Środa w Polsce przyniosła wartości temperatury przekraczające 24 stopnie Celsjusza. W Dobrogoszczy i Otmuchowie padły rekordy dla marca. Jak zaznaczyli eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, to niejedyne miejsca w Polsce, gdzie było wyjątkowo ciepło.
Na stacji Dobrogoszcz w woj. dolnośląskim termometry pokazały w środę 23,9 stopnia Celsjusza.
- Tym samym pobity został rekord marcowej temperatury dla tej stacji, który dotychczas wynosił 23,7 stopni i pochodził z 1968 roku - poinformował rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. O tym, że na Dolnym Śląsku w miejscowości Dobrogoszcz odnotowano temperaturę, która może okazać się rekordowa, IMGW informowało wcześniej w mediach społecznościowych.
- O godzinie 14 na stacji Dobrogoszcz w województwie dolnośląskim termometry pokazały 23,1 stopni. Dziś może zostać pobity rekord temperatury dla marca dla tej stacji, który jak na razie wynosi 23,7 stopni z 1968 roku – podano na Twitterze.
Rzecznik i synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski przed godz. 15 poinformował, że temperatura na stacji wyniosła już 23,9 stopni. Tym samym jest to najwyższa wartość odnotowana w marcu od czasu pomiarów.
Inne rekordy
Po godzinie 15 IMGW poinformował na Twitterze, że w Otmuchowie (woj. opolskie) zanotowano 24,3 st. C, co pobiło dotychczasowy rekord na tej stacji o 0,7 st. C.
Dotychczas najwyższą temperaturę dla marca odnotowano 21 marca 1974 w Nowym Sączu. Wynosiła 25,6 st. C.
W środę na dużym obszarze kraju temperatura osiągnęła około 20 stopni Celsjusza.
Jak potwierdził Walijewski, w środę został już pobity tegoroczny rekord ciepła, który padł w Makowie Podhalańskim 25 lutego. Termometry pokazały wtedy 22,1 st. C.
🌡️W #Otmuchów temperatura teraz wynosi 24,3°C.
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) March 31, 2021
Jak dotąd najcieplejsze dni to 31.03.1968r. i 21.03.1974r. Dziś pewnie było sporo stacji gdzie mogły zostać pobite rekordy temperatury z tych dni, ale powstały później, np. #Głubczyce, które powstały w 1981r. #IMGW #meteoimgw pic.twitter.com/FENQXKzHiq
Autor: kw/dd / Źródło: PAP, IMGW
Źródło zdjęcia głównego: tvn24