W całym kraju jest trudna sytuacja pogodowa. W wielu województwach obowiązują alerty przed silnym wiatrem. Wydano także ostrzeżenia hydrologiczne. Niektóre z nich mają drugi i trzeci stopień.
IMGW ostrzega przed silnym wiatrem i roztopami. Alerty obowiązują w dużej części kraju.
Silny wiatr
W strefie brzegowej obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia.
W zachodniej części strefy brzegowej prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, z porywami do 80 km/h, południowo-zachodniego, skręcającego na północno-zachodni i północny. W regionie możliwe są także burze.
We wschodniej części strefy brzegowej południowo-zachodni wiatr będzie wiał z siłą 5 do 7, wzrastając na 6 do 8, w porywach 9 stopni w skali Beauforta.
W pozostałej części kraju ostrzeżenia mają pierwszy stopień.
W woj. zachodniopomorskim alert obowiązuje do godz. 12. W tym czasie wiatr będzie wiał ze średnią prędkością od 30 km/h do 40 km/h, z porywami do 80 km/h. Powieje z południowego zachodu, wiatr będzie skręcał na północno-zachodni i północny. Mogą także wystąpić burze.
W woj. pomorskim prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, z porywami do 80 km/h, z południowego zachodu.
W woj. wielkopolskim na tym obszarze prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, z porywami do 90 km/h, z południowego zachodu. Z prawdopodobieństwem 30 proc., głównie na południu województwa, możliwe są porywy wiatru do 100 km/h.
W woj. kujawsko-pomorskim ostrzeżenie jest ważne do godz. 14. W regionie powieje z prędkością od 30 km/h do 45 km/h, z porywami do 85 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Silniejszy wiatr spodziewany jest w południowej części województwa.
W woj. dolnośląskim alert obowiązuje do godz. 14. Tam prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, z porywami do 90 km/h, z zachodu i północnego zachodu.
W woj. łódzkim alert obowiązuje do godz. 15. Na tym terenie prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, z porywami do 90 km/h, z południowego zachodu. Z prawdopodobieństwem 30 proc., lokalnie możliwe są porywy wiatru do 100 km/h.
W woj. opolskim alert jest ważny do godz. 15. w tym regionie prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, z porywami do 90 km/h, z zachodu i północnego zachodu.
W woj. śląskim ostrzeżenie obowiązuje do godz. 15. Na tym terenie prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, z porywami do 90 km/h, z zachodu.
W woj. mazowieckim do 16 także obowiązuje ostrzeżenie. W tym czasie spodziewamy się silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, z porywami do 80 km/h, z południowego zachodu i zachodu.
W woj. lubelskim ostrzeżenie jest ważne do godz. 18. Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, z porywami do 90 km/h, z południowego zachodu i zachodu.
W woj. świętokrzyskim alert obowiązuje do godz. 18. Jest związany z możliwością wystąpienia silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, z porywami do 90 km/h, z zachodu.
W woj. małopolskim alert jest ważny do godz. 18. Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, z porywami do 90 km/h, z zachodu.
W woj. podkarpackim ostrzeżenie obowiązuje do godz. 18. Na tym terenie prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, z porywami do 90 km/h, z południowego zachodu i zachodu.
Co oznaczają ostrzeżenia meteorologiczne
Alert pierwszego stopnia oznacza "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne".
Alert drugiego stopnia oznacza "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".
Ostrzeżenia hydrologiczne
IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia.
W woj. mazowieckim ostrzeżenie trzeciego stopnia obowiązuje do niedzieli do godz. 9 i dotyczy zlewni Bugu, Pilicy i Bzury. W związku ze spływem wód roztopowych i piętrzeniem wody przez utrzymujący się na rzece lód, na Bugu w Wyszkowie przewiduje się wzrost poziomu wody powyżej stanu alarmowego. Na Pilicy w Białobrzegach przewiduje się wzrost poziomu wody powyżej stanu alarmowego związany ze spływem wód roztopowych. Na Bzurze w Żukowie przewiduje się wzrost poziomu wody powyżej stanu ostrzegawczego. Występujące obecnie przekroczenia stanów alarmowych na Liwcu, Wkrze i Mławce będą się utrzymywać.
W woj. pomorskim alert drugiego stopnia obowiązuje do soboty do godz. 9 i dotyczy zlewni rzek wpadających do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego. Na tym obszarze w związku z topnieniem porywy śnieżnej i prognozowanymi opadami atmosferycznymi w zlewniach rzek Reda, Bauda, Wąska i Pasłęka przewiduje się wahania stanów wody w strefie stanów ostrzegawczych, lokalnie powyżej.
W woj. warmińsko-mazurskim ostrzeżenie drugiego stopnia jest ważne do soboty do godz. 9 i dotyczy zlewni rzek wpadających do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego. Na tym obszarze w związku z topnieniem pokrywy śnieżnej i prognozowanymi opadami atmosferycznymi, w zlewniach rzek Reda, Bauda, Wąska i Pasłęka przewiduje się wahania stanów wody w strefie stanów ostrzegawczych, lokalnie powyżej.
W woj. łódzkim alert drugiego stopnia obowiązuje do godz. 12 i dotyczy dopływów Warty. W związku z opadami i roztopami, przewidywane są dalsze wzrosty i utrzymywanie się stanów w strefie stanów wysokich. Prognozowane są przekroczenia stanów alarmowych na obszarze zlewni Grabi oraz stanów ostrzegawczych w zlewni Neru, Oleśnicy, Prosny (Mirków) i Widawki (Rogóźno).
W woj. zachodniopomorskim na Wybrzeżu zachodnim wydano alert pierwszego stopnia, który obowiązuje do piątku do godz. 15. Na tym obszarze w związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną, spodziewane są gwałtowne wzrosty stanów wody na wybrzeżu zachodnim, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Co oznaczają ostrzeżenia hydrologiczne
Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia wskazuje, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.
Ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia wskazuje, że stany wody układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym prognozowany jest gwałtowny przyrost stanu wody przekraczający 100 cm w ciągu 6, 12 lub 24 godzin.
Stan alarmowy to taki stan napełnienia koryta, przy którym woda zaczyna zagrażać obszarom zagospodarowanym i budowlom wodnym. Osiągnięcie stanu alarmowego jest podstawą ogłoszenia alarmu powodziowego. Zwykle stan ten leży w pobliżu wody brzegowej lub nieco poniżej zwyczajnej wielkiej wody.
Stan ostrzegawczy układa się poniżej stanu alarmowego, a po jego przekroczeniu ogłaszane jest pogotowie powodziowe. Wielkość różnicy pomiędzy stanem ostrzegawczym i alarmowym zależy od charakteru rzeki i przeciętnej szybkości przyboru wody.
Autor: zupi,AD,AP/rp,ja/tw/aw/rp / Źródło: IMGW