W sercu huraganu. Irma jest bardzo groźna, ale to niewiarygodne zjawisko

Zdjęcie satelitarne huraganu IrmaNOAA

Oczy całego świata wpatrzone są w południe Stanów Zjednoczonych. Na celowniku huraganu Irma, który właśnie ponownie stał się huraganem czwartej kategorii w skali Saffira-Simpsona, znalazł się jeden z najpiękniejszych i najbogatszych regionów świata.

Możliwe, że przejście Irmy będzie dla Amerykanów najdroższe w historii. Jednak dzięki wysoko zaawansowanej technologii w osłonie meteorologicznej kraju ludzie zostali świetnie poinformowani o tym, co ich czeka. Inaczej było w przypadku równie silnego huraganu Bhola, który wdarł się nad Bangladesz w listopadzie 1970 roku i spowodował śmierć około pół miliona osób. Obecna technologia to potęga, ale wciąż huragany są dla meteorologów amerykańskiego Narodowego Centrum Huraganowego (NHC) nie do końca przewidywalne.

Zajrzyjmy do meteorologicznej kuchni

Na zdjęciach satelitarnych widać monstrualną spiralę chmur przypominającą galaktykę. Centrum Irmy opuściło właśnie Kubę i schodzi nad ciepłe wody morskie o temperaturze 30-31 stopni Celsjusza. Wir przemieszcza się wolno z prędkością około 10 km/h na północny-zachód. Jego ramiona z falami deszczu rozciągają się w niedzielę rano naszego czasu od wybrzeży Nikaragui po amerykańską Georgię. Spiralnie ułożone chmury to pasy silnego, oślepiającego i duszącego deszczu. Mierząc odległość między północną i południową krawędzią huraganu otrzymujemy zawrotną średnicę około 1600 km. Huragany atlantyckie osiągają na ogół średnicę od 600 do 1500 km.

Zdjęcie satelitarne Irmy (Eumetsat)eumetsat

Amerykańskie media już poinformowały, że Irma bije wszelkie rekordy i zapisze się w historii. Jest dwa razy większa niż pamiętny i bardzo na Florydzie "kosztowny" Andrew z 1992. Jest również huraganem o najdłużej, bo przez trzy doby, utrzymującym się wietrze powyżej 250 km, czyli w kategorii piątej skali Saffira-Simpsona. Irma skacze wprawdzie między "trójką", "czwórką" i "piątką", ale jak donoszą amerykańscy meteorolodzy, jeszcze żaden huragan nie zakumulował tyle niszczycielskiej energii, czyli tzw. ACE (Accumulated cyclone energy) co Irma.

Porównanie huraganów Andrew z roku 1992 i Irmy (większa)AccuWeather

Przed huraganem uciekło z Florydy około 6 milionów ludzi, bo wiele miejscowości w strefie przybrzeżnej przestanie istnieć. Przedstawiciele władz amerykańskich ostrzegali "uciekajcie, bo zostaniecie sami", "nie przeżyjecie uderzenia sztormu". Krótko i treściwie. W roku 2008 przy okazji huraganu Gustav Amerykanie usłyszeli "zostawcie domy, bo huragan wyssie was razem z dachem".

Zdjęcia satelitarne huraganu pokazują imponujący twór, ale to nie jego uroda jest najważniejsza. Ważne jest to co dzieje się na niewielkiej przestrzeni, w sercu huraganu, czyli wokół oka cyklonu, w tzw. eyewall - ścianie wokół oka. To na tym fragmencie Irmy skupione są oczy meteorologów z National Hurricane Center. Rdzeń huraganu monitorowany jest przez satelity i latające kolejno samoloty badawcze Miss Piggy, Kermit i Gonzo. Swoją drogą niejeden meteorolog dałby się pokroić, by znaleźć się na pokładzie jednego z nich, bo huragan to niezły "show". A Irma jest bardzo groźna, ale i niewiarygodnie piękna.

Jeszcze 3 dni temu Irma była "niewielkim" huraganem o średnicy do 600 km, jednak bardzo dynamicznym, zmiatającym z ziemi wszystko na karaibskich wysepkach.

Oko huraganu IrmaNASA/twitter.com
"Eyewall" IrmyNASA/twitter.com

Oko cyklonu

Widoczny na zdjęciu "eyewall" to groźny wał chmur burzowych wokół oka cyklonu, zwarta struktura silnie wypiętrzonych chmur Cumulonimbus do 15 km wysokości z ulewnym deszczem i strefa najsilniejszego wiatru. Samo oko to strefa ciszy o szerokości od 20 do około 60 km. W tym bezwietrznym obszarze otoczonym szarą ścianą chmur ciśnienie jest najniższe, a fale morskie chaotycznie krzyżują się, tworząc kotłowisko. Niebo zasnute jest niskimi chmurami Stratus lub wysokimi postrzępionymi Cirrusami, pomiędzy którymi widać błękitne niebo. Morze zamienia się w wielkie góry wodne odbijające blask słońca. Mówi się, że kto znajdzie się w oku cyklonu nie wyjdzie z niego żywy. Bo po krótkiej chwili wytchnienia przychodzi wielki WIATR. Wokół oka Irmy prędkość ciągłego wiatru, nie tego w porywach, od kilku dni przekracza 200 km/h, chwilami osiągała nawet 300 km/h. Porywy były silniejsze. W niedzielny poranek polskiego czasu podczas opuszczania Kuby Irma jest huraganem 4 kategorii z ciągłym wiatrem wiejącym 212 km/h.

Oko i zwarta ściana chmur wokół oka to rdzeń huraganu, wirująca kolumna odpowiedzialna za ekstremalnie niskie ciśnienie w centrum huraganu i silny gradient ciśnienia, czyli ogromne różnice ciśnienia na niewielkim obszarze. Ciśnienie w centrum Irmy wynosi teraz 931 hPa i spada. Stąd tak szybki przepływ mas powietrza napływającego z obrzeży cyklonu do jego centrum. Na mapie modelu Global US gradient ciśnienia to zagęszczenie linii wokół oka.

Prognoza pola ciśnienia atmosferycznego w Irmie na godzinę 9 rano czasu CDT (lokalnego Florydy) w niedzielę 10.09.2017weather.us

W czasie przemieszczania się Irmy w stronę Florydy prognozowane jest wyraźne pogłębienie się cyklonu nad wodami o temperaturze około 30 st. C. Duża dostawa pary wodnej oraz tzw. utajonego ciepła parowania może ponownie zwiększyć siłę huraganu. Z mapy pola ciśnienia widać, że szerokość strefy największego rażenia huraganu wynosi około 200 km. I o to jest tak naprawdę cały szum w mediach i to największe zmartwienie meteorologów z National Hurricane Center. Najważniejsze to trafnie zaprognozować, które części Florydy dostaną się w pole rażenia potwornego wiatru. Czy wschód półwyspu, jak wynikało z wcześniejszych analiz, czy zachód? Już wiadomo, że najbardziej oberwie południowe i zachodnie wybrzeże półwyspu.

Ale to nie koniec problemu.

Zagrożenie powodzią

Otóż huragan według prognoz ma pustoszyć wschodnie wybrzeże Florydy aż do Zatoki Apalachee. W poniedziałek huragan wejść ma na ląd, by szybko zmienić się w już nie tak groźną tropikalną burzę. Wciąż brany jest jednak pod uwagę scenariusz, że Irma może skręcić ponownie na wschód, jak już raz to zrobił, nad otwarte wody Zatoki Meksykańskiej o temperaturze do 32 st. C! Byłby bardzo groźny dla kolejnych regionów USA.

Obawy budzi nie tylko siła wiatru, ale i jego kierunek. Bowiem wiejący z zachodu oraz z południa wiatr w południowej i zachodniej część cyklonu wpycha wody morskie w głąb wybrzeża. Huragan generuje fale morskie o wysokości od 10 do 15 m wysokości. Zagrożony jest więc pas wybrzeża o szerokości do 70 km! Woda morska dewastuje porty i zmienia rzeźbę nabrzeża. Pod wodą znajdą się tysiące domostw, a wiele półwyspów i wysepek w ogóle znika. To właśnie woda a nie wiatr zabiera najwięcej ofiar. Stąd objęte ostrzeżeniami o powodziach (czerwone strefy na mapie poniżej) całe wybrzeże Florydy.

Zagrożone rejony FlorydyNOAA

W amerykańskim centrum huraganowym jest w tej chwili bardzo gorąco. Wprzęgnięto do pracy najnowocześniejsze modele fizyczne. Wszelkie symulacje komputerowe pomagają zrozumieć naturę cyklonów tropikalnych. Bo choć wiemy już wiele to są one wciąż nie do końca przewidywalne. Badania teledetekcyjne (radar, satelita) pozwalają na obejrzenie huraganów od "środka". Poniżej przedstawiamy symulację pamiętnego dla Florydy huraganu Andrew i dobrze widoczny rdzeń huraganu, wirujący niczym trąba powietrzna, ale o wielkości do potęgi setnej!

Przekrój przez cyklon tropikalny Andrew z 1992 roku (M. D. Eastin "Struktura cyklonu tropikalnego" )M. D. Eastin "Struktura cyklonu tropikalnego"

Miami opustoszało i przypomina miasto duchów, a luksusowe puby w Key West goszczą właśnie piękną Irmę, bo urody nie można jej odmówić.

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: NOAA

Pozostałe wiadomości

W modelach pogodowych nie widać skandynawskiego wyżu, który miałby sprowadzić zimno. Zamiast tego pogodę mają kształtować atlantyckie niże. Temperatura w Polsce już niedługo może wzrosnąć powyżej 10 stopni Celsjusza. Co jeszcze przyniesie koniec stycznia i początek lutego? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, czy są szanse na powrót chłodu i śniegu.

Mapy "rozgrzane do czerwoności". Nasza synoptyk sprawdza szanse na zimę

Mapy "rozgrzane do czerwoności". Nasza synoptyk sprawdza szanse na zimę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. W piątek 24.01 w niektórych regionach kraju pojawią się opady deszczu, a w górach sypnie śniegiem. Nad morzem trzeba spodziewać się porywistego wiatru. Termometry wskażą wysokie wartości jak na styczeń.

Pogoda na jutro - piątek 24.01. W części kraju spadnie śnieg, w innych miejscach silnie powieje

Pogoda na jutro - piątek 24.01. W części kraju spadnie śnieg, w innych miejscach silnie powieje

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w najbliższych dniach będzie daleka od zimowej. Spodziewane są przejaśnienia, rozpogodzenia, a także wzrost temperatury do nawet 12 stopni Celsjusza. Opady będą występowały lokalnie. Szansa na śnieg jest tylko w górach.

Temperatura mocno poszybuje. Ile stopni będzie

Temperatura mocno poszybuje. Ile stopni będzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Eowyn - pod tą nazwą kryje się niezwykle silna wichura, nadciągająca nad Wyspy Brytyjskie. Synoptycy ostrzegają przed niszczycielskim wiatrem, który będzie łamać drzewa i zrywać linie energetyczne. Po raz pierwszy od ośmiu lat całą Irlandię objęto alertem pogodowym najwyższego stopnia. Mieszkańcy muszą spodziewać się wielu utrudnień komunikacyjnych. Szkoły będą zamknięte.

Nadciąga "burza stulecia". Cały kraj na czerwono

Nadciąga "burza stulecia". Cały kraj na czerwono

Aktualizacja:
Źródło:
Met Office, Met Eireann, Reuters, BBC

Część Stanów Zjednoczonych znalazła się w objęciach surowej zimy. W jednym z miast w stanie Michigan doszło do pęknięcia sieci wodociągowej. Woda z rur wypłynęła na ulice i bardzo szybko zamarzła, tworząc na zaparkowanych pojazdach grubą warstwę lodu.

Mróz taki, że pękały rury. Auta pokryła gruba warstwa lodu

Mróz taki, że pękały rury. Auta pokryła gruba warstwa lodu

Źródło:
fox2detroit.com, CNN

Z powodu dużego zanieczyszczenia powietrza w Bangkoku w czwartek zamknięto blisko 200 szkół. Mieszkańców poproszono o pracę z domu, a w niektórych dzielnicach miasta ograniczono ruch samochodowy.

Zamknięto prawie 200 szkół, mieszkańców poproszono o zostanie w domach

Zamknięto prawie 200 szkół, mieszkańców poproszono o zostanie w domach

Źródło:
PAP, AFP

Głuszce to bardzo charakterystyczne ptaki. W okresie godowym, który zaczyna się w połowie kwietnia, samce wydają z siebie serię odgłosów, by zwabić partnerkę. Pewnemu fotografowi z Rumunii udało się jednak nagrać taką "arię" na długo przed nadejściem wiosny.

Usłyszał charakterystyczny śpiew. O wiele za wcześnie

Usłyszał charakterystyczny śpiew. O wiele za wcześnie

Źródło:
ENEX, tvnmeteo.pl

Dwa trzęsienia ziemi w odstępie kilku godzin nawiedziły w czwartek Filipiny. W mieście San Francisco na wschodzie kraju uszkodzonych zostało kilkanaście budynków - przekazały lokalne władze.

Dwa trzęsienia ziemi i kilkadziesiąt wstrząsów wtórnych

Dwa trzęsienia ziemi i kilkadziesiąt wstrząsów wtórnych

Źródło:
Reuters

W środę w Karkonoszach doszło do kolejnego w ostatnich dniach poważnego wypadku. Turysta doznał licznych obrażeń po tym, jak osunął się z krawędzi zbocza w Kotle Wielkiego Stawu i stoczył się z dużej wysokości. Ratownicy przestrzegają, że w górach jest bardzo ślisko i wybierając się w wysokie partie, należy być odpowiednio przygotowanym.

Turysta stoczył się z 300 metrów. Seria wypadków w Karkonoszach

Turysta stoczył się z 300 metrów. Seria wypadków w Karkonoszach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Pożar Hughes Fire, który wybuchł w środę koło południa lokalnego czasu strawił już ponad 4100 hektarów terenu. Skuteczną walkę z żywiołem uniemożliwiają sprzyjające rozprzestrzenianiu się ognia warunki atmosferyczne. Z Kalifornii napływają też informacje o kolejnym pożarze, nazwanym Sebulveda Fire, który zapłonął w pobliżu dzielnicy Bel Air, gdzie znajdują się jedne z najdroższych nieruchomości w Stanach Zjednoczonych.

"Sytuacja pozostaje dynamiczna". Ogień pojawił się w pobliżu prestiżowej dzielnicy

"Sytuacja pozostaje dynamiczna". Ogień pojawił się w pobliżu prestiżowej dzielnicy

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP

Góra lodowa A23a jest na kursie kolizyjnym z Georgią Południową, brytyjską wyspą położoną na południowym Atlantyku. Jeśli w nią uderzy, zginą zwierzęta takie jak pingwiny i foki.

Największa góra lodowa świata sunie na wyspę. Życie pingwinów i fok zagrożone

Największa góra lodowa świata sunie na wyspę. Życie pingwinów i fok zagrożone

Źródło:
BBC, bas.ac.uk

Dwa słupy energetyczne runęły pod naporem silnego wiatru w pobliżu miasta Oaxaca w Meksyku. Z tego powodu mieszkańcy od kilku dni borykają się z brakiem energii elektrycznej. Wichury doprowadziły także do paraliżu na jednej z dróg.

Wichura powaliła słupy energetyczne i przewróciła ciężarówkę

Wichura powaliła słupy energetyczne i przewróciła ciężarówkę

Źródło:
Gobierno de Mexico, ENEX

Fala upałów nawiedziła Brazylię. We wtorek termometry pokazały prawie 40 stopni. Pracownicy zoo w Rio de Janeiro pomagają zwierzętom przetrwać spiekotę, częstując je mrożonymi przysmakami. W tym samym czasie zwierzęta na ciepłym zazwyczaj południu Stanów Zjednoczonych zasypał śnieg.

"Nie ma jeszcze dziesiątej, a już jest upał". Prawie 40 stopni w Brazylii

"Nie ma jeszcze dziesiątej, a już jest upał". Prawie 40 stopni w Brazylii

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, INMET, istoe.com.br

W Nigerii rozprzestrzenia się epidemia gorączki Lassa. W najnowszym komunikacie Nigeryjskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (NCDC) potwierdziło śmierć 22 osób i 143 zdiagnozowane przypadki choroby w pierwszych dwóch tygodniach 2025 roku. Według NCDC sytuacja w kraju jest krytyczna.

Epidemia gorączki Lassa. 22 osoby nie żyją

Epidemia gorączki Lassa. 22 osoby nie żyją

Źródło:
PAP

Arktyczne zimno, które sięgnęło południowych części Stanów Zjednoczonych, sprowadziło śnieg i opady marznące do regionów, które od wielu lat nie doświadczyły tak potężnego ataku zimy. Według władz zginęło co najmniej 12 osób.

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, NWS, eu.usatoday.com

Ośmioletnia kotka o imieniu Mittens w ciągu 24 godzin trzy razy leciała samolotem między Nową Zelandią a Australią. Pracownicy lotniska nie zauważyli klatki ze zwierzęciem podczas rozładunku luku bagażowego.

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Źródło:
BBC

Policja w Houston w Teksasie ma duży kłopot ze szczurami, które spożywają narkotyki skonfiskowane i przechowywane w magazynach. Nawet deratyzatorzy nie radzą sobie z plagą. Do tej pory gryzonie miały wpływ na bieg przynajmniej jednej bieżącej sprawy.

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Źródło:
PAP, CBS News

W worku na śmieci pod greckimi Salonikami znaleziono marmurową rzeźbę kobiety - poinformowała w środę policja. Eksperci szacują jej wiek na ponad dwa tysiące lat. Obiekt wysłano na dalsze badania archeologiczne.

Rzeźba znaleziona w worku na śmieci. Może mieć ponad dwa tysiące lat

Rzeźba znaleziona w worku na śmieci. Może mieć ponad dwa tysiące lat

Źródło:
PAP

Przechodzący przez Portugalię niż Garoe przyczynił się do bardzo silnych i niebezpiecznych zjawisk. W dystrykcie Setubal doszło do silnej burzy z piorunami. Jeden z nich uderzył w budynek popularnej restauracji.

Piorun trafił w restaurację na plaży w Portugalii

Piorun trafił w restaurację na plaży w Portugalii

Źródło:
CNN Portugal, IPMA, Safe Communities Portugal

Zima na dobre rozgościła się w południowych regionach Stanów Zjednoczonych. Potężnie sypnęło między innymi w miejscowości Baton Rouge w stanie Luizjana. Opady sprawiły radość maskotce tamtejszego uniwersytetu.

Tygrys bengalski przysypany śniegiem

Tygrys bengalski przysypany śniegiem

Źródło:
CNN, lsu.edu

Dikeledi przetoczył się przez Mozambik. W wyniku żywiołu w prowincji Nampula zginęło co najmniej 11 osób - podały miejscowe władze. Cyklon przyniósł ulewne opady deszczu oraz porywisty wiatr, którego porywy sięgały 195 kilometrów na godzinę.

Dziesiątki tysięcy zniszczonych domów. Wzrósł bilans ofiar cyklonu Dikeledi

Dziesiątki tysięcy zniszczonych domów. Wzrósł bilans ofiar cyklonu Dikeledi

Źródło:
PAP, aimnews.org

Australijscy naukowcy przeanalizowali wpływ ocieplenia klimatu na funkcjonowanie jaszczurek pustynnych. Jak wynika z badań, rosnąca temperatura będzie zagrożeniem dla gadów polujących w trakcie dnia, którym coraz trudniej będzie zdobywać odpowiednią ilość pożywienia. Problem szczególnie dotknie zwierzęta żyjące w Afryce.

Wzrost "kosztów życia" u jaszczurek. Winna zmiana klimatu

Wzrost "kosztów życia" u jaszczurek. Winna zmiana klimatu

Źródło:
PAP

Amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) wymaga od należącej do Elona Muska firmy SpaceX dochodzenia w związku z wypadkiem podczas ostatniego testowego lotu rakiety Starship. Statek kosmiczny eksplodował w powietrzu, a jego szczątki spadły na Ziemię. Agencja zawiesiła kolejne loty do czasu wyjaśnienia tej sprawy.

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Na miłośników obserwacji nocnego nieba czeka prawdziwa gratka. Nadchodzą tygodnie, podczas których będziemy mogli ujrzeć siedem planet Układu Słonecznego. Do dostrzeżenia większości z nich nie będą potrzebne żadne urządzenia.

Patrzcie w niebo, bo większość planet będzie "na wyciągnięcie dłoni"

Patrzcie w niebo, bo większość planet będzie "na wyciągnięcie dłoni"

Źródło:
PAP

Osuwisko zeszło w poniedziałek na indonezyjskiej wyspie Jawa. Po intensywnych opadach deszczu masy ziemi osunęły się na domy w okolicach miasta Pekalongan. Zginęło co najmniej 16 osób, a we wtorek służby ratunkowe wciąż poszukiwały pięciu zaginionych.

16 osób zginęło, los pięciu pozostaje nieznany. "Ścigamy się z pogodą"

16 osób zginęło, los pięciu pozostaje nieznany. "Ścigamy się z pogodą"

Źródło:
PAP, Borneo Bulletin, Reuters

Do 33 tysięcy kilometrów na godzinę rozpędzają się podmuchy wiatru na planecie pozasłonecznej WASP-127b. Międzynarodowemu zespołowi naukowców udało się zaobserwować pogodę na tym odległym świecie za pomocą Bardzo Dużego Teleskopu w Chile. Jak wyjaśnili badacze, to najszybsze tego rodzaju zjawisko, jakie kiedykolwiek udało się zaobserwować.

Ekstremalne naddźwiękowe podmuchy wiatru zmierzone na planecie poza Układem Słonecznym

Ekstremalne naddźwiękowe podmuchy wiatru zmierzone na planecie poza Układem Słonecznym

Źródło:
ESO, Live Science

Tajemnicze kule znalezione niedawno na plażach w Sydney były pełne bakterii kałowych. Analiza składu obiektów wskazała także obecność kwasów tłuszczowych, węglowodorów i bakterii. Chociaż źródło zanieczyszczenia jest nieznane, część naukowców przypuszcza, że ich źródłem może być przestarzały system kanalizacyjny miasta.

Tajemnicze kulki znalezione na plaży skrywają śmierdzący sekret

Tajemnicze kulki znalezione na plaży skrywają śmierdzący sekret

Źródło:
9 News, BBC, 1 News

Upały nawiedziły Brazylię. W Rio de Janeiro od kilku dni termometry pokazują niemal 40 stopni Celsjusza, a temperatura odczuwalna zbliża się do 50 stopni. Gorąca aura zachęciła wielu mieszkańców do odwiedzenia kultowej Copacabany, ale władze Rio apelują o ostrożne korzystanie ze słońca.

Na kultowej plaży odczuli temperaturę blisko 50 stopni

Na kultowej plaży odczuli temperaturę blisko 50 stopni

Źródło:
O Globo, tvnmeteo.pl

To kolejne lato, w którym Chile zmaga się z potężnymi pożarami. Ten, który rozgorzał w okolicach miasta Los Sauces, pozbawił życia trzech strażaków, a dziewięciu ranił. Władze przekazały, że strażacy walczyli w niezwykle trudnym terenie i zostali otoczeni przez płomienie.

Szalejące płomienie uwięziły strażaków. Trzech zginęło

Szalejące płomienie uwięziły strażaków. Trzech zginęło

Źródło:
Reuters

Co najmniej 27 osób odniosło rany w wyniku trzęsienia ziemi na Tajwanie, do którego doszło we wtorek po północy lokalnego czasu. Wstrząsy o magnitudzie 6,4 były odczuwalne w wielu miejscowościach. Moment zdarzenia został uchwycony przez kamerę bezpieczeństwa w jednym z pubów w położonym blisko epicentrum mieście Tainan.

Siedzieli w barze, nagle wszystko zaczęło się trząść

Siedzieli w barze, nagle wszystko zaczęło się trząść

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters