"Zombie robak" to nowe odkrycie paleontologów we włoskiej Toskanii. Został znaleziony w kościach wieloryba sprzed 3 mln lat. Dlaczego zasłużył sobie na takie określenie?
"Zombie robak" to Osedax, czyli rodzaj pierścienic żyjących na dnie mórz. Żywią się kośćmi martwych zwierząt, które opadły w głębiny.
Prastare żyjątka
Pierwszego przedstawiciela gatunku odkryto dopiero w 2002 r. w kalifornijskiej zatoce Monterey. Zagnieździł się tam w kościach rozkładającego się wieloryba szarego.
Naukowcy nie podejrzewali, że Osedaxy to organizmy, które istniały kilka milionów lat temu. Tegoroczne znalezisko Nicholasa Higgsa z brytyjskiego Uniwersytetu Leeds pozwala je obarczyć odpowiedzialnością za zjedzenie części skamieniałości z dna mórz i oceanów.
Morskie przyssawki
Osedax nie mają ust, ani jelit, ale odżywiają się kośćmi wpuszczając w nie przyssawki, które trawią zawarte w kościach białka oraz tłuszcze.
Jednak to potrafią tylko samice. Samce pozostają w postaci larwalnej. Żyją pod skórą samic i produkują plemniki. Zapłodnione jaja uwalniane są do wody, gdzie wykluwają się larwy.
Autor: mm//ŁUD / Źródło: sciencedaily.com