TVN24 Biznes | Moto

Obowiązkowe wyposażenie samochodu. Czy gaśnicę trzeba mieć w aucie?

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
red
Monika Niżniak o nowych fotoradarach na polskich drogach
Monika Niżniak o nowych fotoradarach na polskich drogachTVN24
wideo 2/4
TVN24Monika Niżniak o nowych fotoradarach na polskich drogach

Obowiązkowe wyposażenie samochodu to coś, nad czym często zastanawiają się kierowcy, którzy kupują nowy samochód lub szykują się do dłuższej trasy. Wiedza ta nie tylko pozwoli uniknąć mandatu, ale przede wszystkim zwiększy nasz komfort i bezpieczeństwo. Co jest obowiązkowe w samochodzie?

Większość obowiązkowego wyposażenia samochodu jest zapewniana przez producentów aut.Dodatkowe obowiązkowe wyposażenie obejmuje w Polsce jedynie gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy.W innych państwach unijnych wymagane są inne elementy wyposażenia samochodu, choć teoretycznie wymóg ten nie dotyczy polskich kierowców.Kierowca powinien zadbać o wyposażenie samochodu w apteczkę, kamizelkę odblaskową i koło zapasowe bez względu na to, czy jest taki obowiązek.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu – przepisy

Obowiązkowe wyposażenie samochodu wskazane jest w par. 11 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Dokument ten wymienia najważniejsze elementy wyposażenia pojazdów, które zwiększają bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Podstawowe wyposażenie samochodu od producenta

Większość z wymaganego wyposażenia zapewniana jest przez producentów samochodów, ponieważ bez niego niemożliwe byłoby uzyskanie homologacji i dopuszczenie pojazdu do ruchu. Bez odpowiednich tłumików, zagłówków, błotników czy pasów bezpieczeństwa samochód nie spełniałby norm i nie wyjechałby na ulicę. 

W tym przypadku po stronie właściciela pojazdu pojawia się jedynie obowiązek utrzymania tego wyposażenia sprawnego i w dobrym stanie. W przeciwnym razie, gdy nie będzie wymieniał przepalonych żarówek w reflektorach albo nie naprawi urwanych lusterek bocznych, ryzykuje otrzymanie mandatu.

Czy gaśnica jest obowiązkowa?

Część obowiązkowego wyposażenia samochodu musi jednak zapewnić sam właściciel. Lista rzeczy, których posiadanie w samochodzie jest w Polsce obowiązkowe, jest jednak krótka. Są na niej: - gaśnica umieszczona w miejscu łatwo dostępnym, - trójkąt ostrzegawczy do ustawiania na drodze, - tablice rejestracyjne – czytelne, oświetlone, niezasłonięte i prawidłowo zamontowane.

Wbrew obiegowym opiniom tylko te trzy rzeczy są dodatkowym obowiązkowym w Polsce wyposażeniem, którego nie posiadają samochody fabrycznie. Za brak któregokolwiek z tych trzech elementów grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Co więcej, w przypadku braku tablic rejestracyjnych policja ma prawo uniemożliwić kierowcy dalszą jazdę i wezwać do niego lawetę, ponieważ pojazd bez ważnych tablic nie może poruszać się po drogach publicznych.

Nie ma natomiast konkretnego przepisu, który nakładałby obowiązek, aby posiadana gaśnica miała ważną datę przydatności do użycia. Warto jednak o to zadbać zarówno dla własnego bezpieczeństwa, jak też dla spokoju w razie kontroli policyjnej. Gaśnica w złym stanie, której sprawność na pierwszy rzut oka będzie wątpliwa, może bowiem nie uchronić nas przed mandatem.

Wyposażenie auta: apteczka, kamizelka, koło zapasowe

Co z pozostałymi elementami wyposażenia samochodu, takimi jak apteczka pierwszej pomocy, kamizelki odblaskowe czy koło zapasowe? W Polsce nie ma prawnego obowiązku ich posiadania. Bez wątpienia jednak posiadaniem ich w samochodzie powinni być zainteresowani sami kierowcy.

Dlaczego? Brak koła zapasowego i narzędzi do jego zmiany może sprawić, że w przypadku przebitej opony utkniemy na drodze na wiele godzin, czekając na pomoc drogową. Apteczka może się okazać bezcenna w sytuacji, gdy staniemy się uczestnikami lub świadkami wypadku i będziemy musieli udzielić pierwszej pomocy. Z kolei bez kamizelki odblaskowej nie można po zapadnięciu zmroku wysiąść z samochodu na drodze publicznej – niedochowanie tego wymogu grozi mandatem. 

Nieobowiązkowym, ale przydatnym wyposażeniem samochodu jest także posiadanie zapasowych żarówek do reflektorów.

Co jest obowiązkowe w samochodzie? Inne państwa

Jakie wyposażenie obowiązkowe samochodu jest wymagane w innych państwach unijnych? Każde państwo samodzielnie ustala, co jest na jego terytorium obowiązkowe, a co nie. 

Przykładowo obowiązkowe wyposażenie samochodu w Niemczech to apteczka i kamizelka odblaskowa,  nie trzeba natomiast mieć gaśnicy. Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Czechach obejmuje nie tylko gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy, apteczkę i kamizelkę odblaskową, ale ponadto zapasowe żarówki, bezpieczniki, koło zapasowe i narzędzia niezbędne do jego wymiany. Lista obowiązkowego wyposażenia samochodu na Słowacji jest natomiast jeszcze dłuższa i oprócz elementów wymienionych w Czechach dodana jest jeszcze obowiązkowa linka holownicza.

Konwencja o ruchu drogowym

Teoretycznie polski kierowca nie musi znać obowiązkowego wyposażenia samochodu w innych państwach unijnych. Zgodnie z międzynarodową konwencją o ruchu drogowym (Konwencja Wiedeńska), której Polska jest sygnatariuszem, wystarczy by polski kierowca był za granicą wyposażony zgodnie z polskimi wymogami, czyli z kraju zarejestrowania pojazdu. 

Inaczej mówiąc, niemiecka czy czeska policja nie może karać polskiego kierowcy za brak obowiązkowej w tych krajach apteczki, z kolei polska policja nie może karać niemieckich kierowców za brak gaśnicy. 

Należy mieć jednak na uwadze, że pomimo Konwencji policja za granicą może mniej przychylnie patrzeć na niedostosowanie samochodu do lokalnych wymogów, a odpowiednie doposażenie swojego pojazdu przed podróżą zagraniczną może okazać się po prostu mniej kłopotliwe.

Ponadto podczas wyjazdu za granicę polski kierowca nie powinien zapomnieć wziąć ze sobą dowodu ubezpieczenia OC oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Co powinna zawierać apteczka samochodowa?

Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy? Oprócz środków dezynfekujących, bandaży i plastrów, warto by zawierała również opaskę uciskową i koc termoizolacyjny. Nie powinno się również zapominać o własnym bezpieczeństwie podczas udzielania pierwszej pomocy. Dlatego dobrze jest mieć w apteczce jednorazowe rękawiczki oraz ustnik do sztucznego oddychania.

Autor:red

TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości