W nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do erupcji wulkanu Etna na Sycylii. Z krateru, na wysokość prawie 100 metrów, tryskała lawa. Unosiły się kłęby dymu, a pył pokrył ulice okolicznych miejscowości.
Etna wybuchła po około dwóch latach względnego uśpienia. Jak podaje włoski Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii (Istituto Nazionale di Geofisica e Vulcanologia - Ingv), erupcja nastąpiła z dwóch szczelin po południowej stronie krateru sycylijskiego wulkanu. Z wnętrza wydobyły się ogromne ilości pyłów i popiołów wulkanicznych, które pokryły ulice, balkony i samochody w okolicznych miejscowościach, w tym w mieście Katania. Włoski Instytut ocenił tą nową fazę aktywności Etny jako zmienną z tendencją do zmniejszania.
Pierwsze wstrząsy związane z aktywnością wulkanu odnotowano w niedzielę o godzinie 21.20, trwały do godziny 3 rano w poniedziałek. Łącznie w ciągu doby na Sycylii wystąpiło co najmniej 17 wstrząsów sejsmicznych. Aktywności ośnieżonego wulkanu towarzyszyły wstrząsy i huk.
Aktywny wulkan
Etna to czynny wulkan położony na wschodnim wybrzeżu włoskiej wyspy. Od 1987 roku część obszarów Etny chroniona jest w ramach Parku Regionalnego Etna. W 2013 roku wulkan został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Aktualna wysokość Etny to około 3340 m n.p.m. Dane te zmieniają się pod wpływem aktywności wulkanu.
Autor: anw//rzw / Źródło: Reuters, Enex, volcanodiscovery.com, BBC