- W Łodzi już ciemna noc, a w Poznaniu błękitne niebo - napisał poseł PiS Maciej Wąsik, komentując obraz z kamer TVN24 podczas środowych protestów przeciwko ustawie o Sądzie Najwyższym. To nic nadzwyczajnego - tłumaczą eksperci i dodają: po prostu Ziemia się kręci.
Słońce zachodzi w różnych regionach Polski o różnych godzinach. Różnice widać szczególnie latem. Jak pamiętamy z lekcji geografii, na wschodzie kraju słońce wstaje wcześniej, ale też wcześniej zachodzi.
Zmrok o różnej porze
Poseł Maciej Wąsik zauważył, że w tym samym czasie w dwóch różnych miejscach z obrazem najwyraźniej coś nie gra.
- W Łodzi już ciemna noc, a w Poznaniu błękitne niebo. Cała prawda, całą dobę - uszczypliwie skomentował obraz z kamer.
W Łodzi już ciemna noc, a w Poznaniu błękitne niebo. Cała prawda, całą dobę pic.twitter.com/bD2igjbG9z
— Maciej Wąsik🇵🇱 (@WasikMaciej) 19 lipca 2017
- To jest prosta odpowiedź na poziomie czwartej klasy szkoły podstawowej, po prostu Ziemia się kręci - tłumaczy astronom prof. Edwin Wnuk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
19 lipca zachód słońca w Katowicach był o godz. 20.45, w Łodzi o 20.50, a w Poznaniu dopiero o 21.03 - jest najbardziej wysunięty na zachód z wymienionych miast, więc słońce zachodzi tam najpóźniej.
Różnice wschód-zachód
W Łodzi słońce dziś wstało 7 minut przed Poznaniem, zajdzie około 21. Ale to w Poznaniu dłużej się nim nacieszą. Nauka jest nieubłagana - w ciągu doby Ziemia wykonuje obrót o 360 stopni. 15 stopni na godzinę, z zachodu na wschód.
- Różnica między wschodem, wschodnią częścią Polski a zachodnią jest około 10 stopni długości geograficznej, a to oznacza że różnica między zachodem słońca w Białymstoku i w Szczecinie to około 40 minut - wyjaśnia dalej prof. Edwin Wnuk.
- Będąc na przykład w Suwałkach, można zadzwonić do kogoś w Szczecinie, powiedzieć mu dzień dobry i poczekać jeszcze dobre kilkadziesiąt minut, zanim ktoś zupełnie szczerze mógłby nam odpowiedzieć dzień dobry - tłumaczy z kolei Cezary Szmidke z Centrum Nauki Kopernik.
Marek Sasik, który w Łodzi naprawia czas, zwraca uwagę, że posłowi Wąsikowi umknęło jeszcze coś.
- Tam mieli szczęście mieć piękną pogodę, a my mieliśmy deszczyk i burzę - zauważa zegarmistrz.
Zobacz, jak wyglądał wieczór w innych miastach po godz. 21.30:
Fazy zmierzchu
Warto także wspomnieć o fazach zmierzchu, ponieważ ciemno po zachodzie słońca robi się etapami. Zmierzch dzieli się na trzy etapy: najpierw jest zmierzch cywilny (kalendarzowy), później zmierzch żeglarski i zmierzch astronomiczny. Później zapada już noc.
Zmierzch cywilny to faza zachodu słońca, w której środek tarczy słonecznej znajdzie się nie więcej niż 6 stopni kątowych poniżej horyzontu.
Zmierzch żeglarski to okres po zachodzie słońca, kiedy środek tarczy słonecznej znajduje się od 6 do 12 stopni kątowych poniżej horyzontu.
Zmierzch astronomiczny jest wtedy, gdy środek tarczy słonecznej znajduje się od 12 do 18 stopni poniżej horyzontu.
Jeśli Słońce znajduje się co najmniej 18 stopni pod horyzontem, zapada noc.
Autor: AP/aw/wd / Źródło: TVN Meteo, Twitter, TVN24, Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN/Twitter