W Wielkiej Brytanii 30 milionów, w Niemczech 26 milionów. A ile dawek szczepionki na grypę będzie w Polsce?

[object Object]
Jak dochodzi do zakażenia wirusem grypy?tvn24
wideo 2/20

Europa przygotowuje się do sezonu grypowego. Wiele państw zamówiło dużo więcej szczepionek niż w poprzednich latach. Ile szczepionek pojawi się w Polsce?

W krajach Europy wzrasta zapotrzebowanie na szczepionki przeciw grypie. Państwa starają się zapewnić ich zapas. W Wielkiej Brytanii planowane jest dostarczenie 30 milionów dawek, w Niemczech 26 milionów, we Włoszech 16 milionów. Mimo to, szczepionki nie zawsze są dostępne, a często trzeba na nie długo czekać.

Duże zapotrzebowanie w Wielkiej Brytanii

Publiczna służba zdrowia w Wielkiej Brytanii zaoferuje w tym roku 30 milionów darmowych szczepionek przeciw grypie - najwięcej w historii. Jak co roku do tego świadczenia uprawnione są najbardziej narażone grupy, między innymi osoby powyżej 65. roku życia, przewlekle chorzy, dzieci chodzące do szkoły podstawowej, kobiety w ciąży, pensjonariusze domów opieki czy pracownicy ochrony zdrowia i opieki społecznej.

Z powodu epidemii koronawirusa i obaw o przeciążenie systemu opieki medycznej, grupa ta została poszerzona o osoby w wieku 50-64 lat. Na bezpłatną szczepionkę będą one jednak musiały poczekać, aż te zostaną rozdysponowane między najbardziej narażonych.

Ponieważ w tym roku zainteresowanie ze strony osób, którym szczepionka przysługuje w pierwszej kolejności jest bardzo duże, istnieje - jak informują brytyjskie media i stowarzyszenia lekarzy - niebezpieczeństwo, że nie wystarczy ich dla grupy w wieku 50-64 lat, na którą rozszerzono uprawnienie.

W zeszłym tygodniu brytyjska izba lekarzy rodzinnych wystosowało do ministra zdrowia Matta Hancocka oficjalne zapytanie dotyczące szczepionek. Zaalarmowani rekordowym zapotrzebowaniem lekarze chcieli wiedzieć, czy władze dysponują wystarczającym zapasem tych substancji. Resort odpowiedział, że szczepionek starczy dla wszystkich, którzy jej potrzebują, a problemem nie jest brak preparatów, ale ich dystrybucja.

Niektóre sieci aptek ograniczyły jednak lub wstrzymały rezerwację szczepionek na zasadach komercyjnych. Brytyjskie media informują o opóźnieniach w dystrybucji preparatów, w niektórych miejscach trzeba na niego czekać nawet miesiąc.

Fakty o grypie (PAP/Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz)PAP/Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz

Więcej szczepionek w Niemczech

W Niemczech minister zdrowia rządu federalnego Jens Spahn zapewnił, że dostępnych będzie 26 milionów dawek szczepionek przeciw grypie - znacząco więcej niż w poprzednich latach.

Berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI) zaleca zaszczepienie się przeciwko grypie wszystkim osobom powyżej 60. roku życia, kobietom w ciąży, przewlekle chorym, mieszkańcom domów opieki oraz wszystkim, którzy mogą potencjalnie zagrozić tym grupom, na przykład personelowi medycznemu czy opiekuńczemu. Media informują jednak, że nie we wszystkich aptekach są one dostępne od ręki i trzeba na nie czekać.

Włosi zachęcają do szczepień

Również we Włoszech tegoroczne zainteresowanie szczepieniami na grypę jest rekordowo wysokie. Według ministerstwa zdrowia, w tym roku ma być dostępnych 16 milionów dawek, prawie 50 procent więcej niż w zeszłym. W kraju prowadzona jest też intensywna kampania zachęcająca do szczepień.

W efekcie ludzie zaczęli szturmować apteki w poszukiwaniu szczepionek, najczęściej bez powodzenia. Władze zapewniają, że dystrybucja szczepionek dopiero się rozpoczęła. Stowarzyszenia aptekarzy jednak protestują, ponieważ niemal wszystkie dostępne dawki zostaną skierowane do publicznej służby zdrowia, która obejmuje programem szczepień osoby szczególnie narażone, starszych i chorych. Przez to preparat będzie bardzo trudno dostępny w wolnej sprzedaży.

Lekarze apelują zaś, by na grypę nie szczepić się przedwcześnie. Medycy tłumaczą, że substancja chroni przez trzy miesiące od momentu podania, a do szczytu zachorowań na grypę dochodzi na przełomie lutego i marca. Dlatego osoby przyjmujące szczepionkę przed listopadem mogą później potrzebować drugiej dawki.

Zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypęPZH

Chociaż szczepionek jest więcej, dla wszystkich może nie starczyć

Francuski koncern Sanofi Pasteur, jeden z największych producentów szczepionek na świecie, wyprodukuje w tym roku 250 milionów dawek szczepionek przeciw grypie, o 20 procent więcej niż zazwyczaj. Jednak zarząd firmy szacuje, że szczepionek i tak nie wystarczy dla wszystkich chętnych. Firma zapewnia, że do Francji dostarczono już większość zakupionych preparatów.

Program szczepień prowadzony przez publiczną służbę zdrowia rozpocznie się 13 października i ma objąć w pierwszej kolejności najbardziej narażonych: osoby starsze, chore oraz pracowników medycznych. Oblicza się, że takich osób jest we Francji około 12 milionów, a w poprzednim roku zaszczepiło się 46,8 procent z nich. Minister zdrowia Olivier Veran informował, że w tym roku we Francji będzie 30 procent więcej szczepionek niż przed rokiem.

We Francji dla osób spoza grupy priorytetowej szczepionka będzie dostępna od 1 grudnia.

Liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz liczba zgonów z powodu grypy w latach 1975 - 2019 (PZH)PZH

Sytuacja na Półwyspie Iberyjskim

Ministerstwo zdrowia Hiszpanii szacuje, że dzięki intensywnej kampanii informacyjnej uda się zaszczepić 75 procent osób w wieku emerytalnym i pracowników służby zdrowia, a także 60 procent ciężarnych i osób przewlekle chorych. Szczepienia mają się rozpocząć w drugiej połowie października.

Media w Portugalii donoszą o obawach o niedobór szczepionek przeciw grypie. Według szacunków portugalskiego Stowarzyszenia Dystrybutorów Leków, tegorocznej jesieni zapotrzebowanie na szczepionki będzie wyraźnie większe niż rok temu, a ich dostępność w aptekach znacząco niższa.

Podobnie jak w innych krajach, władze Portugalii rezerwują szczepionki w pierwszej kolejności dla osób starszych, przewlekle chorych oraz personelu medycznego. Tym osobom szczepionki będą podawane w aptekach, by nie musiały chodzić do przychodni i narażać się na zakażenie SARS-CoV-2.

A co z Polską?

W środę rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że łącznie w Polsce będziemy mieć trzy miliony szczepionek na grypę.

Na antenie radia TOK FM Andrusiewicz pytany o dostępność szczepionek na grypę powiedział, że resort zdrowia wraz z Agencją Rezerw Materiałowych systematycznie starają się zwiększać liczbę szczepionek.

- Dokonaliśmy zapytania ofertowego i zakupujemy szczepionki jako swego rodzaju rezerwę państwową do szczepień - powiedział rzecznik.

Podkreślił, że te szczepionki nie będą przetrzymywane w magazynach, ale zostaną przekazane społeczeństwu do szczepień, choćby dla osób w wieku powyżej 75 lat, które są szczególnie zagrożone powikłaniami grypowymi.

Powiedział, że jeśli wciąż będzie zapotrzebowanie w społeczeństwie, wówczas państwo podejmie kolejne kroki, aby te szczepionki dodatkowo skupować.

Adrusiewicz zwrócił uwagę, że dotychczas to nie państwo zamawiało i kupowało szczepionki, ale firmy prywatne, które zaopatrują rynek prywatny w związku ze szczepieniami, które się odbyły w minionym roku.

- To jest ten poziom wyszczepienia w Polsce 3,5-4 procent, na którego podstawie firmy prognozują zużycie. Państwo w tej chwili wkroczyło i zakupiło szczepionki, które będzie udostępniać obywatelom -obiecał Andrusiewicz.

Autor: kw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kapsuła Dragon z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądowała w Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii. "Witamy w domu" - usłyszeli astronauci. Wszystko relacjonujemy w tvn24.pl. W TVN24 i TVN24+ trwa program specjalny.

Sławosz wylądował. "Witamy w domu"

Sławosz wylądował. "Witamy w domu"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kapsuła Dragon z Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądowała w Oceanie Spokojnym. Do wodowania doszło w rejonie wybrzeża Kalifornii o godzinie 2.31 czasu lokalnego.

Wylądowali. Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił na Ziemię

Wylądowali. Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił na Ziemię

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Sławosz Uznański-Wiśniewski leci na Ziemię. Jednym z kluczowych czynników, który kształtuje procedurę powrotu z ISS są warunki atmosferyczne w miejscu lądowania. Jaka pogoda przywita polskiego astronautę?

Tutaj Houston nie powinno mieć problemu

Tutaj Houston nie powinno mieć problemu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Axiom Space

Sławosz Uznański-Wiśniewski w poniedziałek wieczorem po raz ostatni przeleciał w kapsule Dragon centralnie nad Polską - napisał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", i opublikował nagranie. Widoczna jest na nim Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, a za nią odłączona kapsuła.

"Ostatnie ujęcie Polaka w kosmosie"

"Ostatnie ujęcie Polaka w kosmosie"

Źródło:
tvn24.pl

Gdzie jest burza? We wtorek 15.07 grzmi w części Polski. Wyładowaniom atmosferycznym towarzyszą przelotne opady deszczu i silny wiatr. Sprawdź aktualną sytuację pogodową w kraju w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi w dwóch województwach

Gdzie jest burza? Grzmi w dwóch województwach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewny deszcz sparaliżował w poniedziałek nowojorskie metro. Woda wdarła się do wagonów i na perony, powodując chaos i masowe opóźnienia. Nagrania z zalanej stacji 28th Street ukazują pasażerów, którzy w panice unosili nogi nad zalaną podłogą.

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Źródło:
Reuters, CBS News

Polski astronauta zakończył misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i jest w trakcie powrotu na Ziemię. We wtorek jego kapsuła będzie wodować w Pacyfiku. Jednak powrót jest bardziej skomplikowany i niebezpieczny niż mogłoby się wydawać.

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed burzami, którym towarzyszyć będą opady deszczu i silny wiatr.

Ulewy, burze, grad. Ostrzeżenia dla większości kraju

Ulewy, burze, grad. Ostrzeżenia dla większości kraju

Źródło:
IMGW

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na dziś. Wtorek 15.07 przyniesie niespokojną aurę, w wielu regionach pojawią się burze. Termometry pokażą od 22 do27 stopni. Aura niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - wtorek, 15 lipca. W burzach mocno popada

Pogoda na dziś - wtorek, 15 lipca. W burzach mocno popada

Źródło:
tvnmeteo.pl

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

Nadchodzące dni przyniosą kontynuację gwałtownej aury. Burze, podczas których będzie obficie padać, pojawią się w wielu regionach kraju. Upragnionego spokoju nie widać.

Niż Gabriel odszedł, ale nadchodzą cyklony atlantyckie

Niż Gabriel odszedł, ale nadchodzą cyklony atlantyckie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sławosz Uznański-Wiśniewski spędził na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ponad dwa tygodnie. Na nagraniu udostępnionym w poniedziałek, niedługo po opuszczeniu przez Polaka ISS, widać, jak wyglądało przyrządzanie posiłków w kosmosie.

Przeżyjmy to jeszcze raz. Tak pierogi latały w kosmosie

Przeżyjmy to jeszcze raz. Tak pierogi latały w kosmosie

Źródło:
Axiom Space, Lyofood, tvnmeteo.pl

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Sławosz Uznański-Wiśniewski opuszcza ISS i wraca na Ziemię. Wbrew pozorom jest to najniebezpieczniejszy etap misji kosmicznej. Dlaczego? Wyjaśnia to doktor Tomasz Barciński z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Kapsuła jak meteor. Scenariusze powrotu polskiego astronauty

Kapsuła jak meteor. Scenariusze powrotu polskiego astronauty

Źródło:
PAP

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Burze z gradem przechodziły w niedzielę nad Polską. W południowej części kraju strażacy mieli pełne ręce roboty - na Podkarpaciu doszło do przerw w dostawach prądu, a w Małopolsce wiatr zwiał dach z kościoła. Groźnie wyglądające chmury szelfowe pojawiły się także na północy.

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr

Zaraz po weekendzie temperatura zbliży się do 30 stopni. Co czeka nas w kolejnych dniach? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Źródło:
tvnmeteo.pl

W poniedziałek ma rozpocząć się powrót załogi Axiom-4 z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła Dragon wejdzie w atmosferę z prędkością 27 tysięcy kilometrów na godzinę. Sprawdź, jak będą przebiegały poszczególne etapy powrotu Polaka na Ziemię.

Powrót Polaka z kosmosu krok po kroku

Powrót Polaka z kosmosu krok po kroku

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Hubert Kijek mówił na antenie TVN24, że powrót załogi misji Axiom-4 na Ziemię będzie niebezpiecznym i skomplikowanym manewrem. - Osłona termiczna nagrzeje się nawet do dwóch tysięcy stopni Celsjusza i stracimy łączność z nimi na sześć minut. Nie będziemy wiedzieli, co się będzie działo - opowiadał.

"Osłona nagrzeje się do dwóch tysięcy stopni, stracimy łączność na sześć minut"

"Osłona nagrzeje się do dwóch tysięcy stopni, stracimy łączność na sześć minut"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski szykuje się na powrót na Ziemię. W niedzielę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) odbyła się ceremonia pożegnania załogi Axiom-4. - Niebo nie jest poza naszym zasięgiem - powiedział Polak.

"Jestem smutny, że misja dobiega końca"

"Jestem smutny, że misja dobiega końca"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Sławosz Uznański-Wiśniewski zrealizował już prawie wszystkie cele misji IGNIS i powoli przygotowuje się do opuszczenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W sobotę Polak otwierał listy od bliskich. Ten wzruszający moment poprzedził pożegnanie polskiego astronauty z kosmosem, które nastąpi już dziś. Na transmisję ze stacji kosmicznej zapraszamy o 15.55 do TVN24 I TVN24+.

Otwiera listy od bliskich i żegna się z kosmosem. Ostatnie chwile Polaka na ISS

Otwiera listy od bliskich i żegna się z kosmosem. Ostatnie chwile Polaka na ISS

Źródło:
PAP, POLSA

W ostatnich dniach w Skandynawii panują wyjątkowo wysokie temperatury. Gorąco jest zwłaszcza w Norwegii - w sobotę w wielu rejonach kraju słupki rtęci pokazały ponad 30 stopni, a noc była miejscami tropikalna.

Upał i noc tropikalna w Norwegii

Upał i noc tropikalna w Norwegii

Źródło:
nettavisen.no, vg.no

W ostatnim czasie nad Bałtykiem mocno wiało. Piasek zasypał jeden z barów na plaży w Jantarze, a wideo stamtąd obiegło media społecznościowe.

Piasek zasypał bar na plaży w Jantarze

Piasek zasypał bar na plaży w Jantarze

Źródło:
tvnmeteo.pl, Na Mierzeję

Jest już 129 ofiar śmiertelnych powodzi w Teksasie. Zwiększył się także bilans osób zaginionych - poinformowały w sobotę amerykańskie media, powołując się na władze.

Więcej zabitych. Nadciągają kolejne ulewy

Więcej zabitych. Nadciągają kolejne ulewy

Źródło:
USA Today

Hiszpania mierzy się ze skutkami ulew związanych ze zjawiskiem DANA, które nawiedziły kraj w piątek i sobotę. W Katalonii trwają poszukiwania dwóch osób, które mogły zostać porwane przez rzekę.

Rzeka mogła porwać dwie osoby. DANA namieszała

Rzeka mogła porwać dwie osoby. DANA namieszała

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Wraz z wielkim deszczem przyszedł wielki chłód. Choć lato termiczne w Polsce się trzyma, bo średnia dobowa temperatura nie spada na nizinach poniżej 15 stopni, to w najwyższe partie Tatr wkroczyła na chwilę zima. Wierzchołki Karpat przyprószył niedawno śnieg i w weekend również zrobi się tam biało. Kropla chłodu, w której znalazła się Europa Środkowa, zostanie wkrótce wyparta przez napierające od południa masy ciepłego powietrza.

Jak może wyglądać reszta wakacji. Prognoza

Jak może wyglądać reszta wakacji. Prognoza

Źródło:
TVN24+

17-letni chłopak zginął na plaży we włoskim Montalto di Castro. Został zasypany przez piasek po tym, jak położył się w wykopanym przez siebie tunelu.

Tragedia na włoskiej plaży. 17-latek zginął pod piaskiem

Tragedia na włoskiej plaży. 17-latek zginął pod piaskiem

Źródło:
PAP