Kleszcze na dobre wybudziły się z hibernacji i mogą przenosić groźne dla ludzi, a także i zwierząt, choroby. Jak się przed nimi chronić? O sposobach zabezpieczania się przed tymi pasożytami mówią specjaliści.
Wyjazdy do lasu czy parku w czasach pandemii stały się niezwykle popularne. Pogoda zaczyna powoli zachęcać do częstszego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Niestety w trawie i na krzewach możemy trafić na kleszcze. Te stanowią zagrożenie nie tylko dla nas, ale również dla naszych czworonogów.
Wybudziły się z hibernacji
Kleszcze na dobre wybudziły się z hibernacji i mogą przenosić różne choroby. Niewinne ukąszenie przez tego pajęczaka może skończyć się boreliozą, a nawet kleszczowym zapaleniem opon mózgowych, a to stanowi już bezpośrednie zagrożenie dla życia.
- W tej chwili zaczyna się sezon żerowania kleszczy – opowiada w rozmowie z TVN24 profesor Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. - Najbardziej niebezpieczną chorobą jest kleszczowe zapalenie mózgu, ponieważ jest to choroba wirusowa, na którą nie ma leczenia przyczynowego, a w pewnych przypadkach może przebiegać z niezwykle ciężkimi powikłaniami neurologicznymi – podkreśliła. Kolejną niebezpieczną chorobą, o której wspomniała lekarka, jest borelioza. - Powinniśmy być wyczuleni na wczesne objawy boreliozy, które leczy się antybiotykami – tłumaczyła.
Inną odkleszczową chorobą jest anaplazmoza. To choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, a wywoływana przez bakterie Anaplasma phagocytophilum, które atakują krwinki białe. Chorują na nią ludzie i liczne zwierzęta, na przykład owce, konie i psy.
Jak chronić się przed kleszczami?
Jak zabezpieczać się przed kleszczami?
- Przede wszystkim dobrze się ubierać, pamiętać o długich rękawach i spodniach. Kleszcze często znajdują się na pograniczu wysokiego lasu i niskich krzaków, często są przy ścieżkach, traktach leśnych – mówiła Zajkowska. - Można też użyć repelentu, który "ogłusza" zmysły kleszcza, zniechęcając go do żerowania – dodała. Lekarka podkreśliła, że po powrocie do domu należy zmienić ubranie, obejrzeć dokładnie ciało, czy nie ma jeszcze wędrującego, poszukującego wrażliwego do wkłucia miejsca kleszcza bądź takiego, co się już wkuł.
- Przy jakichkolwiek objawach, które sugerują chorobę odkleszczową, należy zwrócić się do lekarza – mówiła ekspertka. - Szczególnie uwrażliwiam na odkleszczowe zapalenie mózgu – dodała. Występują wtedy objawy grypopodobne – bóle mięśni i głowy, gorączka, które czasami możemy przypisać tak zwanej letniej grypie.
Choroby u zwierząt
Psy zaatakowane przez kleszcze mogą poważnie zachorować, a nawet stracić życie, jeśli dostatecznie wcześnie nie otrzymają pomocy. Co może pomóc? Przede wszystkim środki odstraszające – krople, obroże czy tabletki.
- Najbardziej popularna jest babeszjoza, choroba wywołana przez pierwotniaka Babesia canis – mówiła lekarz weterynarii Magdalena Tworek. Dodała, że według niej najskuteczniejsze w profilaktyce przeciw tym pajęczakom są tabletki.
Co zrobić, kiedy zwierzęciu wbije się kleszcz? - Trzeba go jak najszybciej usunąć, są do tego odpowiednia urządzenia – mówiła weterynarz. Dodała, że jeżeli nie możemy sobie z tym poradzić, to należy udać się do najbliższej kliniki weterynaryjnej.
Innymi odkleszczowymi chorobami u zwierząt są anaplazmoza czy erlichioza. Te również mogą doprowadzić nawet do śmierci naszego pupila.
Autor: anw/dd / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock