W weekend mróz zabił 10 osób. Połowę minionej nocy


W ciągu ostatniej doby w całej Polsce zamarzło pięć osób, a w weekend dziesięć - informuje MSW. Kolejnych siedem śmiertelnie zatruło się w wyniku nieprawidłowego ogrzewania pomieszczeń. Fala mrozu w Polsce jest coraz bardziej dotkliwa. Policja apeluje by zwracać uwagę na osoby starsze i bezdomne, które najciężej znoszą niskie temperatury.

Od piątku 27 stycznia do niedzieli 29 stycznia z powodu wychłodzenia zmarło 10 osób. Pięć z nich zmarło ostatniej doby: dwie w woj. małopolskim, jedna w woj. pomorskim, jedna w woj. lubelskim i jedna woj. mazowieckim - informuje w komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Policja w pogotowiu

Policjanci patrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne m.in. pustostany czy ogródki działkowe.

- Nie możemy być jednak wszędzie. Dlatego nie wahajmy się jeśli zobaczymy, że ktoś od dłuższego czasu przebywa na dworze, np. bezdomnego, który siedzi na przystanku, w przejściu podziemnym lub szuka schronienia w pustostanie czy altance, zadzwońmy na policję - mówi rzecznik komendanta głównego policji, Mariusz Sokołowski.

Numer alarmowy to 112 albo 997. Jednym telefonem możemy uratować komuś życie.

Alkohol - niebezpieczny "ogrzewacz"

Z policyjnych statystyk wynika, że jedną z częstszych przyczyn zamarznięć jest alkohol.

- Daje on złudne uczucie ciepła, jednak organizm wychładza się znacznie szybciej. Dlatego jeśli zobaczymy osobę pijaną, leżącą w rowie, na ławce w parku, nie bądźmy obojętni. Również kiedy wracamy wieczorem z imprezy, lepiej weźmy taksówkę, nie wracajmy do domu pieszo - podkreśla rzecznik.

Śmiertelne zatrucia

Mroźna pogoda ma także wpływ na zwiększoną liczbę pożarów i zatruć tlenkiem węgla. Od soboty 28 stycznia do niedzieli 29 stycznia br. zmarło z tego powodu siedem osób w tym: trzy z województwa małopolskiego, dwie z województwa podlaskiego, jedna osoba z województwa zachodniopomorskiego, jedna z województwa śląskiego.

Dodatkowo podtruciem tlenkiem węgla uległo 49 osób, z czego najwięcej - 11 osób - z województwa śląskiego.

Uważaj jak i czym ogrzewasz

Strażacy przypominają o bezpiecznym korzystaniu z urządzeń grzewczych i gazowych.

- Pod żadnym pozorem nie zasłaniajmy ani nie zaklejajmy przewodów wentylacyjnych. W urządzeniach gazowych, w przypadku braku wystarczającej ilości powietrza, dochodzi do niezupełnego spalania i wytworzenia się niewyczuwalnego tlenku węgla - przestrzega rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

- Niepokojącymi objawami świadczącymi o ulatniającym się tlenku węgla mogą być nudności, senność i bóle głowy - dodaje.

Pomóż starszym

W najbliższych dniach zwróćmy szczególną uwagę na osoby starsze, które mogą mieć problemy z ogrzewaniem swoich mieszkań czy domów.

- Jeśli mamy o kimś takim sygnały również nie zwlekajmy z powiadomieniem służb. Osoby starsze powinny też pamiętać by zawsze powiadamiać swoich bliskich, jeśli przy takich temperaturach, wybierają się np. na spacer. Niech poinformują ich, gdzie się wybierają, kiedy mniej więcej zamierzają wrócić - apeluje Sokołowski.

Autor: mm/ms / Źródło: PAP, MSW

Raporty:
Pozostałe wiadomości