Wyposażenie apteczki – co powinno być w apteczce samochodowej, domowej i firmowej?

[object Object]
Właściwości lecznicze podbiałutvnmeteo.pl
wideo 2/6

Apteczka domowa powinna być co kilka miesięcy przeglądana – czy jest w niej wszystko, co może być potrzebne w nagłych wypadkach, które leki przekroczyły termin ważności i trzeba je wymienić. Podobnie warto dbać o wyposażenie apteczki samochodowej, turystycznej i zakładowej w miejscu pracy. Co powinno się w nich znaleźć?

Zawartość domowej apteczki należy sprawdzać co kilka miesięcy. Przeterminowane leki muszą być poddane utylizacji.

W Polsce nie ma obowiązku posiadania apteczki w samochodach osobowych, jednak jest to rekomendowane.

Pracodawca musi zapewnić apteczki w zakładzie pracy.

Domowa apteczka – co powinna zawierać? W każdym mieszkaniu powinna się znaleźć domowa apteczka, tak by leki i przybory medyczne w sytuacji awaryjnej były łatwo dostępne. Jednocześnie leki muszą być trzymane poza zasięgiem małych dzieci. Zaleca się też, aby apteczki nie umieszczać w kuchni ani w łazience ze względu na wilgoć i wysoką temperaturę.

Podstawowe wyposażenie apteczki domowej to przede wszystkim: - leki przyjmowane przez domowników,- termometr, ciśnieniomierz, pulsoksymetr, - leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,- leki łagodzące objawy grypy i przeziębienia,- preparaty stosowane miejscowo na stłuczenia, obrzęki i urazy,- leki na problemy żołądkowe, w tym przeciwbiegunkowe,- środki stosowane na oparzenia,

- materiały opatrunkowe (jałowy opatrunek indywidualny, bandaże i plastry w różnych rozmiarach) - środki dezynfekcyjne.

Zawartość domowej apteczki należy sprawdzać co kilka miesięcy, ponieważ leki, które są w niej przechowywane, mają określony termin przydatności. Farmaceutyki trzeba wyrzucić również wtedy, gdy były otwarte dłużej niż wskazuje ulotka albo były niewłaściwie przechowywane (np. w zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperaturze).

Przeterminowane leki muszą być poddane utylizacji. Wyrzuć je do specjalnie oznakowanych pojemników (znaleźć je można w wyznaczonych aptekach, które mają podpisaną umowę z urzędem gminy na zbieranie tego rodzaju odpadów). Farmaceutyków nie wolno wylewać do ubikacji, ponieważ oczyszczalnie ścieków nie są przystosowane do filtrowania takich substancji i grozi to skażeniem wód gruntowych. Niewłaściwie zutylizowane antybiotyki przyczyniają się z kolei do wzrostu oporności bakterii.

Apteczka samochodowa – obowiązkowa czy nie?

Wprawdzie w Polsce apteczka pierwszej pomocy nie należy do obowiązkowego wyposażenia samochodu, ale jest to rekomendowane. Nie tylko dla własnego bezpieczeństwa. Również dlatego, że zgodnie z polskim prawem kierowca, który jest uczestnikiem wypadku drogowego, zobowiązany jest do udzielenia pomocy osobom poszkodowanym (art. 44 Prawa o ruchu drogowym). Udzielenie pierwszej pomocy bez apteczki może być utrudnione.

Wymóg wożenia w samochodach apteczki pierwszej pomocy dotyczy natomiast pojazdów, takich jak autobusy, taksówki, samochody ciężarowe przystosowane do przewozu osób i pojazdy przeznaczone do nauki jazdy i egzaminowania.

Apteczka samochodowa jest też obowiązkowa w wielu europejskich krajach. Wprawdzie obowiązek ten nie obejmuje samochodów zarejestrowanych w Polsce, ale posiadanie apteczki może pomóc uniknąć nieprzyjemnego tłumaczenia się podczas policyjnej kontroli za granicą. Co powinno być w apteczce samochodowej? Kompletując wyposażenie apteczki samochodowej, skorzystaj z naszej listy. Biorąc pod uwagę nieprzewidziane sytuacje, warto by pod ręką były: - jałowy opatrunek indywidualny – do tamowania dużych krwawień,- plastry opatrunkowe różnej wielkości – do opatrzenia drobnych uszkodzeń,

- plastry bez opatrunku – do podtrzymania mniejszych opatrunków z gazy,

- opaski elastyczne lub półelastyczne – do zwichnięć i skręceń,

- bandaże dziane (5 i 15 cm) – do utrzymania opatrunków,

- kompresy jałowe z gazy – do bezpośredniego opatrzenia ran,

- chusty trójkątne – do stabilizacji kończyn,

- nożyczki – do rozcięcia ubrań, a w razie konieczności również pasów bezpieczeństwa,- rękawice lateksowe,- koc ratunkowy (folia RNC) – do przykrycia poszkodowanego,- maseczka do sztucznego oddychania,- instrukcja udzielania pierwszej pomocy.

Do apteczki samochodowej nie należy wkładać leków ani środków dezynfekcyjnych. W samochodzie panują zmienne warunki atmosferyczne, które nie zapewniają odpowiednich standardów przechowywania takich produktów.

Zawartość apteczki w zakładzie pracy

Apteczki pierwszej pomocy w zakładach pracy są obowiązkowe, ale ich zawartość nie jest określona przepisami. Jak informuje Państwowa Inspekcja Pracy, liczba, usytuowanie i wyposażenie punktów pierwszej pomocy i apteczek powinny być ustalone z lekarzem zakładowym. Miejsca te powinny być odpowiednio oznakowane i łatwo dostępne.

Z przepisów wynika, że wyposażenie apteczek w zakładach pracy będzie różne w zależności od rodzaju firmy. Nie zaleca się jednak uzupełniania apteczki o leki ani produkty lecznicze.

Przykładowy skład apteczki w zakładzie pracy (zgodny z normą DIN 13157):

- spis zawartości apteczki,- instrukcja pierwszej pomocy,- dwie sztuki kompresu na oko (5 x 7 cm),- dwie chusty trójkątne,- cztery sztuki rękawic jednorazowych,

- nożyczki (min. 19 cm),

- dwie opaski elastyczne 6 cm,

- dwie opaski elastyczne 8 cm,

- dwa worki moletowane 30 x 40 cm,

- zimny kompres,

- sześć kompresów 10 x 10 cm,

- zestaw 20 plastrów (w tym plastry na palce),

- koc ratunkowy termoizolacyjny,

- plaster na rolce,

- mały zestaw opatrunkowy,

- jeden opatrunek indywidualny G,

- jeden opatrunek indywidualny K,

- trzy opatrunki indywidualne M,

- chusta opatrunkowa 60 x 80 cm,

- pięć serwet z włókniny 20 x 30 cm,

- osiem plastrów 10 x 6 cm.Apteczka turystyczna. Co zabrać na wyjazd? Na wyjazdy i wędrówki zabrać powinno się apteczkę, która będzie poręczna, wodoszczelna i dostosowana do rodzaju wyprawy. Jeżeli wybieramy się na górską wędrówkę, warto spakować więcej produktów potrzebnych w przypadku otarć, stłuczeń czy urazów. Jeżeli wybieramy się za granicę, mogą się przydać na przykład środki przeciwbiegunkowe. Sprawdź też: Co zabrać ze sobą w góry? Przykładowe wyposażenie apteczki turystycznej:

- plastry z opatrunkiem,- środki do dezynfekcji,- plastry w rolce,- kompresy,- bandaże dziane i elastyczne,- nożyczki, agrafki i zapinki do bandaży,

- koc termiczny,- maseczka do sztucznego oddychania,- chusteczki odkażające i sól fizjologiczna,- rękawiczki lateksowe.Przydać mogą się również leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz środki przeciwalergiczne.

Zawartość apteczki pierwszej pomocy w szkole W szkole – według polskiego prawa – apteczki są obowiązkowe. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. apteczki w szkole powinny znajdować się przede wszystkim w: pokoju nauczycielskim, laboratoriach, pracowniach, świetlicy, warsztatach szkolnych, pokoju nauczycieli wychowania fizycznego, pokoju kierownika internatu (bursy), kuchni.

Apteczka podróżnegoPAP

Według rozporządzenia apteczki powinny być zaopatrzone w środki niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy i instrukcję o zasadach udzielania tej pomocy. Oto przykładowe wyposażenie apteczki szkolnej: - instrukcja pierwszej pomocy,

- bandaże elastyczne i dziane,

- opatrunki indywidualne,

- chusta trójkątna,

- gaza opatrunkowa,

- nożyczki,

- kompresy,

- ustnik do sztucznego oddychania,

- rękawiczki jednorazowe,

- plastry z opatrunkiem,

- koc termiczny,

- sól fizjologiczna,- agrafki.

Autor: aw / Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy, Ministerstwo Infrastruktury, Polska Policja, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed wysoką temperaturą, która może sięgać 32 stopni Celsjusza. Obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. W kolejnych dniach alarmów może przybywać. 

Uwaga na skwar. Wkraczamy w niebezpieczny dla zdrowia okres

Uwaga na skwar. Wkraczamy w niebezpieczny dla zdrowia okres

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Co najmniej 11 osób zginęło w wyniku zawalenia się mostu autostradowego na północnym zachodzie Chin - poinformowały w sobotę chińskie media państwowe. Trwają poszukiwania około 30 zaginionych osób.

Po ulewach zawalił się most. Zginęło kilkanaście osób

Po ulewach zawalił się most. Zginęło kilkanaście osób

Źródło:
PAP, Reuters

Pogoda na dziś. W sobotę 20.07 wystąpi zmienne zachmurzenie. Termometry pokażą maksymalnie 29 stopni. Warunki biometeorologiczne będą neutralne.

Pogoda na dziś - sobota, 20.07. Czeka nas spora dawka słońca

Pogoda na dziś - sobota, 20.07. Czeka nas spora dawka słońca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bułgarscy strażacy od wielu dni zmagają się z potężnymi pożarami, które trawią ich kraj. Walkę z żywiołem utrudnia bardzo wysoka temperatura i brak opadów. W kilku miejscowościach niezbędna była ewakuacja mieszkańców. 

Spalone domy, ludzie uciekający przed ogniem. Pożary w Bułgarii

Spalone domy, ludzie uciekający przed ogniem. Pożary w Bułgarii

Źródło:
Reuters

Seria tornad nawiedziła w poniedziałek hrabstwo Cook w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje Krajowa Służba Pogodowa (NWS), odnotowano ich aż 24. Tym samym padł nowy rekord liczby powstałych tornad na tym terenie jednego dnia.

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Źródło:
PAP,wgntv.com

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Pogodna, słoneczna i bardzo ciepła aura utrzyma się do końca tygodnia. Później Polska znajdzie się w strefie chłodnego frontu atmosferycznego, który, oprócz ochłodzenia, przyniesie przelotne opady deszczu i lokalne burze.

Przed nami gorący weekend. Nowy tydzień przyniesie zmianę

Przed nami gorący weekend. Nowy tydzień przyniesie zmianę

Źródło:
tvnmeteo

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters

Słowaccy ratownicy odnaleźli w piątek ciało 61-letnigo turysty z Polski, który idąc we mgle, stracił orientację i spadł z grani podczas schodzenia z Małego Kieżmarskiego Szczytu w kierunku Rakuskiej Czuby - poinformowali słowaccy ratownicy górscy.

Śmiertelny wypadek w Tatrach na Słowacji. Nie żyje polski turysta

Śmiertelny wypadek w Tatrach na Słowacji. Nie żyje polski turysta

Źródło:
PAP

Z 14 do 17 wzrosła w piątek liczba wydanych alertów najwyższego stopnia z powodu upałów we Włoszech, objęto nimi miasta od północy po południe kraju. Są ofiary śmiertelne, ludzie mdleją na przystankach i w kolejkach. W związku z masowo włączoną klimatyzacją dochodzi do przerw w dostawach prądu.

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalne gorąco

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalne gorąco

Źródło:
PAP, Euronews

Tony martwych ryb unoszą się na powierzchni rzeki Piracicaba w brazylijskim stanie Sao Paulo. Władze ostrzegły, że skutki tej katastrofy ekologicznej mogą być odczuwalne dla regionu przez wiele lat.

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

Źródło:
Reuters

Jest nadzieja na przetrwanie krytycznie zagrożonego wyginięciem krokodyla syjamskiego. W Parku Narodowym Kardamon w Kambodży, na wolności, wykluło się 60 młodych osobników. To największy odnotowany przypadek rozrodu tego gatunku w tym stuleciu.

Wykluło się 60 krokodyli syjamskich. Jest nadzieja dla krytycznie zagrożonego gatunku

Wykluło się 60 krokodyli syjamskich. Jest nadzieja dla krytycznie zagrożonego gatunku

Źródło:
CNN, phys.org, BBC

Strażacy, którzy od połowy lipca walczą z pożarami lasów w regionie Jakucji na Syberii, nie mogą opanować żywiołu. Walkę z ogniem utrudnia silny wiatr i wysoka temperatura. Żywioł pochłonął ponad 900 tysięcy hektarów tajgi.

Płonie Syberia. Ogień strawił niemal milion hektarów tajgi

Płonie Syberia. Ogień strawił niemal milion hektarów tajgi

Źródło:
Reuters

W związku z pożarem pobliskiego lasu lotnisko w Izmirze na zachodzie Turcji w czwartek czasowo było zamknięte, a część lotów przekierowano do portów w pobliskich miastach. W piątek rano pasażerowie korzystający z tego lotniska nadal muszą liczyć się z utrudnieniami.

Problemy na tureckim lotnisku. Przez pożar

Problemy na tureckim lotnisku. Przez pożar

Źródło:
PAP, Reuters, duvarenglish.com, tvnmeteo.pl

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,4 nawiedziło północne Chile przy granicy z Boliwią i Argentyną - podała amerykańska agencja geologiczna USGS. Nie ma informacji ofiarach lub większych zniszczeniach.

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Źródło:
Reuters, PAP, ABC News

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

W okolicach chorwackiego Trogiru zapłonął las. W czwartek pożar zagrażał jednemu z kompleksów hotelowych. Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Płomienie blisko chorwackiego kurortu. Ogień podszedł pod sam hotel

Płomienie blisko chorwackiego kurortu. Ogień podszedł pod sam hotel

Źródło:
Kontakt 24, dnevnik.hr, Reuters

Dziesiątki odwołanych lotów, zamknięte drogi w Seulu i ewakuacja mieszkańców kilku miast - to skutki silnych ulew, jakie nawiedziły w tym tygodniu Koreę Południową. Szczególnie ucierpiała północna część prowincji Gyeonggi, otaczającej Seul. Trudna sytuacja panuje też między innymi w mieście Paju w pobliżu granicy z Koreą Północną. 

Ulewy paraliżują Koreę Południową. Ewakuowano blisko tysiąc osób  

Ulewy paraliżują Koreę Południową. Ewakuowano blisko tysiąc osób  

Źródło:
PAP, koreatimes.co.kr

Badacze chcą zmienić to, jak Międzynarodowa Unia Astronomiczna definiuje planety. Jak przekazali astronomowie, dotychczas obejmowała ona jedynie światy krążące dookoła Słońca. Według nowej definicji, planety mogłyby obiegać także inne gwiazdy - i nie tylko.

Astronomowie chcą zmienić definicję planety. Czy to szansa dla Plutona?

Astronomowie chcą zmienić definicję planety. Czy to szansa dla Plutona?

Źródło:
UCLA

Ekstremalna letnia pogoda - taka, jakiej doświadczają obecnie kraje południowej Europy - stanowi poważne zagrożenie dla osób cierpiących na schorzenie zwane skórą pergaminową. Dla dotkniętego nim nastolatka z Barcelony każdy kontakt z promieniowaniem UV może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Dłuższe i intensywne okresy gorąca wymagają od niego i jego rodziny kompletnej zmiany stylu życia.

Jest "księżycowym dzieckiem", więc nie spędza wakacji tak jak jego rówieśnicy

Jest "księżycowym dzieckiem", więc nie spędza wakacji tak jak jego rówieśnicy

Źródło:
Reuters, SJD Hospital Barcelona, tvnmeteo.pl, Przemęcka et al. (2013)

W związku z pożarami w Kanadzie nad Europą, w tym nad Polską, wzrosło stężenie tlenku węgla - poinformował w środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak podkreślono, ta sytuacja nie stanowi dla nas zagrożenia.

Chmura tlenku węgla dotarła do Europy. "Wyraźna koncentracja"

Chmura tlenku węgla dotarła do Europy. "Wyraźna koncentracja"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC

Trzy plaże nieopodal Walencji zostały zamknięte po zanieczyszczeniu ropą. Jak wyjaśniły lokalne media, źródło lepkiej substancji pozostaje nieznane. Trwa usuwanie skutków wycieku.

Sprzątają czarną maź z trzech hiszpańskich plaż

Sprzątają czarną maź z trzech hiszpańskich plaż

Źródło:
eltiempo.es

Nowy lek, który hamuje interleukinę 11, wydłużył życie myszy nawet o 25 procent - informują badacze na łamach pisma "Nature". Mają oni nadzieję, że odkrycie to pomoże spowolnić proces starzenia się również u ludzi. Rozpoczęto pierwsze badania kliniczne.

Ten lek wydłużył życie myszy aż o 25 procent. Nadzieja dla ludzi?

Ten lek wydłużył życie myszy aż o 25 procent. Nadzieja dla ludzi?

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację misji o nazwie Ramses. Jej celem jest dotarcie do asteroidy Apophis - poinformował portal space.com. W 2029 roku obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne.

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

Źródło:
PAP, space.com

Jezioro Rusanda w Serbii całkowicie wyschło na skutek suszy. Zbiornik ze słoną wodą, popularny wśród turystów, odsłonił swoje dno. To skutek fali ekstremalnych upałów, która utrzymuje się na Bałkanach od tygodnia.

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Źródło:
Reuters

W poniedziałek w Chorwacji zanotowano rekordową temperaturę wody morskiej. Nieopodal Dubrownika wyniosła ona 29,7 stopni Celsjusza. To nie jedyne miejsce na Bałkanach, gdzie upał daje się we znaki mieszkańcom i turystom, a pogoda sprzyja wybuchaniu pożarów.

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Źródło:
PAP, Balkan Insight, Total Croatia News

Jest tak rzadkim stworzeniem, że nigdy nie odnotowano obecności żywego osobnika, a od XIX wieku udokumentowano istnienie zaledwie sześciu okazów. Martwy najrzadszy wieloryb świata prawdopodobnie został niedawno wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii.

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Źródło:
CNN, doc.govt.nz, AP, tvnmeteo.pl

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl