Zniszczone drogi, powywracane samochody, ewakuacje. Mieszka艅cy Madery zmagaj膮 si臋 z niebezpieczn膮 pogod膮. Dla wielu miejsc wydano alerty przed ulewami i silnymi porywami wiatru.
Gwa艂towna pogoda daje o sobie zna膰 na terenie ca艂ego portugalskiego archipelagu. Jednym z najbardziej dotkni臋tych miast jest Machico, po艂o偶one we wschodniej cz臋艣ci wyspy Madera.
Opady deszczu w czwartek by艂y tak intensywne, 偶e zniszczy艂y niekt贸re drogi. Strumienie wody przep艂ywaj膮ce przez ulice wywr贸ci艂y i przenios艂y w inne miejsce dwa samochody. Na ulicach zalega b艂oto i ga艂臋zie drzew.
Rodziny z niekt贸rych dom贸w zosta艂y ewakuowane. Rz膮d zapewni艂 pomoc poszkodowanym mieszka艅com.
Czerwone alarmy
Niemal ca艂a wyspa obj臋ta jest alertami meteorologicznymi. Portugalski Instytut Morza i Atmosfery (IPMA) dla wielu miejsc wyda艂 ostrze偶enia trzeciego stopnia w trzystopniowej rosn膮cej skali przed intensywnymi opadami deszczu. Najbardziej zagro偶ona jest nimi p贸艂noc.
Obowi膮zuj膮 r贸wnie偶 alarmy drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Przewidywane s膮 porywy do 90 kilometr贸w na godzin臋. Fale morskie mog膮 osi膮ga膰 wysoko艣膰 od pi臋ciu do sze艣ciu metr贸w.
Jak wyja艣niaj膮 lokalne media, niebezpieczne zjawiska pogodowe przynosi burza Filomena, kt贸ra z kolei w kontynentalnej cz臋艣ci Portugalii objawia si臋 nisk膮 temperatur膮. Dla wi臋kszo艣ci region贸w wydano alerty przed mrozem. W czwartek minimalna temperatura we wschodniej cz臋艣ci kraju wynios艂a -8 stopni Celsjusza.
Autor: ps / 殴r贸d艂o: Observador, meteoalarm.eu, wetteronline.de, tvnmeteo.pl
Podziel si臋
- Podziel si臋
- Tweetnij
- Wy艣lij znajomemu
W weekend zimna masa powietrza zostanie wypchni臋ta znad Polski przez p艂yn膮ce z po艂udnia ciep艂o. Od niedzieli ma rozwija膰 si臋 klin ciep艂a od p贸艂nocnej Afryki, przez W艂ochy, Ba艂kany, Polsk臋, a偶 po Finlandi臋. Sprawi, 偶e temperatura powietrza przekroczy 20 stopni Celsjusza.
Du偶a zmiana w聽pogodzie. Kiedy zrobi si臋 ciep艂o
Eksperymentalna prognoza d艂ugoterminowa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej m贸wi o tym, jakie mog膮 by膰 najbli偶sze - a wi臋c i wakacyjne - miesi膮ce. Sprawd藕 przewidywania meteorolog贸w na maj, czerwiec, lipiec oraz sierpie艅 2025.
Takie mo偶e by膰 tegoroczne lato. Prognoza d艂ugoterminowa IMGW
Meteorolodzy ostrzegaj膮 przed przymrozkami oraz opadami 艣niegu. W o艣miu wojew贸dztwach obowi膮zuj膮 偶贸艂te alarmy wydawane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Sprawd藕 szczeg贸艂y.
Kolejne porcje zimna i聽艣niegu. IMGW ostrzega
W sobot臋 do naszej planety zbli偶y si臋 asteroida 2025 FP10. Wed艂ug szacunk贸w ameryka艅skiej agencji kosmicznej NASA, szacowana 艣rednica obiektu mo偶e mie膰 nawet 990 metr贸w. Obiekt p臋dzi z pr臋dko艣ci膮 ponad 50 tysi臋cy kilometr贸w na godzin臋.
Gigantyczna asteroida zbli偶y si臋 do聽Ziemi
Ponad 120 razy interweniowa艂y w ostatnim czasie s艂u偶by na Wyspach Kanaryjskich, a to w zwi膮zku z przej艣ciem burzy Olivier. Obfite opady deszczu doprowadzi艂y do osuwisk. Wed艂ug prognoz burza ma w weekend przenie艣膰 si臋 na P贸艂wysep Iberyjski.
Z聽nieba pola艂y si臋 strugi deszczu. Burza Olivier idzie dalej
C/2025 F2 (SWAN) to kometa, kt贸ra niedawno zosta艂a potwierdzona przez Mi臋dzynarodow膮 Uni臋 Astronomiczn膮. Odkryty przez amatora obiekt przykuwa uwag臋 wielu pasjonat贸w astronomii, bo ju偶 nied艂ugo b臋dzie mo偶na go zobaczy膰 go go艂ym okiem.
W聽okolice Ziemi mo偶e wr贸ci膰 za聽kilkadziesi膮t tysi臋cy lat. Da si臋 j膮 zobaczy膰
艢wiat艂o ksi臋偶ycowe mo偶e mie膰 wp艂yw na ryzyko zaatakowania p艂ywak贸w przez rekina - do takiego wniosku doszed艂 doktor Steven Minaglia. Naukowiec przyjrza艂 si臋 incydentom z udzia艂em rekina foremkowego, kt贸ry zamieszkuje g艂臋biny ocean贸w.
Zbadali wp艂yw Ksi臋偶yca na聽ugryzienia przez聽rekiny
Kamera obserwuj膮ca bocianie gniazdo w gminie Czerwie艅sk w wojew贸dztwie lubuskim uchwyci艂a potyczk臋 pomi臋dzy ptakami. Nowo przyby艂y bocian pr贸bowa艂 przej膮膰 gniazdo zamieszkiwane od lat przez par臋 tych ptak贸w. Nagranie starcia otrzymali艣my na Kontakt24 od jednego z naszych czytelnik贸w.
"Intruz wpad艂 jak burza". Bitwa o聽bocianie gniazdo na聽filmie
Pogoda na Wielkanoc. Do 艣wi膮t pozosta艂y jeszcze prawie dwa tygodnie, ale aktualne wyliczenia modeli meteorologicznych prognozuj膮 oczekiwany wzrost temperatury. Kilka dni mo偶e przynie艣膰 nam nawet warto艣ci bli偶sze latu ni偶 wio艣nie.
Pogoda na聽Wielkanoc. Wielki Tydzie艅 mo偶e by膰 naprawd臋 gor膮cy
Mieszkaniec hrabstwa Woodford w stanie Kentucky uratowa艂 kilka kot贸w i koci膮t z zalanych w trakcie powodzi dom贸w. Gdy jego s膮siedzi w pop艂ochu uciekali przed wielk膮 wod膮, m臋偶czyzna ruszy艂 na ratunek pozostawionym futrzakom.
Ruszy艂 na聽ratunek przera偶onym futrzakom. "Dryfowa艂y w聽pojemniku"
W Boliwii panuje katastrofalna pow贸d藕. Do tej pory w wyniku ulewnych deszczy 偶ycie straci艂o co najmniej 55 os贸b. Do opuszczenia dom贸w zmuszone by艂y ca艂e rodziny, aby ucieka膰 przed wielk膮 wod膮. Trudna sytuacja panuje tak偶e na terenach rolniczych, a najwi臋ksze zmartwienie maj膮 hodowcy byd艂a.
Takiej sytuacji nie聽by艂o od聽dekad. Ca艂e rodziny musia艂y ucieka膰
Mieszkaniec ameryka艅skiego stanu Maine zosta艂 zaatakowany przez lisa na w艂asnym podw贸rku. Zwierz臋 najpierw zaatakowa艂o jego psa. M臋偶czyzna pr贸bowa艂 si臋 broni膰, a偶 w ko艅cu zosta艂 zmuszony zastrzeli膰 intruza. Wyniki bada艅 wykaza艂y, 偶e lis by艂 chory na w艣cieklizn臋. Zdarzenie zosta艂o zarejestrowane na nagraniu.
"Zobaczy艂em, 偶e聽m贸j聽pies walczy z聽innym zwierz臋ciem". Nagranie
Co najmniej 50 hipopotam贸w oraz innych zwierz膮t zgin臋艂o z powodu zaka偶enia w膮glikiem w Parku Narodowym Wirunga w Demokratycznej Republice Konga. Lokalne w艂adze zaapelowa艂y do mieszka艅c贸w o niezbli偶anie si臋 do dzikich zwierz膮t i gotowanie wody przed jej wypiciem.
50 martwych hipopotam贸w. Zabi艂a je bakteria gro藕na dla ludzi
Ameryka艅scy naukowcy podali, 偶e uda艂o im si臋 wskrzesi膰 wilka strasznego - wymar艂ego kuzyna wilk贸w szarych. Na 艣wiat przysz艂y trzy szczeni臋ta o cechach typowych dla tego gatunku. Og艂oszenie wywo艂a艂o spore kontrowersje w 艣rodowisku naukowym, a wielu badaczy twierdzi, 偶e nie mamy do czynienia z "pe艂noprawnym" wskrzeszeniem.
Twierdz膮, 偶e聽odtworzyli wymar艂y gatunek
Ameryka艅skie przedsi臋biorstwo Colossal Biosciences og艂osi艂o "wskrzeszenie" wymar艂ego przed tysi膮cami lat wilka strasznego. Osi膮gni臋cie naukowc贸w rodzi pytania o to, czy czeka nas przywr贸cenie do 偶ycia innych zwierz膮t, kt贸re dawno znikn臋艂y z powierzchni naszej planety. Chodzi o mamuty, a nawet dinozaury.
"Wskrzeszono" wilka strasznego. Czy聽na聽Ziemi臋 wr贸c膮 mamuty i聽dinozaury?
Stany Zjednoczone mierz膮 si臋 z gigantycznymi powodziami, kt贸re od niemal tygodnia nawiedzaj膮 wschodnie i 艣rodkowe regiony. W poniedzia艂ek szczeg贸lnie trudna sytuacja panowa艂a nad brzegami rzeki Ohio. W Cincinnati mieszka艅cy obawiali si臋 powt贸rki sprzed prawie 30 lat, kiedy to miasto nawiedzi艂a jedna z najgorszych powodzi w historii.
"Nagle zdali sobie spraw臋, 偶e聽s膮 w聽sytuacji zagro偶enia"
Ro艣nie liczba ofiar katastrofalnej powodzi, jaka nawiedzi艂a stolic臋 Demokratycznej Republiki Konga. Oficjalne dane m贸wi膮 o co najmniej 33 zabitych, to o trzech wi臋cej ni偶 informowano w niedziel臋. Kataklizm wywo艂a艂y wielogodzinne, ulewne opady deszczu, kt贸re - wed艂ug prognoz - mog膮 wyst膮pi膰 tak偶e w innych regionach kraju.
"Nam uda艂o si臋 uratowa膰, ale聽reszta jest uwi臋ziona w聽domach"
Fala zimna dotar艂a do p贸艂nocnych i p贸艂nocno-wschodnich region贸w Grecji. W poniedzia艂ek ulice i domy znalaz艂y si臋 pod warstw膮 艣niegu, a termometry pokaza艂y ujemne warto艣ci. Wed艂ug prognoz w najbli偶szych dniach ch艂贸d rozleje si臋 po ca艂ym kraju.
Atak zimy w聽Grecji. Odwo艂ano lekcje
Co najmniej 30 os贸b zgin臋艂o na skutek powodzi, jaka dotkn臋艂a w sobot臋 Kinszas臋, stolic臋 Demokratycznej Republiki Konga. W艂adze regionu poda艂y, 偶e z zalanych region贸w ewakuowano wiele os贸b. Pow贸d藕 spowodowa艂a tak偶e parali偶 komunikacyjny na g艂贸wnych arteriach komunikacyjnych miasta.
Stolica pod聽wod膮. Nie聽偶yje 30 os贸b
W nizinnych lasach deszczowych Panamy naukowcy odkryli drzewo "odporne" na uderzenia piorun贸w. Trwaj膮ce wiele lat badania wykaza艂y, 偶e niezwyk艂a budowa Dipteryx oleifera pozwala na czerpanie korzy艣ci z tego, co dla innych drzew jest 艣miertelnym zagro偶eniem.
To聽drzewo wykorzystuje pioruny jako "bro艅"
Dwa 偶贸艂wie s艂oniowe w jednym z zoo w Filadelfii po raz pierwszy zosta艂y rodzicami, wydaj膮c na 艣wiat cztery m艂ode. To wyj膮tkowe wydarzenie nie tylko dlatego, 偶e ten podgatunek 偶贸艂wia jest krytycznie zagro偶ony wygini臋ciem. R贸wnie偶 dlatego, 偶e 艣wie偶o upieczeni rodzice s膮 oko艂o stulatkami.