Olsztyn – co zobaczyć? Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca

Aktualizacja:
[object Object]
Sowa jarzębata zaobserwowana w OlsztynieKontakt 24/Krzysztof Podgórzak
wideo 2/4

Średniowieczne zabytki, malownicze jeziora i uliczki Starego Miasta. Olsztyn to miejsce, które oferuje wiele atrakcji turystycznych. Podpowiadamy, jakie ciekawe miejsca można zobaczyć w Olsztynie.

Najsłynniejszym mieszkańcem olsztyńskiego zamku był Mikołaj Kopernik.

Na dziedzińcu Zamku Kapituły Warmińskiej koniecznie odwiedź Babę Pruską – to przykładów rzeźby antropomorficznej plemion pruskich

Na zewnętrznych ścianach ratusza zobaczyć można zegary słoneczne.

W granicach miasta znajduje się aż 11 jezior.

Olsztyn to nie tylko zabytki, to również ogromny kompleks leśny.

Olsztyn: atrakcje turystyczne – Zamek Kapituły Warmińskiej

Najstarszym zabytkiem Olsztyna jest Zamek Kapituły Warmińskiej. Jego budowa rozpoczęła się w pierwszej połowie XIV wieku. Na początku wzniesiono tylko skrzydło północne, później dołączyło do niego skrzydło południowe z 30-metrową wieżą. Warownia od początku pełniła funkcje obronne.

Najsłynniejszym mieszkańcem Zamku był Mikołaj Kopernik. Pozostawił po sobie między innymi tablicę astronomiczną na ścianie krużganku.

Ciekawy element stanowi Baba Pruska, którą zobaczyć można na dziedzińcu Zamku. Pochodzi z Barcian, ma 183 centymetry wysokości i jest jednym z kilku zachowanych do naszych czasów przykładów rzeźby antropomorficznej plemion pruskich.

SPRAWDŹ: Odkrywaj Warmię i Mazury z Reporterami 24

Ławeczka Mikołaja Kopernika

Kopernik jest niezwykle ważnym „mieszkańcem” Olsztyna. Można nawet usiąść obok niego na ławeczce. Astronom patrzy w niebo, w jednej dłoni trzymając astrolabium, w drugiej – pergamin.

Ławeczka powstała w 2003 roku. Pomnik łatwo znaleźć – jest usytuowany na Starym Mieście, przy ewangelickim kościele Chrystusa Króla. Potarcie nosa astronoma podobno przynosi szczęście.

Rynek Starego Miasta

To główny plac olsztyńskiego Starego Miasta. Jego historia sięga XIV wieku, pełnił wtedy funkcję handlową. Podczas II wojny światowej rynek uległ znacznemu zniszczeniu. Odbudowano go w latach 50. XX wieku. W jego centralnej części stoi Stary Ratusz. Rynek jest prostokątny, odchodzi od niego osiem ulic.

Stary Ratusz to najstarsza siedziba władz miejskich i sądowniczych miasta. Wzmianki o nim pochodzą już z 1500 roku. Przez lata dwukrotnie płonął. Obecnie na zewnętrznych ścianach budynku zobaczyć można zegary słoneczne.

Bazylika konkatedralna św. Jakuba Apostoła

W samym sercu olsztyńskiego Starego Miasta (ul. Stanisława Staszica 5) podziwiać można monumentalną budowlę – kościół św. Jakuba. To najstarsza sakralna budowla w mieście, którą ukończono na przełomie XIV i XV wieku. Przez lata świątynia była niszczona i palona, remontowana i odbudowywana. W bazylice przechowywane są relikwie św. Wojciecha. Trafiły do Olsztyna z Gniezna.

Wysoka brama

Budowlę wcześniej nazywano Bramą Górną. Obecna nazwa używana jest od XIX wieku. Brama góruje nad olsztyńskimi kamienicami i jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta.

Bramę wzniesiono pod koniec XIV wieku. Wtedy wokół miasta wykopana była fosa, a nad nią rozpościerał się drewniany most. Była to też jedna z trzech bram wchodzących w skład średniowiecznych obwarowań miasta. Dwie pozostałe to Dolna i Młyńska.

Targ Rybny

W północnej części Starego Miasta warto obejrzeć Targ Rybny z XIV wieku. Powstał w miejscu graniczącym z murami miasta. Obok głównego rynku był drugim placem handlowym w średniowiecznym Olsztynie. Kamienice, które obecnie znajdują się wokół placu, są stylizowane na zabudowę przedwojenną.

Olsztyńskie fontanny

Na terenie miasta nie brak ciekawych fontann:

- fontanna Pingwiny w Parku Jakubowo, - przedwojenna fontanna w Parku Jakubowo, - fontanna z żeliwnymi ptakami w Parku Podzamcze, - Trzy Gracje na Placu Jedności Słowiańskiej.

Olsztyn – zwiedzanie: jeziora

Trudno w to uwierzyć, ale w granicach Olsztyna leży aż 11 jezior i jeszcze pięć mniejszych akwenów wodnych. Największe z nich to jezioro Ukiel (nazywane również Krzywym) – ma 412 hektarów i głębokość 43 metrów. Na jeziorze jest wiele zatok i półwyspów. Wokół niego istnieje rozbudowana infrastruktura sportowo-rekreacyjna.

Drugim co do wielkości olsztyńskim jeziorem jest Jezioro Kortowskie o powierzchni niemal 90 hektarów i głębokości 17 metrów.

Las miejski

W północnej części Olsztyna znajduje się ogromny kompleks leśny. Łącznie to ponad 1400 hektarów. Przez las przepływają dwie rzeki: Łyna i Wadąg. To popularne trasy kajakowe. Dla osób, które wolą twardo stąpać po ziemi, przez las przechodzą cztery piesze szlaki turystyczne: czerwony Kopernikowski, czarny, żółty i niebieski. Są tu też ścieżki rowerowe, ścieżki biegowe, tory saneczkowe i ścieżki edukacyjne.

Mosty kolejowe nad Łyną

Mosty będą atrakcją dla osób, które interesują się koleją lub architekturą. Zbudowane są z kamienia i czerwonej oraz żółtej cegły. Mają ponad 20 metrów od lustra wody i po trzy przęsła. Pierwszy most (północny) wybudowany został w 1871 roku, drugi (południowy) w 1893 roku.

Warto zobaczyć je z dołu – można tu zrobić świetne zdjęcia. Warto również przejechać przez nie pociągiem. Wtedy przez okno zobaczysz rozległy widok na Olsztyn.

Autor: aw

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Alert RCB. W środę 17.07 do osób przebywających na terenie dwóch województw rozesłany został SMS z ostrzeżeniami przed burzami i ulewnym deszczem mogącym spowodować podtopienia. Ostrzeżenie obowiązywać będzie także w nocy.

Alert RCB w części kraju. "Prawdopodobne lokalne podtopienia"

Alert RCB w części kraju. "Prawdopodobne lokalne podtopienia"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W środę 17.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Groźne zjawiska nie odpuszczają

Gdzie jest burza? Groźne zjawiska nie odpuszczają

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Prawie 5000 interwencji przeprowadzili strażacy po wtorkowych nawałnicach. Najwięcej razy do akcji wyjeżdżali na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu oraz w Małopolsce. Cztery osoby zostały ranne. Niebezpiecznie jest także w środę na Podkarpaciu.

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poniedziałek w Chorwacji zanotowano rekordową temperaturę wody morskiej. Nieopodal Dubrownika wyniosła ona 29,7 stopni Celsjusza. To nie jedyne miejsce na Bałkanach, gdzie upał daje się we znaki mieszkańcom i turystom, a pogoda sprzyja wybuchaniu pożarów.

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Źródło:
PAP, Balkan Insight, Total Croatia News

IMGW wydał ostrzeżenia najwyższego stopnia przed burzami. Szczególnie niebezpieczna aura spodziewana jest w nocy na terenie dwóch województw. W części kraju zagrożenie stanowi również upał.

Uwaga na burze. IMGW wydał ostrzeżenia najwyższego stopnia

Uwaga na burze. IMGW wydał ostrzeżenia najwyższego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ulewy nawiedziły największe miasto Kanady. We wtorek w Toronto doszło do zalania wielu ulic, podtopienia budynków i wielogodzinnych przerw w dostawie prądu. Meteorolodzy alarmują, że do podobnych sytuacji będzie dochodziło coraz częściej.

Autostrady pod wodą, wiele godzin bez prądu. Tak będzie coraz częściej

Autostrady pod wodą, wiele godzin bez prądu. Tak będzie coraz częściej

Źródło:
PAP, CBC

Gdzie jest burza? W środę 17.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Groźne zjawiska nie odpuszczają

Gdzie jest burza? Groźne zjawiska nie odpuszczają

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Środa 17.07 przyniesie przeważnie małe i umiarkowane zachmurzenie. W górach prognozowane są burze. Termometry pokażą od 23 do 31 stopni.

Pogoda na dziś - środa, 17.07. Lokalnie może się błyskać

Pogoda na dziś - środa, 17.07. Lokalnie może się błyskać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą spokój w pogodzie - upał nieco zelżeje, a burz będzie niewiele. Uwaga: w środę zagrzmi w górach.

W tych dniach odetchniemy i od burz, i od nieznośnego gorąca

W tych dniach odetchniemy i od burz, i od nieznośnego gorąca

Źródło:
tnmeteo.pl

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Jest tak rzadkim stworzeniem, że nigdy nie odnotowano obecności żywego osobnika, a od XIX wieku udokumentowano istnienie zaledwie sześciu okazów. Martwy najrzadszy wieloryb świata prawdopodobnie został niedawno wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii.

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Źródło:
CNN, doc.govt.nz, AP, tvnmeteo.pl

Naukowcy potwierdzili istnienie jaskini na Księżycu. Znajduje się ona w rejonie Morza Spokojnego, gdzie 55 lat temu doszło do pierwszego lądowania człowieka na powierzchni Srebrnego Globu.

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Źródło:
PAP

Doszło do kolejnego wybuchu najwyższego wulkanu w Europie. Etna wyrzuciła z siebie czerwoną lawę i pióropusze dymu. Z powodu erupcji na początku lipca czasowo zamknięto lotnisko w Katanii, a na ulice miasta pokrył popiół wulkaniczny.

Etna znowu wybuchła

Etna znowu wybuchła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Troje turystów zmarło w weekend na szlakach w stanowych i narodowych parkach w amerykańskim stanie Utah, gdzie panował upał przekraczający 38 stopni Celsjusza. To ojciec z córką oraz znaleziona w odległej lokalizacji 30-letnia kobieta.

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Parlament Rumunii ponad dwukrotnie zwiększył kwotę odstrzału niedźwiedzi brunatnych. To reakcja na śmierć 19-letniej turystki, którą w ubiegłym tygodniu na górskim szlaku w Karpatach Południowych zaatakowała niedźwiedzica. Ustawę przyjęto niemal jednogłośnie, choć spotkała się również z krytyką.  

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

Źródło:
PAP, Radio Wolna Europa, The Guardian, tvn24.pl

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Niedzielne burze poważnie uszkodziły nagrobki na cmentarzach w Kielcach. Wiatr powyrywał drzewa i połamał gałęzie, które przewróciły się na granitowe płyty i zabytkowe pomniki. Trwa usuwanie skutków burzy i zabezpieczanie pomników.

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W sobotę w rejonie miast Kielmy i Szawle przeszło kilka trąb powietrznych. Jak podały litewskie służby meteorologiczne, były to jedne z najsilniejszych tego typu zjawisk w historii.

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

Źródło:
Meteo.lt, ENEX, delfi.lt

Fokę szarą najłatwiej spotkać na plaży nad Morzem Bałtyckim. Tym razem jeden z osobników tego gatunku zapuścił się w głąb lądu. Wylegujące się zwierzę zauważono nad rzeką w Szczecinie.

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

W greckim regionie Attyka, na terenie którego znajdują się stołeczne Ateny, rezerwy wody zmniejszyły się o 30 procent względem zeszłego roku. Władze zaapelowały o jej oszczędne używanie. Kłopot jest jednak jeszcze większy na wyspach, zwłaszcza tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Źródło:
PAP, Reuters

Serią śmiertelnych wypadków zaczął się tegoroczny sezon wspinaczkowy na japońską górę Fudżi. Od 10 lipca zginęły cztery osoby - poinformował w poniedziałek portal Japan News. Według policji prefektury Shizuoka liczba ofiar śmiertelnych w całym sezonie w ciągu ostatnich pięciu lat nie przekraczała dwóch.

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Źródło:
PAP

Służby nie dają nadziei na odnalezienie kolejnych ocalałych z wypadku w Nepalu. W zeszłym tygodniu w wyniku zejścia lawiny dwa autobusy wpadły do rzeki, podróżowało nimi co najmniej 65 osób.

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl

Upał najprawdopodobniej przyczynił się do śmierci pięciu starszych mężczyzn w sobotę i niedzielę we Włoszech - podały media. Cztery z tych osób zmarły na plażach w Apulii na południu, gdzie jest szczególnie gorąco.

Ogromne upały we Włoszech. Zmarło pięć osób

Ogromne upały we Włoszech. Zmarło pięć osób

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Niebezpieczny pożar szaleje we wschodniej Kanadzie. Ogień pojawił się w okolicach miasta Labrador City w zeszłym tygodniu, ale w piątek na skutek niekorzystnych warunków pogodowych urósł w niezwykłym tempie. Akcja gaśnicza prowadzona jest jedynie z powietrza - na ziemi wciąż jest niebezpiecznie gorąco.

Ogień był już dogaszany. Nagle stał się "agresywnym piekłem"

Ogień był już dogaszany. Nagle stał się "agresywnym piekłem"

Źródło:
Reuters, CBC News

Martwe ryby pokryły brzegi jeziora San Antonio w Kalifornii. Co niezwykłe, masowe śnięcie dotknęło prawie wszystkich gatunków zamieszkujących zbiornik. Władze regionu sprawdzają, co zabiło zwierzęta, a na czas śledztwa jezioro i jego okolice zostały zamknięte dla odwiedzających.

Śnięte ryby pokryły brzegi. "Nigdy nie widzieliśmy takiego wymierania"

Śnięte ryby pokryły brzegi. "Nigdy nie widzieliśmy takiego wymierania"

Źródło:
Desert Sun,

Z powodu nawałnicy, która spowodowała znaczne uszkodzenia drzewostanu, wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasów w trzech leśnictwach w województwie warmińsko-mazurskim. Ma on obowiązywać do końca lipca.

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Źródło:
PAP

Podczas burzy w Tomaszowie Mazowieckim (województwo łódzkie) w piątek wiatr zerwał dach i zniszczył elewację centrum handlowego przy placu Kościuszki. Nikt nie został poszkodowany - przekazała straż pożarna. Strażacy w regionie interweniowali blisko 500 razy.

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl