Życie na Ziemi powstało w błocie na Grenlandii?
Życie na Ziemi mogło narodzić się w wulkanach błotnych w południowo-zachodniej Grenlandii. Naukowcy twierdzą, że miejsce to spełnia wszystkie niezbędne kryteria do powstania pierwszych biomolekuł.
Wulkany błotne powstają w wyniku wydobywania się na powierzchnię mieszaniny wody, piasku i iłu.
Prawie cztery miliardy lat temu wulkany w Isua w południowo-zachodniej Grenlandii wyrzucały z siebie związki chemiczne niezbędne dla powstania pierwszych biomolekuł. Tworzyły też doskonałe środowisko dla narodzin życia na Ziemi - uważa międzynarodowy zespół naukowców .
To pierwszy taki przypadek, kiedy zidentyfikowano miejsce sprzed 3.8 mld lat, spełniające wszelkie niezbędne wymogi dla wyłonienia się życia.
Kluczowy minerał
Ważną rolę mógł tu odgrywać serpentyn. Powstaje on, gdy woda morska przenika do górnej warstwy płaszcza Ziemi na głębokość do 200 m. Zdaniem naukowców, to ten minerał, znajdowany w ścianach źródeł geotermalnych, mógł mieć udział w powstawaniu biomolekuł.
Źródła geotermalne, ulokowane m.in. na dnie oceanów, wydzielają duże ilości wodoru, metanu i amoniaku. Wydają się przez to dobrym środowiskiem dla narodzin życia. Niestety, często tworzą środowisko silnie zakwaszone, co uniemożliwia stabilne trwanie aminokwasów.
Taką stabilność aminokwasy mogą osiągnąć w środowisku, w którym występuje serpentyn. Co więcej, w jego sąsiedztwie występuje również fosfor, kolejny pierwiastek ważny dla zaistnienia życia
Swoje odkrycie naukowcy ogłosili na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Autor: mm//ŁUD / Źródło: PAP
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty w związku z prognozowanymi burzami, ulewnymi deszczami i silnym wiatrem. Eksperci ostrzegają, że możliwe są podtopienia, i zalecają, aby w trakcie burzy znaleźć bezpieczne schronienie. Sprawdź, kto dostał alert RCB.
Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"
Najbliższe dni przyniosą ciepłą i jednocześnie dynamiczną aurę. Nad krajem pojawią się fronty niosące obfite opady deszczu, a miejscami burze. Temperatura maksymalna na ogół będzie przekraczać 20 stopni Celsjusza, a pod koniec tygodnia zbliży się do 30 st. C.
Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol
Członkowie misji Ax-4, w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, wrócili we wtorek na Ziemię z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Żona astronauty Aleksandra Uznańska-Wiśniewska opublikowała zdjęcie z żołnierzami Wojska Polskiego i lekarzami Europejskiej Agencji Kosmicznej w Houston. Na astronautę czeka już samolot, którym ma udać się do Europy. Wszystko relacjonujemy w tvn24.pl.
Samolot czeka na Uznańskiego-Wiśniewskiego. Żona dziękuje za "gotowość i zaangażowanie"
Kapsuła Dragon z Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądowała w Oceanie Spokojnym. Do wodowania doszło w rejonie wybrzeża Kalifornii o godzinie 2.31 czasu lokalnego. Polski astronauta opuścił już kapsułę.
Wylądowali. Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił na Ziemię
Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.
Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych
Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.
Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady
Ulewny deszcz sparaliżował w poniedziałek nowojorskie metro. Woda wdarła się do wagonów i na perony, powodując chaos i masowe opóźnienia. Nagrania z zalanej stacji 28th Street ukazują pasażerów, którzy w panice unosili nogi nad zalaną podłogą.
Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia
Sławosz Uznański-Wiśniewski bezpiecznie wrócił na Ziemię. Polak od końca czerwca przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Axiom-4. Przed powrotem do domu astronauta skorzystał z usług "kosmicznego fryzjera".
Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.
Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza
Sławosz Uznański-Wiśniewski spędził na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ponad dwa tygodnie. Na nagraniu udostępnionym w poniedziałek, niedługo po opuszczeniu przez Polaka ISS, widać, jak wyglądało przyrządzanie posiłków w kosmosie.
Przeżyjmy to jeszcze raz. Tak pierogi latały w kosmosie
- Źródło:
- Axiom Space, Lyofood, tvnmeteo.pl
W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.
Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat
Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.
Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż
Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.
Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?
Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.
Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu
Burze z gradem przechodziły w niedzielę nad Polską. W południowej części kraju strażacy mieli pełne ręce roboty - na Podkarpaciu doszło do przerw w dostawach prądu, a w Małopolsce wiatr zwiał dach z kościoła. Groźnie wyglądające chmury szelfowe pojawiły się także na północy.