Rekordowo wysoki poziom - 134 centymetry - osiągnęła w nocy z czwartku na piątek wysoka woda (acqua alta) w Wenecji. Zalany został cały rejon placu Świętego Marka i Pałacu Dożów.
Najwyższy poziom odnotowano tuż przed północą, gdy pod wodą znalazło się 50 procent powierzchni miasta. Następnie zaczęła ona stopniowo opadać do poziomu 129 centymetrów. Tak wysoki poziom wody w kwietniu nie miał miejsca od 1936 roku.
Miasto pod wodą
Tak wysoka woda w kwietniu jest dosyć wyjątkowym zjawiskiem. W najnowszej historii znany jest tylko jeden taki przypadek: 83 lata temu w kwietniu zmierzono 147 centymetrów. Tylko dziesięć razy w historii Wenecji w kwietniu acqua alta przekroczyła 110 centymetrów.
Termin "acqua alta" w wolnym tłumaczeniu oznacza wysoką wodę i określa wyjątkowo duży przypływ. Według Centrum Prognozowania i Sygnalizacji Morskiej Miasta Wenecji (Centro Previsioni e Segnalazione Maree del Comune di Venezia) zjawisko to jest konsekwencją różnicy ciśnienia atmosferycznego na dwóch krańcach Adriatyku i silnych powiewów południowego wiatru sirocco oraz bora, które dodatkowo napędzają w stronę lądu masy wody, utrudniając ich cofanie się w czasie odpływu. Aqua alta występuje najczęściej w okresie pomiędzy jesienią i wiosną. Miejscowe centrum nadzoru ogłosiło wcześniej alert ostrzegający przed możliwością podniesienia się poziomu wody. Prognozowano, że wyniesie on około 125 centymetrów. Był jednak jeszcze wyższy.
OMG, when Venice floods it’s no joke! Thank you Ormesini Venezia for trying to save our shoes with the boot bags. @kazacko @ackfordatkinson so great to see you guys and catch up #GreatAdventures pic.twitter.com/41X4k777jM
— Pamela Cookey (@PamelaCookey) April 4, 2019
Autor: anw/aw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock