Wyposażenie apteczki – co powinno być w apteczce samochodowej, domowej i firmowej?

[object Object]
Właściwości lecznicze podbiałutvnmeteo.pl
wideo 2/6

Apteczka domowa powinna być co kilka miesięcy przeglądana – czy jest w niej wszystko, co może być potrzebne w nagłych wypadkach, które leki przekroczyły termin ważności i trzeba je wymienić. Podobnie warto dbać o wyposażenie apteczki samochodowej, turystycznej i zakładowej w miejscu pracy. Co powinno się w nich znaleźć?

Zawartość domowej apteczki należy sprawdzać co kilka miesięcy. Przeterminowane leki muszą być poddane utylizacji.

W Polsce nie ma obowiązku posiadania apteczki w samochodach osobowych, jednak jest to rekomendowane.

Pracodawca musi zapewnić apteczki w zakładzie pracy.

Domowa apteczka – co powinna zawierać? W każdym mieszkaniu powinna się znaleźć domowa apteczka, tak by leki i przybory medyczne w sytuacji awaryjnej były łatwo dostępne. Jednocześnie leki muszą być trzymane poza zasięgiem małych dzieci. Zaleca się też, aby apteczki nie umieszczać w kuchni ani w łazience ze względu na wilgoć i wysoką temperaturę.

Podstawowe wyposażenie apteczki domowej to przede wszystkim: - leki przyjmowane przez domowników,- termometr, ciśnieniomierz, pulsoksymetr, - leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,- leki łagodzące objawy grypy i przeziębienia,- preparaty stosowane miejscowo na stłuczenia, obrzęki i urazy,- leki na problemy żołądkowe, w tym przeciwbiegunkowe,- środki stosowane na oparzenia,

- materiały opatrunkowe (jałowy opatrunek indywidualny, bandaże i plastry w różnych rozmiarach) - środki dezynfekcyjne.

Zawartość domowej apteczki należy sprawdzać co kilka miesięcy, ponieważ leki, które są w niej przechowywane, mają określony termin przydatności. Farmaceutyki trzeba wyrzucić również wtedy, gdy były otwarte dłużej niż wskazuje ulotka albo były niewłaściwie przechowywane (np. w zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperaturze).

Przeterminowane leki muszą być poddane utylizacji. Wyrzuć je do specjalnie oznakowanych pojemników (znaleźć je można w wyznaczonych aptekach, które mają podpisaną umowę z urzędem gminy na zbieranie tego rodzaju odpadów). Farmaceutyków nie wolno wylewać do ubikacji, ponieważ oczyszczalnie ścieków nie są przystosowane do filtrowania takich substancji i grozi to skażeniem wód gruntowych. Niewłaściwie zutylizowane antybiotyki przyczyniają się z kolei do wzrostu oporności bakterii.

Apteczka samochodowa – obowiązkowa czy nie?

Wprawdzie w Polsce apteczka pierwszej pomocy nie należy do obowiązkowego wyposażenia samochodu, ale jest to rekomendowane. Nie tylko dla własnego bezpieczeństwa. Również dlatego, że zgodnie z polskim prawem kierowca, który jest uczestnikiem wypadku drogowego, zobowiązany jest do udzielenia pomocy osobom poszkodowanym (art. 44 Prawa o ruchu drogowym). Udzielenie pierwszej pomocy bez apteczki może być utrudnione.

Wymóg wożenia w samochodach apteczki pierwszej pomocy dotyczy natomiast pojazdów, takich jak autobusy, taksówki, samochody ciężarowe przystosowane do przewozu osób i pojazdy przeznaczone do nauki jazdy i egzaminowania.

Apteczka samochodowa jest też obowiązkowa w wielu europejskich krajach. Wprawdzie obowiązek ten nie obejmuje samochodów zarejestrowanych w Polsce, ale posiadanie apteczki może pomóc uniknąć nieprzyjemnego tłumaczenia się podczas policyjnej kontroli za granicą. Co powinno być w apteczce samochodowej? Kompletując wyposażenie apteczki samochodowej, skorzystaj z naszej listy. Biorąc pod uwagę nieprzewidziane sytuacje, warto by pod ręką były: - jałowy opatrunek indywidualny – do tamowania dużych krwawień,- plastry opatrunkowe różnej wielkości – do opatrzenia drobnych uszkodzeń,

- plastry bez opatrunku – do podtrzymania mniejszych opatrunków z gazy,

- opaski elastyczne lub półelastyczne – do zwichnięć i skręceń,

- bandaże dziane (5 i 15 cm) – do utrzymania opatrunków,

- kompresy jałowe z gazy – do bezpośredniego opatrzenia ran,

- chusty trójkątne – do stabilizacji kończyn,

- nożyczki – do rozcięcia ubrań, a w razie konieczności również pasów bezpieczeństwa,- rękawice lateksowe,- koc ratunkowy (folia RNC) – do przykrycia poszkodowanego,- maseczka do sztucznego oddychania,- instrukcja udzielania pierwszej pomocy.

Do apteczki samochodowej nie należy wkładać leków ani środków dezynfekcyjnych. W samochodzie panują zmienne warunki atmosferyczne, które nie zapewniają odpowiednich standardów przechowywania takich produktów.

Zawartość apteczki w zakładzie pracy

Apteczki pierwszej pomocy w zakładach pracy są obowiązkowe, ale ich zawartość nie jest określona przepisami. Jak informuje Państwowa Inspekcja Pracy, liczba, usytuowanie i wyposażenie punktów pierwszej pomocy i apteczek powinny być ustalone z lekarzem zakładowym. Miejsca te powinny być odpowiednio oznakowane i łatwo dostępne.

Z przepisów wynika, że wyposażenie apteczek w zakładach pracy będzie różne w zależności od rodzaju firmy. Nie zaleca się jednak uzupełniania apteczki o leki ani produkty lecznicze.

Przykładowy skład apteczki w zakładzie pracy (zgodny z normą DIN 13157):

- spis zawartości apteczki,- instrukcja pierwszej pomocy,- dwie sztuki kompresu na oko (5 x 7 cm),- dwie chusty trójkątne,- cztery sztuki rękawic jednorazowych,

- nożyczki (min. 19 cm),

- dwie opaski elastyczne 6 cm,

- dwie opaski elastyczne 8 cm,

- dwa worki moletowane 30 x 40 cm,

- zimny kompres,

- sześć kompresów 10 x 10 cm,

- zestaw 20 plastrów (w tym plastry na palce),

- koc ratunkowy termoizolacyjny,

- plaster na rolce,

- mały zestaw opatrunkowy,

- jeden opatrunek indywidualny G,

- jeden opatrunek indywidualny K,

- trzy opatrunki indywidualne M,

- chusta opatrunkowa 60 x 80 cm,

- pięć serwet z włókniny 20 x 30 cm,

- osiem plastrów 10 x 6 cm.Apteczka turystyczna. Co zabrać na wyjazd? Na wyjazdy i wędrówki zabrać powinno się apteczkę, która będzie poręczna, wodoszczelna i dostosowana do rodzaju wyprawy. Jeżeli wybieramy się na górską wędrówkę, warto spakować więcej produktów potrzebnych w przypadku otarć, stłuczeń czy urazów. Jeżeli wybieramy się za granicę, mogą się przydać na przykład środki przeciwbiegunkowe. Sprawdź też: Co zabrać ze sobą w góry? Przykładowe wyposażenie apteczki turystycznej:

- plastry z opatrunkiem,- środki do dezynfekcji,- plastry w rolce,- kompresy,- bandaże dziane i elastyczne,- nożyczki, agrafki i zapinki do bandaży,

- koc termiczny,- maseczka do sztucznego oddychania,- chusteczki odkażające i sól fizjologiczna,- rękawiczki lateksowe.Przydać mogą się również leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz środki przeciwalergiczne.

Zawartość apteczki pierwszej pomocy w szkole W szkole – według polskiego prawa – apteczki są obowiązkowe. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. apteczki w szkole powinny znajdować się przede wszystkim w: pokoju nauczycielskim, laboratoriach, pracowniach, świetlicy, warsztatach szkolnych, pokoju nauczycieli wychowania fizycznego, pokoju kierownika internatu (bursy), kuchni.

Apteczka podróżnegoPAP

Według rozporządzenia apteczki powinny być zaopatrzone w środki niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy i instrukcję o zasadach udzielania tej pomocy. Oto przykładowe wyposażenie apteczki szkolnej: - instrukcja pierwszej pomocy,

- bandaże elastyczne i dziane,

- opatrunki indywidualne,

- chusta trójkątna,

- gaza opatrunkowa,

- nożyczki,

- kompresy,

- ustnik do sztucznego oddychania,

- rękawiczki jednorazowe,

- plastry z opatrunkiem,

- koc termiczny,

- sól fizjologiczna,- agrafki.

Autor: aw / Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy, Ministerstwo Infrastruktury, Polska Policja, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych regionach ma intensywnie padać śnieg, a w wielu miejscach do godzin porannych w piątek drogi będą śliskie. Innym pogodowym zagrożeniem jest silny wiatr, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W licznych regionach Polski już zrobiło się biało, a kolejne opady śniegu nadchodzą. W nocy z czwartku na piątek obficie będzie padać na południu, południowym wschodzie i wschodzie kraju. W niektórych miejscach może dosypać ponad 10 centymetrów śniegu.

Następny śnieżny front. W nocy mocno sypnie

Następny śnieżny front. W nocy mocno sypnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Noc z czwartku na piątek w całej Polsce będzie mroźna. Czekają nas też opady śniegu, w kilku regionach kraju obfite. Za dnia również będzie sypać.

Będzie nawet 5 stopni mrozu

Będzie nawet 5 stopni mrozu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie opady śniegu, które w części kraju przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami będą one marznące, przez co zrobi się bardzo ślisko. Nowy tydzień zafunduje nam ocieplenie i wzrost temperatury do około 10 stopni.

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima zagościła w wielu regionach kraju. W Koszalinie w czwartek rano leżało tyle śniegu, ile na Kasprowym Wierchu. Niektórzy narzekają na trudne warunki na drogach i mówią, że to za wcześnie, inni cieszą się z bajkowych widoków. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zrobiło się biało.

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

Śnieg ostatniej nocy i w czwartek zasypał Irlandię. Warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Synoptycy teraz ostrzegają przed mrozem, a na horyzoncie widać ulewne opady deszczu i wichury.

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Źródło:
ENEX, The Irish Times, tvnmeteo.pl

Alert RCB w związku silnym wiatrem otrzymały w czwartek osoby przebywające na terenie powiatu tatrzańskiego. Eksperci przypominają, jak się zachowywać, kiedy mocno wieje.

Alert RCB dla części Małopolski. "Zachowaj ostrożność"

Alert RCB dla części Małopolski. "Zachowaj ostrożność"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

W kilkudziesięciu departamentach Francji obowiązują pomarańczowe ostrzeżenia przed śniegiem, marznącymi opadami i silnym wiatrem. Władze apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Źródło:
ENEX, Meteo France, connexionfrance.com

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Oznacza to możliwe samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Źródło:
PAP

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7