W sercu huraganu. Irma jest bardzo groźna, ale to niewiarygodne zjawisko

Zdjęcie satelitarne huraganu IrmaNOAA

Oczy całego świata wpatrzone są w południe Stanów Zjednoczonych. Na celowniku huraganu Irma, który właśnie ponownie stał się huraganem czwartej kategorii w skali Saffira-Simpsona, znalazł się jeden z najpiękniejszych i najbogatszych regionów świata.

Możliwe, że przejście Irmy będzie dla Amerykanów najdroższe w historii. Jednak dzięki wysoko zaawansowanej technologii w osłonie meteorologicznej kraju ludzie zostali świetnie poinformowani o tym, co ich czeka. Inaczej było w przypadku równie silnego huraganu Bhola, który wdarł się nad Bangladesz w listopadzie 1970 roku i spowodował śmierć około pół miliona osób. Obecna technologia to potęga, ale wciąż huragany są dla meteorologów amerykańskiego Narodowego Centrum Huraganowego (NHC) nie do końca przewidywalne.

Zajrzyjmy do meteorologicznej kuchni

Na zdjęciach satelitarnych widać monstrualną spiralę chmur przypominającą galaktykę. Centrum Irmy opuściło właśnie Kubę i schodzi nad ciepłe wody morskie o temperaturze 30-31 stopni Celsjusza. Wir przemieszcza się wolno z prędkością około 10 km/h na północny-zachód. Jego ramiona z falami deszczu rozciągają się w niedzielę rano naszego czasu od wybrzeży Nikaragui po amerykańską Georgię. Spiralnie ułożone chmury to pasy silnego, oślepiającego i duszącego deszczu. Mierząc odległość między północną i południową krawędzią huraganu otrzymujemy zawrotną średnicę około 1600 km. Huragany atlantyckie osiągają na ogół średnicę od 600 do 1500 km.

Zdjęcie satelitarne Irmy (Eumetsat)eumetsat

Amerykańskie media już poinformowały, że Irma bije wszelkie rekordy i zapisze się w historii. Jest dwa razy większa niż pamiętny i bardzo na Florydzie "kosztowny" Andrew z 1992. Jest również huraganem o najdłużej, bo przez trzy doby, utrzymującym się wietrze powyżej 250 km, czyli w kategorii piątej skali Saffira-Simpsona. Irma skacze wprawdzie między "trójką", "czwórką" i "piątką", ale jak donoszą amerykańscy meteorolodzy, jeszcze żaden huragan nie zakumulował tyle niszczycielskiej energii, czyli tzw. ACE (Accumulated cyclone energy) co Irma.

Porównanie huraganów Andrew z roku 1992 i Irmy (większa)AccuWeather

Przed huraganem uciekło z Florydy około 6 milionów ludzi, bo wiele miejscowości w strefie przybrzeżnej przestanie istnieć. Przedstawiciele władz amerykańskich ostrzegali "uciekajcie, bo zostaniecie sami", "nie przeżyjecie uderzenia sztormu". Krótko i treściwie. W roku 2008 przy okazji huraganu Gustav Amerykanie usłyszeli "zostawcie domy, bo huragan wyssie was razem z dachem".

Zdjęcia satelitarne huraganu pokazują imponujący twór, ale to nie jego uroda jest najważniejsza. Ważne jest to co dzieje się na niewielkiej przestrzeni, w sercu huraganu, czyli wokół oka cyklonu, w tzw. eyewall - ścianie wokół oka. To na tym fragmencie Irmy skupione są oczy meteorologów z National Hurricane Center. Rdzeń huraganu monitorowany jest przez satelity i latające kolejno samoloty badawcze Miss Piggy, Kermit i Gonzo. Swoją drogą niejeden meteorolog dałby się pokroić, by znaleźć się na pokładzie jednego z nich, bo huragan to niezły "show". A Irma jest bardzo groźna, ale i niewiarygodnie piękna.

Jeszcze 3 dni temu Irma była "niewielkim" huraganem o średnicy do 600 km, jednak bardzo dynamicznym, zmiatającym z ziemi wszystko na karaibskich wysepkach.

Oko huraganu IrmaNASA/twitter.com
"Eyewall" IrmyNASA/twitter.com

Oko cyklonu

Widoczny na zdjęciu "eyewall" to groźny wał chmur burzowych wokół oka cyklonu, zwarta struktura silnie wypiętrzonych chmur Cumulonimbus do 15 km wysokości z ulewnym deszczem i strefa najsilniejszego wiatru. Samo oko to strefa ciszy o szerokości od 20 do około 60 km. W tym bezwietrznym obszarze otoczonym szarą ścianą chmur ciśnienie jest najniższe, a fale morskie chaotycznie krzyżują się, tworząc kotłowisko. Niebo zasnute jest niskimi chmurami Stratus lub wysokimi postrzępionymi Cirrusami, pomiędzy którymi widać błękitne niebo. Morze zamienia się w wielkie góry wodne odbijające blask słońca. Mówi się, że kto znajdzie się w oku cyklonu nie wyjdzie z niego żywy. Bo po krótkiej chwili wytchnienia przychodzi wielki WIATR. Wokół oka Irmy prędkość ciągłego wiatru, nie tego w porywach, od kilku dni przekracza 200 km/h, chwilami osiągała nawet 300 km/h. Porywy były silniejsze. W niedzielny poranek polskiego czasu podczas opuszczania Kuby Irma jest huraganem 4 kategorii z ciągłym wiatrem wiejącym 212 km/h.

Oko i zwarta ściana chmur wokół oka to rdzeń huraganu, wirująca kolumna odpowiedzialna za ekstremalnie niskie ciśnienie w centrum huraganu i silny gradient ciśnienia, czyli ogromne różnice ciśnienia na niewielkim obszarze. Ciśnienie w centrum Irmy wynosi teraz 931 hPa i spada. Stąd tak szybki przepływ mas powietrza napływającego z obrzeży cyklonu do jego centrum. Na mapie modelu Global US gradient ciśnienia to zagęszczenie linii wokół oka.

Prognoza pola ciśnienia atmosferycznego w Irmie na godzinę 9 rano czasu CDT (lokalnego Florydy) w niedzielę 10.09.2017weather.us

W czasie przemieszczania się Irmy w stronę Florydy prognozowane jest wyraźne pogłębienie się cyklonu nad wodami o temperaturze około 30 st. C. Duża dostawa pary wodnej oraz tzw. utajonego ciepła parowania może ponownie zwiększyć siłę huraganu. Z mapy pola ciśnienia widać, że szerokość strefy największego rażenia huraganu wynosi około 200 km. I o to jest tak naprawdę cały szum w mediach i to największe zmartwienie meteorologów z National Hurricane Center. Najważniejsze to trafnie zaprognozować, które części Florydy dostaną się w pole rażenia potwornego wiatru. Czy wschód półwyspu, jak wynikało z wcześniejszych analiz, czy zachód? Już wiadomo, że najbardziej oberwie południowe i zachodnie wybrzeże półwyspu.

Ale to nie koniec problemu.

Zagrożenie powodzią

Otóż huragan według prognoz ma pustoszyć wschodnie wybrzeże Florydy aż do Zatoki Apalachee. W poniedziałek huragan wejść ma na ląd, by szybko zmienić się w już nie tak groźną tropikalną burzę. Wciąż brany jest jednak pod uwagę scenariusz, że Irma może skręcić ponownie na wschód, jak już raz to zrobił, nad otwarte wody Zatoki Meksykańskiej o temperaturze do 32 st. C! Byłby bardzo groźny dla kolejnych regionów USA.

Obawy budzi nie tylko siła wiatru, ale i jego kierunek. Bowiem wiejący z zachodu oraz z południa wiatr w południowej i zachodniej część cyklonu wpycha wody morskie w głąb wybrzeża. Huragan generuje fale morskie o wysokości od 10 do 15 m wysokości. Zagrożony jest więc pas wybrzeża o szerokości do 70 km! Woda morska dewastuje porty i zmienia rzeźbę nabrzeża. Pod wodą znajdą się tysiące domostw, a wiele półwyspów i wysepek w ogóle znika. To właśnie woda a nie wiatr zabiera najwięcej ofiar. Stąd objęte ostrzeżeniami o powodziach (czerwone strefy na mapie poniżej) całe wybrzeże Florydy.

Zagrożone rejony FlorydyNOAA

W amerykańskim centrum huraganowym jest w tej chwili bardzo gorąco. Wprzęgnięto do pracy najnowocześniejsze modele fizyczne. Wszelkie symulacje komputerowe pomagają zrozumieć naturę cyklonów tropikalnych. Bo choć wiemy już wiele to są one wciąż nie do końca przewidywalne. Badania teledetekcyjne (radar, satelita) pozwalają na obejrzenie huraganów od "środka". Poniżej przedstawiamy symulację pamiętnego dla Florydy huraganu Andrew i dobrze widoczny rdzeń huraganu, wirujący niczym trąba powietrzna, ale o wielkości do potęgi setnej!

Przekrój przez cyklon tropikalny Andrew z 1992 roku (M. D. Eastin "Struktura cyklonu tropikalnego" )M. D. Eastin "Struktura cyklonu tropikalnego"

Miami opustoszało i przypomina miasto duchów, a luksusowe puby w Key West goszczą właśnie piękną Irmę, bo urody nie można jej odmówić.

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: NOAA

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2025. W kolejnych dniach czeka nas sporo słońca i będzie coraz cieplej. Początek długiego weekendu majowego może przynieść lokalnie nawet 25 stopni Celsjusza. Zmiana na termometrach prognozowana jest jednak pod koniec tygodnia.

Pogoda na majówkę. Może być nawet 25 stopni

Pogoda na majówkę. Może być nawet 25 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed nocnymi i porannymi przymrozkami. W części kraju obowiązują żółte alarmy. Z prognozy zagrożeń wynika, że pod koniec tygodnia na północy Polski może pojawić się silny wiatr. Sprawdź szczegóły.

Uwaga na przymrozki. Ostrzeżenia IMGW

Uwaga na przymrozki. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli wtorek, 29.04. W nocy w większości kraju będzie pogodnie, ale lokalnie na wschodzie i w centrum wystąpią przygruntowe przymrozki. Później czeka nas pogodny i słoneczny dzień. Na termometrach zobaczymy nawet 22 stopnie Celsjusza.

Pogoda na jutro - wtorek, 29.04. W nocy pojawią się przymrozki

Pogoda na jutro - wtorek, 29.04. W nocy pojawią się przymrozki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Korea Południowa zmaga się z kolejnym pożarem roślinności. Z powodu pojawienia się ognia niedaleko miasta Taegu na południu kraju lokalne władze ewakuowały ponad 1200 mieszkańców oraz zablokowały ruch na części autostrady. Z żywiołem walczą setki strażaków.

Ogień pojawił się w pobliżu miasta. Ewakuowano część mieszkańców

Ogień pojawił się w pobliżu miasta. Ewakuowano część mieszkańców

Źródło:
Reuters

27-letni student z Chin dwukrotnie potrzebował pomocy ratowników podczas wspinaczki na szczyt góry Fudżi w Japonii. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby obie interwencje nie wydarzyły się w tym samym miejscu w przeciągu jednego tygodnia.

Dwukrotnie w ciągu tygodnia ściągali go ze słynnej góry. 27-latek wrócił po telefon

Dwukrotnie w ciągu tygodnia ściągali go ze słynnej góry. 27-latek wrócił po telefon

Źródło:
BBC, The Guardian

Zagrożenie pożarowe w wielu regionach Polski jest wysokie - wynika z danych Instytutu Badawczego Leśnictwa. Takie warunki tuż przed zbliżającym się długim weekendem majowym wzbudziły obawy o możliwość zamknięcia lasów. Do sprawy odniósł się minister spraw wewnętrznych i administracji, Tomasz Siemoniak.

Czy lasy na majówkę zostaną zamknięte? Minister odpowiada

Czy lasy na majówkę zostaną zamknięte? Minister odpowiada

Źródło:
PAP

Brazylijscy naukowcy zidentyfikowali najstarszy znany nauce gatunek mrówki. Okaz znajdował się w zbiorach muzeum zoologicznego należącego do Uniwersytetu w Sao Paulo. Według badań prehistoryczna mrówka żyła wśród dinozaurów 113 milionów lat temu.

Jej szczęki przypominały sierpy. Żyła 113 milionów lat temu

Jej szczęki przypominały sierpy. Żyła 113 milionów lat temu

Źródło:
CNN, PAP

W Płocku w weekend pojawił się wir pyłowy. Nagranie tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W weekend południowo-zachodnią Oklahomę nawiedziły ulewy. Co najmniej jedna osoba zginęła. To nie koniec gwałtownych zjawisk w tej części USA. W poniedziałek alarmami pogodowymi objęto ponad 36 milionów mieszkańców.

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Źródło:
PAP, NBC News

Bulusan, czynny wulkan położony na filipińskiej wyspie Luzon, niepokoi mieszkańców. W poniedziałek doszło do erupcji. Z krateru wydobyła się kolumna popiołu, która wzbiła się na wysokość 4,5 kilometra.

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Źródło:
Reuters

Na przełomie kwietnia i maja czeka nas duże, ale krótkie ocieplenie. Jaka będzie majówka? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Poniedziałek 28.04 przyniesie sporo słońca w całym kraju. Zrobi się cieplej, termometry pokażą nawet 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 28.04. Dużo słońca i nawet 20 stopni

Pogoda na dziś - poniedziałek, 28.04. Dużo słońca i nawet 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Szczeniak przeżył potężną eksplozję, do której doszło w weekend w największym porcie handlowym Iranu. Jak pisze agencja Reuters, małego czworonoga wyciągnięto spod gruzów. Pomocy udzielili mu wolontariusze irańskiego Czerwonego Półksiężyca.

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Źródło:
Reuters

Puma złożyła nietypową wizytę mieszkańcom okolic ruchliwej drogi w rejonie miasta Las Vegas. Zwierzę spacerowało nocą po podwórkach. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

"Nie widzimy tutaj takich zwierząt". Nietypowy gość na nagraniu

"Nie widzimy tutaj takich zwierząt". Nietypowy gość na nagraniu

Źródło:
FOX5

Osobom cierpiącym na alergię pokarmową towarzyszą nieustanne obawy, że zjedzą coś nieodpowiedniego, co może się skończyć dla nich wstrząsem. Jak mówił doktor Wojciech Feleszko, dla tych, którzy nie mogą spożywać jajek, mleka, glutenu czy orzechów, niemal 95 procent potraw jest wykluczonych.

"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny są szczególnie groźne

"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny są szczególnie groźne

Źródło:
PAP

W niedzielę w Tatrach, w rejonie Rysów, doszło do dwóch śmiertelnych wypadków. Turyści spadli z dużej wysokości. Warunki były trudne, dlatego też ratownicy ewakuowali ze szczytu też trzy inne osoby.

Spadli z dużej wysokości w Tatrach. Nie udało się ich uratować

Spadli z dużej wysokości w Tatrach. Nie udało się ich uratować

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Suczka o imieniu Valerie, która uciekła właścicielom w czasie kempingu w 2023 roku, została odnaleziona dzięki organizacji Kangala Wildlife Rescue. Jamniczka spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu - podaje BBC.

Spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu. Odnaleziono zaginioną suczkę

Spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu. Odnaleziono zaginioną suczkę

Źródło:
Reuters, BBC

Niektóre gatunki ptaków, które rozmnażają się na większych obszarach geograficznych, mogą wcale nie być tak odporne na zmiany klimatu, jak wcześniej sądzono - wynika z analizy naukowców. Badacze sprawdzili też, czy wielkość mózgów tych zwierząt może pomagać w radzeniu sobie ze skutkami kryzysu klimatycznego.

Duży mózg i większa odporność na zmiany klimatu? Są wątpliwości

Duży mózg i większa odporność na zmiany klimatu? Są wątpliwości

Źródło:
University of Texas at Austin, tvnmeteo.pl

Indyjskie miasto Byrnihat zostało okrzyknięte najbardziej zanieczyszczonym miastem 2024 roku na świecie. Mieszkańcy opowiadają o tym, jak żyje się w takim miejscu.

"Wszędzie sadza", "córka oddychała jak ryba"

"Wszędzie sadza", "córka oddychała jak ryba"

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze, którym towarzyszyły obfite opady deszczu, doprowadziły do powstania powodzi w południowo-zachodniej części Oklahomy. Ulice w Norman, trzecim co do wielkości mieście tego amerykańskiego stanu, zmieniły się w rwące potoki.

Ulice jak rwące potoki. "Straciliśmy wszystko"

Ulice jak rwące potoki. "Straciliśmy wszystko"

Źródło:
Reuters, CNN, foxweather.com

Przełom kwietnia i maja to idealny moment, aby posłuchać ptasich śpiewów. Dla zwierząt tych nie jest to jednak taka prosta umiejętność. Jak opowiadał ekoaustyk doktor habilitowany Michał Budka, niektóre gatunki potrzebują czasu na naukę śpiewania. Inne, aby zrobić miejsce na nowe dźwięki, muszą "usunąć" stare odgłosy ze swojej pamięci.

Tego o śpiewie ptaków na pewno nie wiedziałeś

Tego o śpiewie ptaków na pewno nie wiedziałeś

Źródło:
PAP

Kilkumetrowa anakonda narobiła strachu pewnej rodzinie z brazylijskiego stanu Amazonas. Na miejsce przyjechali strażacy, którzy schwytali pokaźnych rozmiarów zwierzę. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Na podwórku pojawiła się 3,5-metrowa anakonda

Na podwórku pojawiła się 3,5-metrowa anakonda

Źródło:
Portaldo Holanda, The Reptarium, Amazon Agency

Czerwony alert wulkaniczny wydano na Kostaryce w związku z wybuchem wulkanu Poas. Trwającej od kilku dni erupcji towarzyszą wyrzuty ogromnej ilości materiału wulkanicznego - kolumny pyłu wznoszą się na wysokość ponad 4000 metrów. Popioły osadziły się także w okolicznych rzekach.

Woda w rzekach stała się gęsta i szara. Ogłoszono czerwony alert

Woda w rzekach stała się gęsta i szara. Ogłoszono czerwony alert

Źródło:
cne.go.cr, The Tico Times

Pod powierzchnią Parku Narodowego Yellowstone leży superwulkan, który drzemie od setek tysięcy lat. Naukowcy odkryli pod nim twór o zaskakujących właściwościach.

Pod superwulkanem kryje się "oddychający" twór

Pod superwulkanem kryje się "oddychający" twór

Źródło:
Live Science

Kwiecień dobiega końca, a na horyzoncie już maj, który w Polsce jest miesiącem dość ciepłym, choć nocne przymrozki nie są rzadkie. Tak stoi w meteorologicznych annałach i w tej materii niewiele się w Polsce zmieniło. Na najbliższe dni rysują się w prognozach trzy fale chłodu, które przynieść mogą lekki mróz. O ile mieszkańcom miast ujemna temperatura po prostu uprzykrzy życie, o tyle ogrodników zmobilizuje do "działań obronnych". Często polegają one na wstawianiu zapalonych zniczy pomiędzy rabatki, sadzonki, pod tunele oraz w skrzynki z kwiatami, co sprawia, że ogrody w kwietniu i maju roztaczają cmentarną aurę.

Trzy fale chłodu w maju. Kiedy ruszyć do ogrodu z pomidorami

Trzy fale chłodu w maju. Kiedy ruszyć do ogrodu z pomidorami

Źródło:
TVN24+

Nawet 1,5 miliona mieszkańców Polski może nie wiedzieć o tym, że ma astmę. Jak tłumaczą eksperci, nieleczona choroba może prowadzić do poważnego pogorszenia jakości życia. Sama diagnoza jednak nie wystarczy - wśród leków na astmę narosło wiele mitów, które mogą zniechęcać chorych do terapii.

1,5 miliona Polaków może nie wiedzieć, że ją ma

1,5 miliona Polaków może nie wiedzieć, że ją ma

Źródło:
PAP

W stanie New Jersey trwa walka z gigantycznym pożarem lasu. Od wtorku płomienie strawiły ponad 6100 hektarów, niszcząc kilka budynków i zagrażając wielu innym. Jak podali strażacy, do zaprószenia ognia doszło na skutek niewłaściwie zgaszonego ogniska.

Nastolatek rozpalił ognisko. Wybuchł jeden z największych od 20 lat pożarów

Nastolatek rozpalił ognisko. Wybuchł jeden z największych od 20 lat pożarów

Źródło:
Reuters, ABC News

Na hawajskiej wyspie Oahu odkryto mięsożerny gatunek gąsienicy. Porusza się po pajęczynach, żywiąc się uwięzionymi owadami. Nazwano ją "kolekcjonerką kości", bo kamufluje się przed pająkami, które chętnie by ją zjadły, "ubierając" się w szczątki martwych owadów.

Nazwano ją "kolekcjonerką kości". Odkryto mięsożerną gąsienicę

Nazwano ją "kolekcjonerką kości". Odkryto mięsożerną gąsienicę

Źródło:
Reuters, AP News, science.org

Archeolodzy odkryli w Peru szczątki zmarłej pięć tysięcy lat temu kobiety. Zdaniem ekspertów prawdopodobnie należała do wyższych sfer w kulturze Caral, która rozwijała się tam równolegle ze starożytnym Egiptem czy Chinami.

Niezwykłe znalezisko w Peru. "To ważny pochówek"

Niezwykłe znalezisko w Peru. "To ważny pochówek"

Źródło:
Reuters, PAP

Ogromny wir pojawił się w czwartek w Krzyżowicach w województwie śląskim. Po południu nad jedną z dróg utworzył się lej, który w efektowny sposób unosił masy piasku nad ziemią.

Gigantyczna kolumna piachu wirowała nad drogą w Krzyżowicach

Gigantyczna kolumna piachu wirowała nad drogą w Krzyżowicach

Źródło:
tvnmeteo.pl