Wakacje pod namiotem – gdzie jechać i co zabrać na camping

[object Object]
Wreszcie można legalnie biwakować w lesietvn24
wideo 2/2

Wakacje pod namiotem to nie tylko niskobudżetowy sposób na urlop, ale też dobra przygoda. Zanim wyruszysz, sprawdź, co zabrać pod namiot, czym kierować się przy wyborze campingu i jakie zasady obowiązują podczas wakacji pod namiotem w czasie pandemii.

Wakacje pod namiotem to dobry pomysł na niskobudżetowy urlop.Lista rzeczy pod namiot pomoże ci zaplanować, co zabrać ze sobą na biwak.

Na wakacje pod namiotem wybierz legalnie działające pole namiotowe.

Pamiętaj, że w Polsce prawo nie pozwala na rozbijanie namiotu w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Wakacje pod namiotem: ogólne wskazówki

Wakacje pod namiotem to kontakt z naturą, niezależność i duża szansa, że przeżyje się przygody, na które w luksusowym hotelu czy pensjonacie trudno liczyć. Taki urlop długo się wspomina. Choć oczywiście wiążą się z nim pewne niewygody i ryzyka, wynikające choćby ze zmian pogody. Zminimalizujesz je, gdy odpowiednio przygotujesz się do wyjazdu. Zrób listę rzeczy do zabrania pod namiot. Zapoznaj się też z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na kempingu w czasie pandemii. Przed wyjazdem przećwicz rozbijanie namiotu, żeby na miejscu nie okazało się, że masz z czymś problem albo jakiejś części brakuje.

Jak wybrać camping

Jeśli potrzebujesz chociaż minimum luksusu, wybierz pole namiotowe z łazienką i ogólnodostępną kuchnią. Gdy jedziesz pod namiot z dziećmi, znajdź pole kempingowe z atrakcjami dla najmłodszych: placem zabaw oraz świetlicą, w której schronicie się w razie deszczu. Na stronie internetowej Polskiej Federacji Campingu i Caravaningu znajdziesz bazę sprawdzonych pól kempingowych. Federacja co roku organizuje konkurs „Mister Camping”, w którym wybiera najlepsze kempingi w Polsce, przyznając im pierwsze, drugie i trzecie miejsca oraz wyróżnienia. Na przykład w 2020 roku pierwsze miejsce przyznano 32 polom namiotowym i kempingom z całego kraju.

Gdzie pod namiot w Polsce?

W całej Polsce są miejsca, w których biwakowanie to duża przyjemność.

Mazury – mnóstwo tam dobrych miejsc pod namiot. Są kempingi z bogatą infrastrukturą (punkty gastronomiczne, place zabaw, wypożyczalnie rowerów i sprzętu do pływania) i takie, gdzie cieszysz się przede wszystkim kontaktem z naturą.

Morze – na polskim wybrzeżu działa wiele pól namiotowych o przyzwoitym standardzie. Plusem wyjazdu pod namiot nad morze jest nie tylko cena niższa niż w przypadku noclegu w pensjonacie, domku czy hotelu, ale też często bardzo atrakcyjna lokalizacja tuż przy plaży.

Góry – wybierane przez osoby lubiące aktywny wypoczynek. Miłośnicy górskich wspinaczek mają do wyboru kilkadziesiąt miejsc pod biwak, położonych w pobliżu atrakcyjnych szlaków.

Inne fajne miejsca pod namiot – polecamy też Warmię, Kaszuby i Podlasie. To dobre kierunki na wakacje pod namiotem, jeśli cenisz sobie ciszę, kontakt z naturą i nie lubisz przebywać w zatłoczonych miejscach. Przy wyborze pola namiotowego upewnij się przede wszystkim, że ma ono dostęp do wody pitnej i sanitariatów. Ważne jest też wyznaczone miejsce do wylewania nieczystości.

Co zabrać pod namiot: lista

Jadąc na wakacje pod namiot, nie zapakujesz się do małej walizki. Musisz zabrać ze sobą wiele rzeczy, o których nie musiałbyś myśleć, gdybyś zdecydował się na wakacje w hotelu lub na kwaterze. Dlatego dokładnie przestudiuj naszą listę rzeczy, które przydadzą ci się na wakacjach pod namiotami. Niezbędne rzeczy na biwak to:

Namiot – dobry namiot łatwo i szybko się rozkłada, ma przedsionek, który można zamknąć, jest nieprzemakalny (wybierz parametr wodoszczelności o zakresie 1500-3000 mm, to uchroni cię przed wilgocią nie tylko z góry, ale i od gruntu), podczas wiatru stoi stabilnie, ma też skrytki na cenne rzeczy. Krótko mówiąc: namiot na wakacje musi być bezpieczny i wygodny. Jeśli planujesz pieszą wędrówkę, również lekki. Nie oszczędzaj przy zakupie namiotu.

Karimata lub materac – na dłuższy pobyt pod namiotem wybierz samopompujący się materac, będzie wygodniejszy. Zwróć uwagę na współczynnik R-Value, określający stopień izolacji cieplnej: 2 nadaje się na lato, na inne sezony lepsze będzie 3 lub 4. Jeśli przemieszczasz się podczas wakacji, zabierz karimatę, zajmuje mniej miejsca i jest lżejsza. Im grubsza karimata, tym wygodniejsze spanie. Dwu- lub trzywarstwowa karimata gwarantuje odpowiednią wygodę i izolację od podłoża. Dobrym wyborem są karimaty wykonane z pianki EVA – są bardziej elastyczne i nie przepuszczają wilgoci. Dodatkowa warstwa folii aluminiowej (od góry) daje dodatkową ochronę termiczną.

Śpiwór – powinien dobrze trzymać ciepło, bo polskie letnie noce bywają zimne. Przy wyborze śpiwora zwróć uwagę na oznaczenia: temperaturę komfortu (T comfort - mówi o tym, do jakiej temperatury przeciętna kobieta będzie czuć się w śpiworze komfortowo) i temperaturę graniczną (T limit – wskaźnik dla przeciętnego mężczyzny). Na polskie lato odpowiedni będzie śpiwór o zakresie temperatur T comfort 5-7 st. C dla mężczyzn i 0-4 st. C dla kobiet. Całoroczny śpiwór powinien mieć temperaturę komfortu ok. -13 st. C.

Lista innych rzeczy do zabrania pod namiot: - poduszka, koc, - wygodne ubrania na każdą pogodę, - ciepła piżama, - szybkoschnące ręczniki, - latarka i baterie, - czołówka, - apteczka, - repelenty na owady, - świeczki, zapałki, zapalniczka.

Co jeszcze jest potrzebne pod namiotem?

Podczas wakacji pod namiotem przydadzą się także:- worki na śmieci, - sznurek na pranie i spinacze do bielizny, - wielofunkcyjny scyzoryk, - powerbank, - przedłużacz (jeśli na polu namiotowym jest możliwość korzystania z prądu), - kuchenka turystyczna (chyba że na kempingu jest kuchnia, z której planujesz korzystać), sztućce i naczynia.

Jeśli jedziesz na wakacje pod namiotem samochodem, zabierz też stolik turystyczny, rozkładane krzesła i parasol przeciwsłoneczny. Biwakowanie będzie dużo bardziej komfortowe.

Co zabrać w góry? Rzeczy na wycieczkę w góryShutterstock

Gdzie można rozbić namiot w Polsce?

Jeśli zastanawiasz się, czy można rozbić namiot w lesie, odpowiedź brzmi: tak, ale nie wszędzie. Biwakowanie w lesie może odbywać się jedynie w miejscach wyznaczonych przez nadleśnictwo, zapomnij więc o rozbijaniu obozu w dowolnym miejscu. Bazę dostępnych pól biwakowych i kempingów możesz sprawdzić na stronie czaswlas.pl, prowadzonej przez leśników.

Z kolei na stronie Lasów Państwowych możesz zapoznać się założeniami programu „Zanocuj w lesie”, dzięki któremu możesz spać w dzikim lesie bez żadnej infrastruktury. Na stronie lasy.gov.pl sprawdzisz na mapie, gdzie do 14 kwietnia 2022 r. możesz korzystać z kuchenki gazowej (w Polsce jest 46 takich miejsc) i rozbić namiot, a gdzie możesz tylko rozpalić ognisko w miejscu do tego wyznaczonym.

A co z pozostałymi miejscami? Czy rozbicie namiotu na plaży, w górach lub nad jeziorem jest legalne? Tak, pod warunkiem że miejsce jest wyznaczone do użytkowania w takim celu.

Prawo polskie zabrania biwaków i rozbijania namiotów: - w parkach narodowych, - w rezerwatach przyrody, - na terenach prywatnych bez zgody właściciela.

Wakacje pod namiotem: bezpieczeństwo

Rozbijanie namiotu „na dziko” nie tylko jest wbrew polskiemu prawu, ale może też być niebezpieczne. Na polu namiotowym także zdarzają się jednak sytuacje, w których musisz szczególnie dbać o swoje bezpieczeństwo. Uważaj na: - złodziei (namiot powinien być zamykany i mieć różne skrytki; nie zostawiaj cennych przedmiotów bez nadzoru), - pogodę. Nie wychodź z namiotu podczas wichury i ulewy; to szczególnie ważne, jeśli biwakujesz w lesie. W przypadku burzy zachowaj zasady bezpieczeństwa: trzymaj się z dala od drzew i wysokich konstrukcji, nie dotykaj tkaniny i stelaża namiotu. Usiądź na środku namiotu w skulonej pozycji i przeczekaj grzmoty. Nie wychodź z namiotu w pobliże drzew przez 30 minut od ostatniego grzmotu. Najbezpieczniej jest schronić się podczas burzy w budynku lub samochodzie.

Wakacje pod namiotem w czasie pandemii

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Polską Federacją Campingu i Caravaningu opracowały wytyczne dotyczące funkcjonowania kempingów w czasie pandemii COVID-19.

Zgodnie z tymi zasadami na każdym polu kempingowym:

- przy wejściu lub w recepcji musi znajdować się informacja o zasadach zachowania higieny, - muszą być dostępne płyny do dezynfekcji rąk, - obowiązują zasady dystansu społecznego, - obowiązuje noszenie maseczek w przestrzeni wspólnej (recepcja, świetlica, kuchnia itp.).

Autor: ks/mro / Źródło: Polska Organizacja Turystyczna; Polska Federacja Campingu i Caravaningu

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2024. Do Polski zmierza powietrze z południa, dzięki któremu przez kilka dni temperatura miejscami będzie przekraczać 25 stopni. Zrobi się gorąco, jednak zawita do nas także więcej chmur, z których część może okazać się burzowa. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę pogody na majówkę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przez przymrozkami. W części regionów kraju temperatura przy gruncie może spaść do -3 stopni Celsjusza. Obowiązują także ostrzeżenia przed roztopami.

Ostrzeżenia IMGW w trzech województwach

Ostrzeżenia IMGW w trzech województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro. Noc upłynie w części kraju pod znakiem słabych opadów deszczu. W niedzielę 28.04 w całym kraju będzie pogodnie. Temperatura wzrośnie nawet do 24 stopni Celsjusza, lokalnie powieje silniejszy wiatr.

Pogoda na jutro - niedziela 28.04. Nocą w części kraju pokropi deszcz

Pogoda na jutro - niedziela 28.04. Nocą w części kraju pokropi deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tornada przetoczyły się w piątek przez amerykańskie stany Nebraska i Iowa. Wiele domów zostało uszkodzonych, są doniesienia o osobach lekko rannych. Żywioł spowodował też przerwy w dostawie prądu. Przed zagrożeniem ostrzegały syreny alarmowe.

"Cała okolica jest teraz dość płaska"

"Cała okolica jest teraz dość płaska"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, CNN

Trwa akcja poszukiwawcza ludzi, którzy próbowali przekroczyć ciężarówką wezbraną rzekę Kwa Muswii na południu Kenii. Do tej pory znaleziono 11 żywych osób i siedem martwych.

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Bogocie, stolicy Kolumbii, w domu mieszka rodzina z ponad 20 krowami. Warunki, w jakich są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sprawą zainteresowały się lokalne władze oraz organizacje ochrony praw zwierząt.

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Źródło:
noticiascaracol.com, El Pais, tvnmeteo.pl

Brytyjski turysta został zaatakowany przez rekina w Trynidadzie i Tobago - poinformowały w sobotę brytyjskie media. 64-letni mężczyzna przebywa na oddziale intensywnej terapii. Do ataku doszło zaledwie 10 metrów od brzegu.

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Źródło:
BBC, PAP

W ciągu ostatnich lat narażenie antarktycznej fauny i flory na szkodliwe działanie promieni słonecznych wzrosło - donosi międzynarodowy zespół naukowców, dodając, że zwierzęta i rośliny muszą sobie z tym zagrożeniem radzić. Wszystko przez dziurę ozonową, która potrafi niezwykle długo utrzymywać się nad najzimniejszym kontynentem.

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Źródło:
nature.com, BBC

Wysoce zjadliwego wirusa ptasiej grypy (HPAI) wykryto u delfina butlonosego z Florydy. Jest to pierwszy taki udokumentowany przypadek - donoszą naukowcy z University of Florida.

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Źródło:
phys.org

Dwuletniej orce, uwięzionej od miesiąca w zatoce wyspy Vancouver, udało się samodzielnie pokonać piaszczystą płyciznę dzielącą zatokę od otwartych wód Pacyfiku - przekazały w piątek kanadyjskie media. Akcja ratunkowa ssaka morskiego trwała od początku kwietnia.

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

Źródło:
AP News, PAP, The Guardian

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

Fala upałów nawiedziła południowe i wschodnie Indie. W czwartek temperatura wzrosła miejscami powyżej 40 stopni Celsjusza. Nie zniechęciło to jednak obywateli głosujących w wyborach, które obecnie odbywają się w części dotkniętych przez upały regionów.

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Źródło:
Reuters, CNN, IMD

Emocje kur domowych można wyczytać z ich... skóry. Jak pokazało badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców, zwierzęta te czerwienieją, znajdując się w pewnych sytuacjach. Odkrycie może pomóc nam oceniać, w jakim stanie psychofizycznym są zwierzęta, co jest szczególnie ważne dla dobrostanu gatunków hodowlanych.

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Źródło:
INRAE

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas sfotografowała powierzchnię Czerwonej Planety. Na zdjęciu widać coś na kształt chmary pająków.

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Źródło:
ESA,cbsnews.com

Dynamicznie zmieniająca się pogoda zepsuła początek sezonu szparagowego w Polsce. - Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce - powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Marian Jakobsze.

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

Źródło:
PAP

Wysoko w Tatrach panuje jeszcze zimowa aura. Na Kasprowym Wierchu leżą 93 centymetry śniegu. - Takich warunków narciarskich pod koniec kwietnia to chyba jeszcze nie było - powiedział Maciej Stasiński, reporter TVN24.

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

Źródło:
TVN24, TPN, TOPR

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters