazylijskiego Narodowego Centrum Badań Kosmicznych, główny autor badania. - To było swego rodzaju zagranie hazardowe, jednak ryzyko się opłaciło.
W oparciu o czynniki charakteryzujące miejsca znalezienia struktur - rodzaj gleby, sumę opadów czy odległość od zbiorników - naukowcy opracowali model, który pozwolił im ocenić, jak wiele takich ziemnych struktur może kryć się w Amazonii. Niewykluczone, że jest ich ponad 10 tysięcy, być może nawet około 20 tysięcy.
Dzika i zamieszkana
Jak wyjaśnili naukowcy, wyniki pokazują, że amazońska dżungla była zamieszkana przez ludzi na długo przed przybyciem Europejczyków. Współautor badania, Hans ter Steege z Uniwersytetu Utrechckiego, przekazał, że chociaż ludzie raczej nie opanowali całej Amazonii, ślady ich obecności są widoczne w sporej części dżungli. Wskazuje na to chociażby miejscowe zagęszczenie "udomowionych" gatunków roślin takich jak orzech brazylijski, winorośl leśna czy kakaowiec.
- Miejsca, w których znaleziono wały ziemne, pokrywają się z miejscami, w których występują gatunki udomowione - przekazał.
Badania nad ziemnymi strukturami są istotne nie tylko z naukowego punktu widzenia, ale również społecznego. Rdzenni mieszkańcy Amazonii mogą wykorzystać ich wyniki, aby pokazać brazylijskiemu rządowi, że żyją w lesie od tysięcy lat, co może pomóc im w zachowaniu praw do ziemi.
- Odkrycie mówi nam, że niektóre części lasu mogą nie być tak stare, jak początkowo sądziliśmy. Ludzie i przyroda żyją tam razem od wieków - dodał Ter Steege.
Źródło: CNN, Utrecht University
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock