19 marca odbywa się akcja Godzina dla Ziemi. To już 8. edycja tej imprezy w Polsce. W tym roku poświęcona jest wilkom. W ramach akcji, o godz. 12 dla wilka zawyli mieszkańcy Warszawy, Łodzi i Krakowa, dołączając do innych miast, które już wcześniej wzięły udział w przedsięwzięciu.
Z okazji 8. edycji Godziny dla Ziemi w Polsce (9. edycji na świecie), w największych miastach naszego kraju odbywa się cykl imprez, związanych z ochroną wilka i ze zwiększeniem świadomości ludzi na temat tych zwierząt. W ramach akcji "Dołącz do watahy. Zawyj dla wilka" mieszkańcy miast symbolicznie wyją dla drapieżników. Godzina dla Wilka odbyła się już w Białymstoku, Gdańsku, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie i Wrocławiu. Finał akcji rozpoczął się 19 marca o godz. 12 i wtedy dla wilków zawyły także Łódź, Kraków i Warszawa.
Godzina Ziemi na rzecz wilka
Godzina dla Ziemi co roku poświęcana jest ważnym inicjatywom. W tym roku postanowiono zwiększyć świadomość ludzi na temat ochrony wilka w Polsce.
- Chcemy żeby Godzina dla Ziemi służyła rozwiązywaniu konkretnych problemów przyrodniczych, środowiskowych - tłumaczy Paweł Średziński, rzecznik organizacji WWF.
Inicjatywa, żeby 8. edycja Godziny dla Ziemi była poświęcona wilkom, narodziła się po tym, jak w ostatnim czasie pojawiały się informacje o nielegalnym odstrzale tych zwierząt. Pierwszy przypadek miał miejsca na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, drugi w Bieszczadach.
Wilki w niebezpieczeństwie
- Wilkom, pomimo, że są chronione, niestety zagraża niebezpieczeństwo - mówi Średziński. - Mają zły wizerunek, ale to też wynika z nieznajomości wilka, z nieznajomości jego funkcjonowania - dodaje. Należy pamiętać o tym, że w Polsce już prawie kiedyś straciliśmy te wspaniałe zwierzęta. Obecnie ich populacja jest odbudowywana, ale drapieżniki nadal wymagają ochrony.
- Od połowy lat 90. zaczęły się działania na rzecz pełnej ochrony wilka w Polsce. Wilk jest dziś chroniony, wrócił do liczebności 1000 osobników w całej Polsce. To nie jest tak dużo, bo tylko mniej niż połowa z tych wilków ma zdolności reprodukcyjne - mówi rzecznik WWF.
Sojusznik leśników i rolników
Wilk, choć większości kojarzy się negatywnie, tak naprawdę działa w zgodzie z ludźmi.
- To największy sojusznik leśników i rolników - mówi Średziński. - Powoduje, że zmniejsza się liczebność tych gatunków zwierząt, które odpowiadają za szkody w uprawach leśnych i uprawach rolnych - dodaje.
Dołącz się do akcji
Oprócz symbolicznego wycia dla wilka, do akcji można dołączyć także w inny sposób. Poparcie dla ochrony wilka w Polsce można wyrazić też przez dołączenie do wilczej watahy na stronie www.godzinadlaziemi.pl. W mediach społecznościowych można także zamieszczać własne materiały z hashtagiem #godzinadlawilka lub #zawyjdlawilka.
- Zachęcamy do dołączenia do wirtualnej watahy na stronie godzinadlaziemi.pl i w dziewięciu miastach wyjemy - mówi rzecznik WWF.
Jak co roku, z okazji Dnia dla Ziemi w wielu miastach jest także gaszone światło. Tak będzie i tym razem. W Warszawie o godz. 20.30 na godzinę zgaśnie światło m.in. na mostach, w Pałacu Kultury i Nauki, na budynkach Stadionu Narodowego, Teatru Wielkiego, Zamku Królewskiego oraz na kilku hotelach i na zewnątrz galerii handlowych.
Autor: zupi/rp / Źródło: TVN24, tvnmeteo.pl