Po przeprowadzeniu badań w niemieckiej miejscowości Kupferzell, która była jednym z pierwszych miejsc dotkniętych epidemią wywołaną przez koronawirusa, okazało się, że tylko 7,7 procenta mieszkańców miało COVID-19 - poinformowali w piątek naukowcy z Instytutu Roberta Kocha.
Niemieccy naukowcy pobrali wymazy z gardła i próbki krwi od 2203 osób od 20 maja do 9 czerwca w miejscowości Kupferzell w południowych Niemczech. Tam na początku marca odbył się koncert w kościele, po którym nastąpiła kumulacja zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. U 7,7 procenta mieszkańców wykryto przeciwciała przeciwko koronawirusowi.
- To prawie cztery razy więcej zakażeń niż wcześniej stwierdzono - powiedziała Claudia Santos-Hoevener z Instytutu Roberta Kocha (RKI).
Przeciwciała
Jak podają badacze około 17 procent osób z dodatnimi przeciwciałami nie wykazywało żadnych objawów zakażenia wirusem SARS-CoV-2, podczas gdy około 28 procent osób, które przed badaniem wykazały dodatni wynik na COVID-19, nie wykazywało obecności żadnych przeciwciał. Nie oznacza to jednak, że nie miały one żadnej odporności - tłumaczą naukowcy.
Starosta Matthias Neth, powiedział, że badanie wykazało, iż władzom udało się przerwać łańcuch infekcji po początkowym wybuchu epidemii.
Druga fala
Niemcom udało się utrzymać stosunkowo niską liczbę przypadków zachorowań na COVID-19 i zgonów w porównaniu z innymi krajami europejskimi, ale istnieją obawy co do ewentualnej drugiej fali pandemii.
Jednak w ciągu ostatnich trzech dni w tym kraju odnotowano największy dzienny wzrost liczby nowych zakażeń od początku maja. Niemiecki minister zdrowia ostrzega przed wybuchem kolejnej fali epidemii w kraju. Lars Schaade, wicedyrektor Instytutu Roberta Kocha, wzywa ludzi do ograniczenia kontaktów z innymi i przestrzegania zasad higieny oraz społecznego dystansu.
Według portalu worldometers.info w Niemczech do tej pory potwierdzono łącznie 220 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem, z czego ponad dziewięć tysięcy osób zmarło.
Autor: anw/dd / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: NIAID (CC BY 2.0)