Apteczka domowa powinna być co kilka miesięcy przeglądana – czy jest w niej wszystko, co może być potrzebne w nagłych wypadkach, które leki przekroczyły termin ważności i trzeba je wymienić. Podobnie warto dbać o wyposażenie apteczki samochodowej, turystycznej i zakładowej w miejscu pracy. Co powinno się w nich znaleźć?
Zawartość domowej apteczki należy sprawdzać co kilka miesięcy. Przeterminowane leki muszą być poddane utylizacji.
W Polsce nie ma obowiązku posiadania apteczki w samochodach osobowych, jednak jest to rekomendowane.
Pracodawca musi zapewnić apteczki w zakładzie pracy.
Domowa apteczka – co powinna zawierać? W każdym mieszkaniu powinna się znaleźć domowa apteczka, tak by leki i przybory medyczne w sytuacji awaryjnej były łatwo dostępne. Jednocześnie leki muszą być trzymane poza zasięgiem małych dzieci. Zaleca się też, aby apteczki nie umieszczać w kuchni ani w łazience ze względu na wilgoć i wysoką temperaturę.
Podstawowe wyposażenie apteczki domowej to przede wszystkim: - leki przyjmowane przez domowników,- termometr, ciśnieniomierz, pulsoksymetr, - leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,- leki łagodzące objawy grypy i przeziębienia,- preparaty stosowane miejscowo na stłuczenia, obrzęki i urazy,- leki na problemy żołądkowe, w tym przeciwbiegunkowe,- środki stosowane na oparzenia,
- materiały opatrunkowe (jałowy opatrunek indywidualny, bandaże i plastry w różnych rozmiarach) - środki dezynfekcyjne.
Zawartość domowej apteczki należy sprawdzać co kilka miesięcy, ponieważ leki, które są w niej przechowywane, mają określony termin przydatności. Farmaceutyki trzeba wyrzucić również wtedy, gdy były otwarte dłużej niż wskazuje ulotka albo były niewłaściwie przechowywane (np. w zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperaturze).
Przeterminowane leki muszą być poddane utylizacji. Wyrzuć je do specjalnie oznakowanych pojemników (znaleźć je można w wyznaczonych aptekach, które mają podpisaną umowę z urzędem gminy na zbieranie tego rodzaju odpadów). Farmaceutyków nie wolno wylewać do ubikacji, ponieważ oczyszczalnie ścieków nie są przystosowane do filtrowania takich substancji i grozi to skażeniem wód gruntowych. Niewłaściwie zutylizowane antybiotyki przyczyniają się z kolei do wzrostu oporności bakterii.
Apteczka samochodowa – obowiązkowa czy nie?
Wprawdzie w Polsce apteczka pierwszej pomocy nie należy do obowiązkowego wyposażenia samochodu, ale jest to rekomendowane. Nie tylko dla własnego bezpieczeństwa. Również dlatego, że zgodnie z polskim prawem kierowca, który jest uczestnikiem wypadku drogowego, zobowiązany jest do udzielenia pomocy osobom poszkodowanym (art. 44 Prawa o ruchu drogowym). Udzielenie pierwszej pomocy bez apteczki może być utrudnione.
Wymóg wożenia w samochodach apteczki pierwszej pomocy dotyczy natomiast pojazdów, takich jak autobusy, taksówki, samochody ciężarowe przystosowane do przewozu osób i pojazdy przeznaczone do nauki jazdy i egzaminowania.
Apteczka samochodowa jest też obowiązkowa w wielu europejskich krajach. Wprawdzie obowiązek ten nie obejmuje samochodów zarejestrowanych w Polsce, ale posiadanie apteczki może pomóc uniknąć nieprzyjemnego tłumaczenia się podczas policyjnej kontroli za granicą. Co powinno być w apteczce samochodowej? Kompletując wyposażenie apteczki samochodowej, skorzystaj z naszej listy. Biorąc pod uwagę nieprzewidziane sytuacje, warto by pod ręką były: - jałowy opatrunek indywidualny – do tamowania dużych krwawień,- plastry opatrunkowe różnej wielkości – do opatrzenia drobnych uszkodzeń,
- plastry bez opatrunku – do podtrzymania mniejszych opatrunków z gazy,
- opaski elastyczne lub półelastyczne – do zwichnięć i skręceń,
- bandaże dziane (5 i 15 cm) – do utrzymania opatrunków,
- kompresy jałowe z gazy – do bezpośredniego opatrzenia ran,
- chusty trójkątne – do stabilizacji kończyn,
- nożyczki – do rozcięcia ubrań, a w razie konieczności również pasów bezpieczeństwa,- rękawice lateksowe,- koc ratunkowy (folia RNC) – do przykrycia poszkodowanego,- maseczka do sztucznego oddychania,- instrukcja udzielania pierwszej pomocy.
Do apteczki samochodowej nie należy wkładać leków ani środków dezynfekcyjnych. W samochodzie panują zmienne warunki atmosferyczne, które nie zapewniają odpowiednich standardów przechowywania takich produktów.
Zawartość apteczki w zakładzie pracy
Apteczki pierwszej pomocy w zakładach pracy są obowiązkowe, ale ich zawartość nie jest określona przepisami. Jak informuje Państwowa Inspekcja Pracy, liczba, usytuowanie i wyposażenie punktów pierwszej pomocy i apteczek powinny być ustalone z lekarzem zakładowym. Miejsca te powinny być odpowiednio oznakowane i łatwo dostępne.
Z przepisów wynika, że wyposażenie apteczek w zakładach pracy będzie różne w zależności od rodzaju firmy. Nie zaleca się jednak uzupełniania apteczki o leki ani produkty lecznicze.
Przykładowy skład apteczki w zakładzie pracy (zgodny z normą DIN 13157):
- spis zawartości apteczki,- instrukcja pierwszej pomocy,- dwie sztuki kompresu na oko (5 x 7 cm),- dwie chusty trójkątne,- cztery sztuki rękawic jednorazowych,
- nożyczki (min. 19 cm),
- dwie opaski elastyczne 6 cm,
- dwie opaski elastyczne 8 cm,
- dwa worki moletowane 30 x 40 cm,
- zimny kompres,
- sześć kompresów 10 x 10 cm,
- zestaw 20 plastrów (w tym plastry na palce),
- koc ratunkowy termoizolacyjny,
- plaster na rolce,
- mały zestaw opatrunkowy,
- jeden opatrunek indywidualny G,
- jeden opatrunek indywidualny K,
- trzy opatrunki indywidualne M,
- chusta opatrunkowa 60 x 80 cm,
- pięć serwet z włókniny 20 x 30 cm,
- osiem plastrów 10 x 6 cm.Apteczka turystyczna. Co zabrać na wyjazd? Na wyjazdy i wędrówki zabrać powinno się apteczkę, która będzie poręczna, wodoszczelna i dostosowana do rodzaju wyprawy. Jeżeli wybieramy się na górską wędrówkę, warto spakować więcej produktów potrzebnych w przypadku otarć, stłuczeń czy urazów. Jeżeli wybieramy się za granicę, mogą się przydać na przykład środki przeciwbiegunkowe. Sprawdź też: Co zabrać ze sobą w góry? Przykładowe wyposażenie apteczki turystycznej:
- plastry z opatrunkiem,- środki do dezynfekcji,- plastry w rolce,- kompresy,- bandaże dziane i elastyczne,- nożyczki, agrafki i zapinki do bandaży,
- koc termiczny,- maseczka do sztucznego oddychania,- chusteczki odkażające i sól fizjologiczna,- rękawiczki lateksowe.Przydać mogą się również leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz środki przeciwalergiczne.
Zawartość apteczki pierwszej pomocy w szkole W szkole – według polskiego prawa – apteczki są obowiązkowe. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. apteczki w szkole powinny znajdować się przede wszystkim w: pokoju nauczycielskim, laboratoriach, pracowniach, świetlicy, warsztatach szkolnych, pokoju nauczycieli wychowania fizycznego, pokoju kierownika internatu (bursy), kuchni.
Według rozporządzenia apteczki powinny być zaopatrzone w środki niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy i instrukcję o zasadach udzielania tej pomocy. Oto przykładowe wyposażenie apteczki szkolnej: - instrukcja pierwszej pomocy,
- bandaże elastyczne i dziane,
- opatrunki indywidualne,
- chusta trójkątna,
- gaza opatrunkowa,
- nożyczki,
- kompresy,
- ustnik do sztucznego oddychania,
- rękawiczki jednorazowe,
- plastry z opatrunkiem,
- koc termiczny,
- sól fizjologiczna,- agrafki.
Autor: aw / Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy, Ministerstwo Infrastruktury, Polska Policja, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock