Najnowsze

WHO: Europa ma wiele do zrobienia, aby zapanować nad sytuacją

Najnowsze

[object Object]
"Niech dzisiejsza liczba przemówi nam do rozumu"tvn24
wideo 2/21

Obserwujemy niepokojący wzrost zachorowań - ocenił w piątek ekspert Światowej Organizacji Zdrowia. To odpowiedź na notowane w europejskich krajach gwałtowne wzrosty liczby zachorowań na COVID-19.

Od kilku dni w różnych europejskich krajach, w tym Polsce, raportowane są najwyższe dzienne liczby nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. W naszym kraju w piątek potwierdzono 1587 kolejnych infekcji.

- Obserwujemy niepokojący wzrost zachorowań - powiedział na piątkowej konferencji prasowej Mike Ryan, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Europie.

CZYTAJ TEŻ: Wzrost liczby zakażeń w Europie we wrześniu. Które kraje przywracają restrykcje

Eksperci WHO zwracają uwagę na to, że w obliczu narastającej pandemii COVID-19 nieuchronnie zbliża się sezon zachorowań na grypę. - Jesteśmy pod koniec września i nawet nie rozpoczęliśmy jeszcze sezonu grypowego, więc martwimy się, że te trendy idą w złym kierunku - wskazała epidemiolog odpowiedzialna w WHO za walkę z COVID-19 Maria Van Kerkhove.

Jak ostrzegła komisarz Unii Europejskiej do spraw zdrowia, Stella Kyriakides, jeśli sytuacja się nie zmieni, wraz z nadejściem grypy sezonowej jesienią i zimą może rozwinąć się "twindemia COVID-19 oraz grypy".

- Europa ma wiele do zrobienia, aby ustabilizować sytuację i nad nią zapanować - ocenił Ryan.

Oczekiwanie na szczepionkę

Liczba zgonów na COVID-19 na świecie zbliża się do miliona. Jak podkreślił dyrektor WHO w Europie, bardzo prawdopodobne, że wzrośnie do dwóch milionów, zanim szczepionka przeciw SARS-CoV-2 zacznie być powszechnie stosowana i nie będą podejmowane skuteczne działania w celu zahamowania rozwoju pandemii.

Na świecie ponad 100 zespołów pracuje nad szczepionką przeciw SARS-CoV-2. Tydzień temu poinformowano o prototypie polskiej szczepionki.

Autor: ps/aw / Źródło: Reuters, tvn24.pl, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości