Informacje
 • Mycie rąk. WHO: powinno trwać tyle, ile dwukrotne odśpiewanie "Happy Birthday"

  26-02-2020 15:48 Jak chronić się przed wirusem
  Jak myć ręce? Film instruktażowy Światowej Organizacji Zdrowia Foto: GIS, Shutterstock | Video: WHO

  Prawidłowe mycie rąk trwa mniej więcej tyle, ile dwukrotne zaśpiewanie "Happy Birthday" - informuje Światowa Organizacja Zdrowia. - Apeluję do tego, abyśmy wykonywali to mycie rąk zgodnie z zasadami - mówiła na antenie TVN24 Maria Gańczak, epidemiolog z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

  Uruchomiona została infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Jest ona czynna całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.

  Potwierdzono cztery nowe przypadki zakażania koronawirusem w Polsce - poinformował w piątek na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wraz z przypadkiem potwierdzonym w środę w Polsce jest łącznie pięciu zakażonych SARS-CoV-2.

  - Jeśli dojdzie do rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce, to oczywiście stosujemy wszystkie te metody, które stosowaliśmy przy innych epidemiach tego typu wirusów, na przykład przenoszonych drogą kropelkową, jak grypa - mówiła na antenie TVN24 Maria Gańczak, epidemiolog z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

  Tłumaczyła, że należy unikać skupisk ludzkich i często myć ręce, ponieważ wirus może być obecny na powierzchniach w formie aktywnej. Ekspertka dodała, że wirus utrzymuje się na powierzchniach od kilku godzin do dwóch dni, w zależności od warunków panujących na zewnątrz - temperatury i wilgotności.

  >>>CZYTAJ TEŻ: WRACASZ Z KRAJÓW DOTKNIĘTYCH EPIDEMIĄ KORONAWIRUSA? SPRAWDŹ ZALECENIA GIS
  Długość mycia rąk ma znaczenie

  - Mycie rąk po każdym powrocie do domu z zakupów, po przemieszczaniu się z domu do pracy, po wyjściu z toalety - wyliczała Gańczak. - Apeluję do tego, abyśmy wykonywali to mycie rąk zgodnie z zasadami - mówiła. - Uważa się, że długość mycia rąk też ma wielkie znaczenie, żeby to nie było tylko kilka sekund. Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia mówią, że jest to tyle, ile trwa odśpiewanie piosenki "Happy Birthday", dwukrotne odśpiewanie tej piosenki - dodała. Czas mycia powinien wynosić 15-30 sekund.

  Jak skutecznie myć ręce:

  1. Zwilż ręce ciepłą wodą, nałóż mydło w zagłębienie dłoni.
  2. Namydl obydwie wewnętrzne powierzchnie dłoni.
  3. Spleć palce i namydl.
  4. Namydl kciuk jednej dłoni drugą ręką i na przemian.
  5. Namydl wierzch jednej dłoni wnętrzem drugiej dłoni i na przemian.
  6. Namydl oba nadgarstki.
  7. Spłucz starannie dłonie, żeby usunąć mydło.
  8. Wysusz je starannie, wycierając w ręcznik.

  Główny Inspektorat Sanitarny dodaje: myjąc ręce w miejscu publicznym, staraj się nie dotykać umytymi rękoma klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia, mogą znajdować się na nich liczne bakterie. Wychodząc, możesz posłużyć się papierowym ręcznikiem, który ograniczy kontakt z drobnoustrojami.

  Gańczak dodała, że jeśli nie ma się dostępu do wody, ręce należy umyć środkiem na bazie alkoholu. Podkreśliła, że warto się w takie środki zaopatrzyć.

  Posłuchaj całej rozmowy z Marią Gańczak:


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Wersja 1.0
  Happy birthday to you,
  Happy birthday to you,
  Happy birthday dear coronavirus
  Happy birthday to you!
  ~Zabawny /2020-03-04 09:57
 • mycie i nie tylko rąk
  Jak myć ręce uczono mnie w szkole już 50 lat temu. Dzisiaj znowu pokazuje mi ktoś jak to robić! ( Grodzki kciukiem,Karczewski łokciem) Nie piszą o twarzy, w ogóle o głowie, którą jest trudniej ochronie przed atakiem wirusów niż ręce. A przecież rękoma dotykamy twarzy co najmniej kilkadziesiąt razy w ciągu dnia! Sciema i nic więcej, odwrócenie uwagi od problemu.
  ~Taz /2020-02-28 17:36
 • @ Wacek
  Jak nie znasz angielskiego,możesz zaśpiewać sobie ''sto lat''.
  ~Lech /2020-02-28 13:46
 • Pytanie
  Przepraszam, mam ważne pytanie. Czy jeśli nie znam Angielskiego, to mam rąk nie myć?
  ~Wacek /2020-02-27 18:40
 • Tylko
  jak wytłumaczyć to syfiażom co nie myją rąk nawet po toalecie...częsty widok szczególnie na stacjach benzynowych, obrzydzenie bierze, jak by musiał płacic za wode i mydlo. A co robi na stacji to i w domu.
  ~fobos /2020-02-27 14:19

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...