Pacyficzny Pierścień Ognia to nazwa obszaru na Oceanie Spokojnym, w którym często dochodzi do trzęsień ziemi i wybuchów wulkanów. W sobotę pojawiły się tam dwa silne trzęsienia - jedno w okolicy Wysp Vanuatu, zaś drugie w pobliżu archipelagu Tonga. Nie wydano ostrzeżenia o możliwym tsunami.
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,1 nawiedziło w sobotę okolice archipelagu Vanuatu - poinformowała amerykańska służba geologiczna USGS. Według danych Europejskiego Śródziemnomorskiego Centrum Sejsmologicznego, było nieco silniejsze i miało magnitudę 7,2.
Do trzęsienia doszło około godziny 8.30 w sobotę. Jego hipocentrum znajdowało się na głębokości 528 kilometrów, zaś epicentrum było w dość dużej odległości od lądu.
Służby nie wydały ostrzeżenia o możliwym tsunami dla tego regionu.
Trzęsienie ziemi - archipelag Tonga
Zaledwie dwie godziny wcześniej do trzęsienia doszło także w pobliżu archipelagu wysp Tonga na południowym Pacyfiku - podało USGS. Epicentrum wstrząsów znajdowało się 186 km na południowy zachód od stolicy królestwa, 24-tysięcznej Nuku‘alofy.
Jak poinformowało USGS wcześniejsze trzęsienie było o wiele płytsze - na głębokości 10 km.
Nie wydano ostrzeżenia o możliwym tsunami, nie ma też żadnych doniesień o ofiarach czy poważniejszych zniszczeniach.
Oba archipelagi znajdują się w tak zwanym Pacyficznym Pierścieniu Ognia, czyli w otaczającej Ocean Spokojny strefie ciągłych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych.
Źródło: Reuters, PAP
Źródło zdjęcia głównego: USGS