Znów rzadziej myjemy ręce? "Higiena powinna być nawykiem"

[object Object]
Ministerstwo Zdrowia zachęca do noszenia maseczekyoutube/Ministerstwo Zdrowia
wideo 2/8

Amerykańskie badania wskazują, że znów zapominamy o regularnym myciu rąk, nawet mimo szalejącej pandemii. Eksperci przekonują, że czynność ta powinna stać się naszym codziennym nawykiem.

Pandemia COVID-19 wymusiła na nas regularne dbanie o higienę rąk. Od ponad roku otaczamy się hasłami promującymi ich częste mycie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) czynność ta powinna trwać tyle czasu, co dwukrotne odśpiewanie "Happy Birthday".

Wiele osób, w obawie przed zachorowaniem i zarażeniem swoich bliskich, wzięła sobie to do serca. Według badania amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention - CDC) z czerwca 2020 roku, mieszkańcy Stanów Zjednoczonych myli ręce dwa razy częściej niż w roku 2019.

Wróciliśmy do starych nawyków

Badania przeprowadzone w jednym ze szpitali w Chicago, gdzie używanie mydła i środka odkażającego jest elektronicznie monitorowane przez całą dobę, wykazały, że na początku pandemii personel w stu procentach przestrzegał przepisów.

- Nasi pracownicy naprawdę obawiali się tej choroby - nie wiedzieli, kto jest chory, a kto nie - więc bardzo dbali o higienę rąk – powiedziała jedna z autorek badania dr Emily Landon, dyrektor medyczny ds. zapobiegania i kontroli zakażeń na Uniwersytecie Medycznym w Chicago.

Niestety wygląda na to, że dość szybko wróciliśmy do starych przyzwyczajeń. Według badań opublikowanych w poniedziałek w czasopiśmie akademickim "JAMA", wystarczyły zaledwie cztery miesiące, aby tylko 51,5 procent personelu medycznego wciąż pamiętało o częstym i regularnym myciu rąk. Badania, które dotyczyły wszystkich Amerykanów, wykazały, że tylko 57 procent z nich myje ręce sześć lub więcej razy dziennie – na przykład po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem lub po powrocie do domu. W pierwszych dniach pandemii robiło to 78 procent populacji.

- Higiena rąk powinna być nawykiem. To tak jak zapinanie pasów w samochodzie, zdrowe odżywianie czy regularne ćwiczenia. Trzeba umieć się do tego przyzwyczaić – powiedziała Landon.

Jak skutecznie myć ręce (Główny Inspektorat Sanitarny)Główny Inspektorat Sanitarny

Możemy kłamać

Badania pokazują, że są sytuacje, kiedy nie myjemy regularnie rąk, nawet jeśli czujemy, że powinniśmy. A jeśli ktoś zapyta nas o tę czynność, potrafimy kłamać.

- Nikt nie chce być postrzegany jako brudny, więc bywa, że kłamiemy, że myliśmy ręce na przykład po tym, jak wyszliśmy z łazienki – powiedziała Landon.

- Co ciekawe, kobiety są bardziej skłonne do takiego kłamstwa niż mężczyźni, których higiena rąk najczęściej zwyczajnie "nie interesuje" – twierdzi Jon Dommisse, dyrektor ds. strategii i rozwoju korporacyjnego komercyjnej firmy zajmującej się wyposażaniem łazienek. Korporacja regularnie prowadzi badania dotyczące nawyków mycia rąk w Ameryce.

Raporty CDC popierają tę tezę. "Niezależnie od roku, mężczyźni znacznie rzadziej niż kobiety pamiętali, aby umyć ręce przed jedzeniem w restauracji, przed przygotowaniem żywności, po skorzystaniu z łazienki w domu" – podano w komunikacie.

Zdaniem Dommissego, w zeszłym roku, po wybuchu pandemii, mężczyźni zwracać na to większą uwagę.

- To trochę jak walka płci o to, kto częściej myje ręce. Każdego roku kobiety biją mężczyzn w tej dziedzinie, z wyjątkiem ostatniego roku. Wtedy panowie wydali się być bardziej stanowczy w utrzymywaniu lepszych nawyków. To było trochę szokujące – mówił.

Opłuczemy i uciekamy

Jednak w styczniu 2021 roku tylko 38 procent Amerykanów wciąż miało zwyczaj przypominania członkom rodziny o myciu rąk. W ubiegłym pamiętało o tym 54 procent.

Dommisse zauważył też, że procent osób "opłukujących" ręce wzrosła.

- Nazywamy to "opłucz i uciekaj". Kiedy idziesz do publicznej łazienki, najczęściej nie używasz mydła, tylko po prostu opłukujesz ręce i szybko wychodzisz. W kwietniu 2020 roku przyznało się do tego tylko 27 procent respondentów. W styczniu tego roku było to już 48 procent – dodał Dommisse.

Dobre wieści są takie, że od czasu do czasu sami przypominamy sobie dbaniu o higienę rąk. Niestety najczęściej dochodzi do tego podczas wybuchu epidemii poważnej choroby.

- Za każdym razem, gdy pojawia się jakiś rodzaj epidemii grypy lub innej choroby, trend ten zdecydowanie się nasila – powiedział Dommisse. - Oczywiście stało się to w przypadku COVID, ale podobnie było w podczas epidemii SARS, eboli, ptasiej grypy, a nawet w roku, w którym zwykła grypa była znacznie bardziej rozpowszechniona – dodał.

Chociaż może to być szokujące, że personel szpitala mógł ograniczyć przestrzeganie higieny rąk, należy pamiętać, że w nowym badaniu uwzględniono każdy rodzaj pomieszczenia, a nie tylko łazienkę.

- Jednak higiena rąk wśród personelu medycznego powinna być jeszcze częstsza, ponieważ od około doby po przyjęciu pacjenta do sali szpitalnej jego cały pokój jest już pokryty "patyną jego własnych bakterii" - stwierdziła Landon. W ten sposób lekarz może przenosić zarazki do innych pokojów, w tym także do pokoju lekarskiego. Dlatego, jak wspomniała ekspertka, oczekuje się, że personel znów wróci do nawyku mycia rąk za każdym razem przed wejściem i raz po wyjściu z sali, w której przebywa chory pacjent.

- Dla większości Amerykanów może być trochę szokujące, że niektórzy lekarze i pielęgniarki nie dbają wystarczająco o higienę rąk. Wszystko z powodu tego, że zazwyczaj, gdy idziemy do pacjenta, to wizyta jest krótka. Tak naprawdę, ​​jeśli szpital kompleksowo zwraca uwagę na higienę rąk, to i tak tylko 30 procent personelu o tym pamięta – powiedziała.

Nie iść na skróty

Eksperci twierdzą, że dbanie o higienę rąk nie jest tak trudne.

- Ustal sobie jakieś zasady. Jeśli pojawisz się w domu, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to właśnie umycie rąk. Myjemy ręce także przed jedzeniem i po wyjściu z łazienki – radzi Landon.

Na tę czynność powinniśmy poświęcić pełne 20 sekund. By ręce były całkowicie czyste, nie należy zapominać o szorowaniu wewnątrz dłoni i na czubkach palców.

Landon stwierdziła, że wciąż słyszy skargi od pacjentów, którzy chorują na COVID-19, że zakazili się wirusem, mimo tego, że "robili wszystko dobrze i przestrzegali wszystkich zasad".

- Po dokładniejszym wywiadzie okazuje się jednak, że poszli na skróty. Więc istnieją szanse, że jeśli pracownicy służby zdrowia niekoniecznie przestrzegają higieny rąk, to ty także. Prawdopodobnie nadszedł czas, aby włożyć w to trochę więcej wysiłku – podsumowała Landon.

Autor: kw / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nadchodzące dni przyniosą pochmurną aurę i opady deszczu, które miejscami mogą być obfite. W części kraju pojawią się też burze. W weekend termometry pokażą maksymalnie 28 stopni Celsjusza.

Rodzi się kolejny niż śródziemnomorski. Może bardzo mocno padać

Rodzi się kolejny niż śródziemnomorski. Może bardzo mocno padać

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed obfitymi opadami deszczu, które mogą towarzyszyć burzom. Obowiązują też ostrzeżenia przed spiekotą.

Ulewny deszcz i skwar. W mocy żółte alarmy

Ulewny deszcz i skwar. W mocy żółte alarmy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 24.07. W nocy pojawią się miejscami opady deszczu i burze. W dzień również będzie padać, a termometry pokażą maksymalnie 29 stopni.

Pogoda na jutro - czwartek, 24.07. Gorące południe, deszczowa północ

Pogoda na jutro - czwartek, 24.07. Gorące południe, deszczowa północ

Źródło:
tvnmeteo.pl

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze wygłosił opinię doradczą, która może mieć kluczowe znaczenie dla przyszłych działań państw na rzecz walki ze zmianami klimatu. Choć opinia nie będzie prawnie wiążąca, stanie się ważnym punktem odniesienia dla setek toczących się procesów klimatycznych na całym świecie.

Trybunał w Hadze wydał opinię, która może pomóc "uniknąć szkód zagrażających ludzkości"

Trybunał w Hadze wydał opinię, która może pomóc "uniknąć szkód zagrażających ludzkości"

Źródło:
Reuters, Center for International Environmental Law, Al Jazeera

Fala upałów nawiedziła Włochy. Miejscami temperatura przekroczyła 40 stopni Celsjusza. W środę lokalne służby medyczne podały, że prawdopodobnie z powodu wysokiej temperatury na plażach w Apulii zmarło pięć osób.  

W dwa dni na plażach we Włoszech zmarło pięć osób  

W dwa dni na plażach we Włoszech zmarło pięć osób  

Źródło:
PAP, gazzetta.it

Trzecia w tym roku fala upałów ogarnęła Półwysep Bałkański. Wysoka temperatura powietrza w połączeniu ze skąpymi opadami deszczu spowodowały, że poziom wody w serbskim jeziorze Gruza jest alarmująco niski.

Jezioro wysycha. "Sytuacja jest alarmująca"

Jezioro wysycha. "Sytuacja jest alarmująca"

Źródło:
Reuters

W środkowej Grecji na obszarze Koryntii we wtorek wybuchł pożar. Akcja gaśnicza trwała w nocy, ale żywioł udało się opanować. Był on na tyle niebezpieczny, że konieczne było ewakuowanie pobliskich wiosek. Służby aresztowały dwie osoby, które mają być odpowiedzialne za zaprószenie ognia.

"To była bardzo ciężka noc". Ewakuacje, dwie osoby aresztowane w Grecji

"To była bardzo ciężka noc". Ewakuacje, dwie osoby aresztowane w Grecji

Źródło:
PAP, eKathimerini

Fala ekstremalnych upałów obejmie w tym tygodniu ponad 90 milionów Amerykanów. Temperatura ma być dużo wyższa niż średnio, dlatego też mogą paść rekordy ciepła.

90 milionów osób objętych alertami przed ekstremalnymi upałami

90 milionów osób objętych alertami przed ekstremalnymi upałami

Źródło:
PAP

Pobyt astronautów w kosmosie wpływa na ich organizm podobnie jak u osób długo przebywających na stacjach polarnych. O tym, jak jeszcze zmienia się ludzkie ciało w warunkach mikrograwitacji, opowiadał Alessandro Alcibiade, lekarz misji IGNIS, który zajmuje się zdrowiem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego.

Jak pobyt w kosmosie może zmienić ludzką krew

Jak pobyt w kosmosie może zmienić ludzką krew

Źródło:
PAP

Turystka została zaatakowana przez niedźwiedzia brunatnego na popularnym górskim szlaku na Alasce. Kobieta doznała obrażeń niezagrażających życiu i dzięki szybkiej akcji ratunkowej została ewakuowana do szpitala.

Niedźwiedź zaatakował kobietę. "Nie była w stanie chodzić"

Niedźwiedź zaatakował kobietę. "Nie była w stanie chodzić"

Źródło:
Anchorage Daily News

Turyści spożywający posiłki w restauracjach w portugalskim Porto zmagają się w ostatnich tygodniach z natrętnymi gołębiami i mewami. Ptaki próbują zabrać pożywienie z talerzy. Dotychczasowe próby odstraszenia zwierząt zakończyły się niepowodzeniem.

Sceny jak z filmu Hitchcocka w portugalskim mieście

Sceny jak z filmu Hitchcocka w portugalskim mieście

Źródło:
PAP, Jornal de Noticias

Na przedmieściach Buenos Aires, stolicy Argentyny, zaobserwowano pumę. Drapieżnik zabija zwierzęta hodowlane lokalnych mieszkańców. Służby nie są w stanie schwytać dzikiego kota.

Puma na przedmieściach. Mieszkańcy boją się wychodzić z domów

Puma na przedmieściach. Mieszkańcy boją się wychodzić z domów

Źródło:
PAP, pagina12.com.ar

Groźnie wyglądająca chmura pojawiła się we wtorek w Jeleniej Górze. Był to wał szkwałowy, który często zwiastuje nadejście burzy. Jego zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt24.

Wał szkwałowy sunął nad Jelenią Górą

Wał szkwałowy sunął nad Jelenią Górą

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Iran zmaga się z falą ekstremalnych upałów. Temperatura przekracza miejscami 50 stopni Celsjusza. W niektórych regionach mieszkańcy skarżą się na niedobór wody. Z powodu spiekoty środa w stolicy kraju będzie dniem wolnym od pracy.

Ponad 50 stopni. Władze apelują o oszczędzanie wody

Ponad 50 stopni. Władze apelują o oszczędzanie wody

Źródło:
The Guardian, Al Jazeera

Wysoka temperatura powietrza, której doświadczają w ostatnich dniach mieszkańcy Półwyspu Bałkańskiego, sprzyja wybuchom pożarów. Ogień pojawił się we wtorek na zachodzie Bułgarii. Z żywiołem walczyło kilkanaście zastępów straży pożarnej. Pożary pojawiły się także w Albanii i Kosowie.

Pożary na Półwyspie Bałkańskim. "Dobrze, że strażacy tu byli"

Pożary na Półwyspie Bałkańskim. "Dobrze, że strażacy tu byli"

Źródło:
ENEX, Reuters

Połamane gałęzie, zalane ulice - to skutki burz z intensywnymi opadami deszczu, jakie wystąpiły w poniedziałek oraz w nocy z poniedziałku na wtorek. W związku z dynamiczną pogodą strażacy przeprowadzili dziesiątki interwencji w kilku województwach zachodniej Polski.

Dziesiątki interwencji strażaków. Zalane ulice, połamane gałęzie

Dziesiątki interwencji strażaków. Zalane ulice, połamane gałęzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzecia w tym roku fala upałów ogarnęła Ateny. Z powodu wysokiej temperatury zamknięto we wtorek na kilka godzin Akropol. Gorąco jest również w Czarnogórze i Chorwacji.

Akropol zamknięty na kilka godzin z powodu upałów

Akropol zamknięty na kilka godzin z powodu upałów

Źródło:
Reuters, Enex

Intensywne opady deszczu nawiedziły chińską prowincję Szantung. W ciągu pięciu godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle pada w tym regionie w pół roku. Potężne ulewy doprowadziły do powstania powodzi. W wyniku żywiołu zginęły co najmniej dwie osoby.

W pięć godzin spadło tyle deszczu, ile w pół roku

W pięć godzin spadło tyle deszczu, ile w pół roku

Źródło:
Reuters

Około 50 tysięcy mieszkańców okolic stolicy Filipin, Manili, musiało opuścić swoje mieszkania z powodu powodzi wywołanych tajfunem Wipha. W części kraju nie funkcjonują szkoły i urzędy. Zginęły co najmniej trzy osoby.

Ewakuują 50 tysięcy osób. Tajfun przyniósł ekstremalne ulewy

Ewakuują 50 tysięcy osób. Tajfun przyniósł ekstremalne ulewy

Źródło:
Reuters, PAP, Al Jazeera

Na plaży Sao Conrado w pobliżu Rio de Janeiro znaleziono ciało martwego humbaka. Zwierzę znajdywało się w zaawansowanym stanie rozkładu i prawdopodobnie zostało przyciągnięte na mieliznę przez prąd. Badaniem ssaka zajęli się specjaliści.

Martwy humbak znaleziony na popularnej plaży

Martwy humbak znaleziony na popularnej plaży

Źródło:
Reuters, Correio Popular, CBN

20 lipca podczas spaceru z rodzicami 4-letnie dziecko zostało zaatakowane przez pumę. Niebezpieczna sytuacja miała miejsce na terenie Parku Narodowego Olympic w stanie Waszyngton. Amerykańskie media podają, że ojciec rzucił się na ratunek. Dzięki temu skończyło się na lekkich obrażeniach.

Puma zaatakowała 4-latka w parku narodowym

Puma zaatakowała 4-latka w parku narodowym

Źródło:
CBS News, tvn24.pl

Turcja zmaga się z upałami, które znacznie zwiększyły ryzyko wystąpienia pożarów. W części kraju ogień już się pojawił, a strażacy walczą z żywiołem. Instytucje ostrzegły mieszkańców, by uważali na to, jak zachowują się w lasach i w pobliżu innych terenów zielonych.

Wielkie gorąco w Turcji. Apel służb

Wielkie gorąco w Turcji. Apel służb

Źródło:
PAP, Reuters

W słoneczne dni warto unikać kontaktu z niektórymi roślinami. Wśród nich jest między innymi seler, popularny składnik dań.

Ekspert: wystrzegaj się tych roślin, jeśli planujesz przebywać na słońcu

Ekspert: wystrzegaj się tych roślin, jeśli planujesz przebywać na słońcu

Źródło:
PAP

W niedzielę Francję nawiedziły burze, którym towarzyszył bardzo silny wiatr. Zrywał on dachy i powalał drzewa. W wyniku gwałtownej pogody jedna osoba została ranna. Część kraju pozostaje objęta pomarańczowymi alarmami.

Wiatr porwał ławkę, ta wylądowała w basenie

Wiatr porwał ławkę, ta wylądowała w basenie

Źródło:
Enex, The Connexion

Pod koniec miesiąca czeka nas aura zimniejsza niż zwykle o tej porze roku. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą kolejne dni? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu

Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze i powodzie zbierają śmiertelne żniwo w Korei Południowej. W wyniku skutków żywiołu zginęło już 18 osób, trwają poszukiwania zaginionych. Woda uszkodziła tysiące dróg i budynków.

"Ziemia zapadła się pode mną, woda sięgała do szyi"

"Ziemia zapadła się pode mną, woda sięgała do szyi"

Źródło:
BBC, Reuters

Sławosz Uznański-Wiśniewski obecnie przechodzi proces rehabilitacji w niemieckiej Kolonii. W mediach społecznościowych poinformował, że już za kilka dni wróci do kraju. Pobyt w Polsce nie będzie jednak zbyt długi.

Wiadomo, kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski wróci do Polski

Wiadomo, kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski wróci do Polski

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kosmiczne drożdże, które przyleciały razem ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim z powrotem na Ziemię, od dzisiaj będą badane przez grupę polskich naukowców. Wyniki badań mogą zrewolucjonizować wiele obszarów wiedzy.

Wysłali w kosmos drożdże z genem z niesporczaka. Teraz otworzyli przesyłkę

Wysłali w kosmos drożdże z genem z niesporczaka. Teraz otworzyli przesyłkę

Źródło:
tvnmeteo.pl