Polscy naukowcy chcą zbadać, jak wydobywać regolit z powierzchni Księżyca. Może być on potencjalnym materiałem budulcowym do wznoszenia baz na naszym naturalnym satelicie. Badania będą prowadzone w ramach projektu Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.
Regolit to rodzaj luźnej, zwietrzałej skały pokrywającej powierzchnię planety skalistej. "Wydobycie regolitu na powierzchni Księżyca w warunkach obniżonej grawitacji" to projekt, dzięki któremu naukowcy chcą dowiedzieć się, jak pozyskać z powierzchni Księżyca ten surowiec.
Księżycowy regolit to nie tylko materia, jaką wyobrażamy sobie zwykle jako "pył księżycowy", ale też większe kawałki skał, sięgające nawet do głębokości kilku, czy nawet 20 metrów pod powierzchnię Księżyca.
Potencjalny materiał budulcowy
Regolit, jak przypuszczają niektórzy naukowcy, może stanowić potencjalny materiał budulcowy na przykład do budowy baz na Księżycu. Być może nawet, po silnym podgrzaniu, uda się uzyskiwać z niego tlen.
Projekt kierowany jest przez doktora habilitowanego Karola Seweryna z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie w ramach grantu SONATA BIS NCN. Koncentruje się na wydobyciu i wzbogaceniu regolitu na równikowym obszarze Księżyca. W projekcie biorą udział również zespoły z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej.
"Eksploracja kosmosu jest przedsięwzięciem globalnym, wymagającym wielu wyzwań technicznych. Jej głównym celem jest rozszerzenie naszej cywilizacji na inne ciała Układu Słonecznego, zaczynając od sąsiednich, wysyłając zarówno roboty, jak i misje załogowe. Przygotowanie do eksploracji wymaga systematycznych badań naukowych, które poszerzają naszą wiedzę o wybranych ciałach Układu Słonecznego, jak również pozwalają poszerzyć wiedzę technologiczną" - czytamy w streszczeniu wniosku.
Wyjaśniono tam, że In-Situ Resource Utilisation (ISRU) to gromadzenie, przetwarzanie, przechowywanie i wykorzystanie materiałów z kosmosu do wykorzystania w kosmosie. "W porównaniu z obecnym podejściem do transportu materiałów i sprzętu z Ziemi, ISRU zmniejsza całkowity koszt misji kosmicznych i powiązane z nim ryzyka. W szczególności technologie związane z ISRU pozwolą w przyszłości na umożliwianie tankowania satelitów i statków kosmicznych paliwem wytworzonym na miejscu, konserwację i naprawę satelitów, ustanowienie gospodarki kosmicznej jak również załogową eksplorację Układu Słonecznego" - tłumaczą badacze we wniosku grantowym.
Bazy księżycowe
Zespół naukowców z UWM, którym kieruje profesor Jacek Katzer, będzie odpowiadał za badania dotyczące technologii przetwarzania regolitu w celu pozyskania trwałego i odpowiedniego materiału, który w przyszłości ma posłużyć do budowy baz księżycowych.
- Powodzenie tego projektu tak naprawdę pokaże, na ile możliwe jest funkcjonowanie poza naszą planetą: przebywanie na Księżycu, później na Marsie i tak dalej. Jeżeli nasze badania potwierdzą, że pokrywający całą powierzchnię Księżyca regolit może być powszechnie używany, żeby to nasze pozaziemskie funkcjonowanie umożliwić i ułatwić, będzie to prawdziwy przełom - komentuje profesor Katzer, cytowany w materiale prasowym z UWM.
W ramach projektu naukowcy chcą między innymi przeanalizować wpływ zredukowanej grawitacji na sprawność systemów wydobywczych, interakcje między ziarnami regolitu podczas wydobycia, a także sprawdzić, jak zoptymalizować proces wzbogacania regolitów przy ograniczeniach związanych ze środowiskiem kosmicznym oraz analizę wpływu próżni na wydajność i niezawodność systemów wydobywczych.
Autor: anw/dd / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: NASA