W kilka dni padło kilkaset manatów. Superbohaterowie świata zwierząt przestają sobie radzić i to bardzo zły znak

[object Object]
Akcja ratownicza manataclearwaterfire/ twitter
wideo 2/4

Manaty, choć są łagodnymi zwierzętami, od dziesięcioleci prowadzą walkę o przetrwanie w wodach Florydy. Wszystko z powodu niesprzyjających warunków - bardzo ciepłej wody, zanieczyszczeń i braku wystarczającego pożywienia. Jak podały organizacje przyrodnicze, w maju doszło do ogromnego wymierania tych ssaków.

Manaty z wybrzeża Florydy nigdy nie miały łatwego życia. Kiedy po wschodniej i zachodniej stronie półwyspu zaczęły pojawiać się elektrownie, zwierzęta nauczyły się funkcjonować w nietypowo ciepłej wodzie. Kiedy łodzie z hałasującymi silnikami coraz bardziej ingerowały w ich siedliska, także musiały się przyzwyczaić. A kiedy ich ulubione źródło pożywienia zaczęło zanikać, ponieważ toksyczne glony zaatakowały zbiorniki, nauczyły się jeść mniej - często kosztem zdrowia.

Ponad 700 martwych ssaków

Manaty są wyjątkowo łagodnymi ssakami, co nie wskazuje na ich wyjątkową odporność. Zwierzęta te mogą ważyć nawet pół tony i są zbudowane tak, by przetrwać. Ale ile jeszcze może wytrzymać jeden gatunek?

Dziesięciolecia stresu środowiskowego w końcu musiały zacząć oddziaływać. Od 21 maja zgłoszono co najmniej 749 śmierci manatów. Lokalne organizacje zajmujące się ochroną dzikiej przyrody morskiej twierdzą, że to jedno z najgorszych masowych wymierań ssaków.

- Manaty są dosłownie gatunkiem wartowniczym. Ostrzegają nas przed tym, co może się wydarzyć, jeśli nie zmienimy naszych działań, póki jeszcze mamy czas. A jeśli nic nie zrobimy, także i my możemy na tym ucierpieć - mówił Patrick Rose, dyrektor wykonawczy Save the Manatee Club - 40-letniej organizacji non-profit, zajmującej się ochroną manatów.

Ponadto te same czynniki, które powodują ich masową śmierć, wyniszczą słodkowodne i słonowodne zbiorniki, zabijając faunę i florę oraz zanieczyszczając wodę, z której korzystają miliony ludzi.

Według Rose'a, ​​do końca roku około 1000 manatów może zginąć. Jeśli tempo ich wymierania nie spowolni, za kilka lat populacja może być naprawdę zdziesiątkowana. Ratunek i odnowa populacji oraz oczyszczenie wody może zająć parę ładnych lat.

Do ostatniego bardzo dużego wymierania manatów doszło w latach 70. XX wieku. Odrodzenie się ich populacji było traktowane jako prawdziwe zwycięstwo w ochronie przyrody. Podjęto nawet decyzję, by obniżyć stopień zagrożenia w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Populacja zaczęła jednak cierpieć coraz bardziej.

- Problemy, z którymi borykają się manaty, są liczne i powiązane ze sobą, nie można pokonać jednego bez zainteresowania się drugim - powiedział Michael Walsh, profesor kliniczny na Wydziale Nauk Weterynaryjnych na Uniwersytecie Florydy.

Głód

Jego zdaniem problem zaczyna się w wodzie. Kiedy składniki odżywcze napotykają zanieczyszczenia i chemikalia ze ścieków, może dochodzić do zaburzenia równowagi poprzez tworzenie się szkodliwych glonów, które pokrywają powierzchnię wody i nie przepuszczają światła słonecznego, niezbędnego do procesu fotosyntezy. Kiedy trawy morskie nie wzrastają, manaty nie mają swojego ulubionego posiłku.

Szacuje się, że w ostatnich 11 latach w najpopularniejszym miejscu, w którym żywią się manaty, wyginęło około 58 procent zasobów trawy morskiej. Dlatego zdarza się, że ssaki migrują, aby znaleźć ulubiony pokarm.

Temperatura wody

Według szacunków z 2013 r. około dwóch trzecich całej populacji jest przystosowanych do ciepłej wody. Jeśli stan zdecyduje się przejść na bardziej zrównoważone źródła energii, manaty mogą się aż tak szybko nie przystosować.

- Gdy dodajmy do tego jeszcze głód, to możemy mieć po prostu katastrofalne straty - powiedział Rose.

Ostatni rok jest porównywany do 2010 r., kiedy to temperatura na Florydzie spadła do ​​historycznie niskich wartości. Ochłodzenie okazało się niezwykle niebezpieczne dla manatów - wtedy zmarło ponad 760 manatów. W tym roku jesteśmy już blisko tej liczby, a mamy dopiero koniec maja.

Zanieczyszczenia

Ponadto w wodach Florydy znajdowane są coraz częściej kawałki mikroplastiku. Nie jest to bezpieczne zarówno dla manatów, jak i dla innych organizmów. Niestety, stan czystej wody, owoców morza, turystyki, łowisk i wyjątkowych organizmów - takich jak manaty - będzie zmieniać się wraz ze zmianami w środowisku.

Jak podaje Florida Fish and Wildlife Conservation Commission, w 2021 roku uratowano prawie 90 osobników. Jeśli chodzi o martwe zwierzęta - w większości nie wykonano sekcji zwłok. Spora część ciał była już znacznym stanie rozkładu, co uniemożliwiło badania.

Uratować ssaki Florydy

By bezpośrednio ratować manaty, niektórzy mieszkańcy zdecydowali się założyć szkółki trawy morskiej, w których hodują ich podstawowe źródło pożywienia. Rośliny są następnie zasadzane w okolicy wybrzeża tak, aby ssaki mogły bezpiecznie się nimi cieszyć.

W przeciwieństwie do bardziej agresywnych delfinów czy rekinów z Florydy, manaty nie szukają konfliktów. Zamiast wszczynać bójki, wolą uciekać. Ale zwierzęta te od dziesięcioleci walczą o swoje przetrwanie. Wcześniej udało im się wygrać, dzięki większym wysiłkom na rzecz przyrody. Dlatego organizacje przyrodnicze apelują do rządzących o przeznaczenie większych funduszy na fauny i flory morskiej. Nowa polityka powinna być wdrożona najszybciej jak to możliwe, by ocalić jak najwięcej istnień.

Autor: kw/map / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed opadami marznącymi, które mogą powodować powstanie gołoledzi. Obowiązują też alarmy przed gęstymi mgłami. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Żółte alarmy w części kraju. Tu zachowajmy ostrożność

Żółte alarmy w części kraju. Tu zachowajmy ostrożność

Źródło:
IMGW

Do Polski napływa ciepłe i wilgotne powietrze znad Atlantyku. Sprawia, że w wielu regionach kraju powstały mgły i zamglenia. - Zjawiska mogą miejscami utrzymać się przez cały dzień - poinformowała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Gęste mgły. Uwaga, widzialność jest ograniczona

Gęste mgły. Uwaga, widzialność jest ograniczona

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Poniedziałek w większości kraju będzie mglisty. Miejscami mogą pojawić się opady deszczu, a także zamglenia. W najcieplejszej chwili dnia termometry wskażą 12 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 24.02. Na ogół pochmurno. Może spaść deszcz

Pogoda na dziś - poniedziałek, 24.02. Na ogół pochmurno. Może spaść deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Santorini sytuacja zaczyna się już poprawiać. Mimo mniejszego ryzyka silnych wstrząsów sejsmicznych, w szkołach do końca miesiąca nie będą się odbywały lekcje. Decyzja ta dotyczy także wysp Ios, Anafi i Amorgos.

Aktywność sejsmiczna na Santorini znacznie osłabła. Szkoły i tak pozostaną zamknięte

Aktywność sejsmiczna na Santorini znacznie osłabła. Szkoły i tak pozostaną zamknięte

Źródło:
PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

W Drelowie (woj. lubelskie) wciąż trwają poszukiwanie pozostałości kosmicznej skały, która we wtorek przemknęła przez niebo. W niedzielę udało się odnaleźć najcięższy jak do tej pory odłamek meteorytu. Obiekt waży nieco ponad pół kilograma.

Meteoryt z Drelowa. Znaleziono jego masę główną

Meteoryt z Drelowa. Znaleziono jego masę główną

Źródło:
Skytinel, tvnmete.pl

Ptaki rajskie wysyłają sygnały kolorystyczne, które są niewidoczne dla ludzkich oczu. Widać je dopiero wtedy, gdy podświetli się je światłem niebieskim lub ultrafioletowym.

Tak świecą ptaki rajskie. Emitują tajne sygnały niewidoczne dla ludzkich oczu

Tak świecą ptaki rajskie. Emitują tajne sygnały niewidoczne dla ludzkich oczu

Źródło:
CNN

Kolejna fala obfitych opadów śniegu nawiedziła wybrzeże Morza Japońskiego. Miejscami grubość pokrywy śnieżnej przekracza pięć metrów.

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Źródło:
Reuters, NHK

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych w stolicy Botswany. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób, tym troje dzieci -poinformował w sobotę prezydent Duma Boko.

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Źródło:
Reuters

Zimowa burza Coral przyniosła Grecji bardzo duże opady śniegu, jak na ten rejon świata. W sobotę rano w wielu regionach, szczególnie na północy kraju termometry wskazywały ujemne wartości temperatury.

Burza Coral w Grecji. Wydano alerty przed śniegiem i niską temperaturą

Burza Coral w Grecji. Wydano alerty przed śniegiem i niską temperaturą

Źródło:
ENEX, meteoalarm.org

W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Skytinel

Środowemu przelotowi szczątków Falcona 9 na polskim niebie towarzyszył nie tylko świetlny spektakl, ale też spektakularny huk. Odgłosy te można usłyszeć na nagraniu. Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" wyjaśnił, skąd się wzięły takie dźwięki.

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Hiszpańscy strażacy interweniowali przy niecodziennej sytuacji. Ich pomocy wymagała koza, która utknęła na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Zwierzę udało się zwabić w bezpieczne miejsce dzięki sałacie i marchwi.

Koza na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Interweniowali strażacy

Koza na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Interweniowali strażacy

Źródło:
Reuters

W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Źródło:
PAP, TOPR

"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, SpaceX

Brazylijskie miasto Buriticupu, położone na północno-wschodnim krańcu Amazonii, jest powoli pochłaniane przez ziemię. W ostatnich tygodniach powstały tam ogromne zapadliska o głębokości kilku metrów. Sytuacja jest na tyle poważna, że władze ogłosiły stan wyjątkowy.

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
Reuters

Lawina zeszła w amerykańskim hrabstwie Summit w stanie Kolorado. Pod śniegiem znalazł się kierowca skutera śnieżnego. Zobacz na nagraniu, jak wyglądała akcja ratunkowa.

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Źródło:
CNN, eu.coloradoan.com

Peripatoides novaezealandiae to niezwykłe zwierzę. Mierzy kilka centymetrów, ma cechy zarówno stawonogów, jak i pierścienic, a podczas polowania pluje na ofiarę i śliną rozpuszcza jej wnętrzności. Teraz wygrał w tegorocznej edycji konkursu na nowozelandzkiego "robaka roku 2025".

Wybrano nowozelandzkiego "robaka roku". Zwycięski gatunek rozpuszcza swoje ofiary od środka

Wybrano nowozelandzkiego "robaka roku". Zwycięski gatunek rozpuszcza swoje ofiary od środka

Źródło:
CNN, bugoftheyear.ento.org.nz

W rejonie Etny w ostatnim czasie odnotowuje się zjawisko niebezpiecznej turystyki. Niedawno grupa ludzi weszła w nocy na wulkan w nieodpowiednim obuwiu, aby zobaczyć z bliska trwającą erupcję. Są znane także inne przypadki nieodpowiedzialnego zachowania turystów. Sycylijska Obrona Cywilna ostrzega, że takie osoby ryzykują własnym życiem.

W nieodpowiednich butach na Etnę

W nieodpowiednich butach na Etnę

Źródło:
Reuters

Ubiegłej nocy nad Polską przeleciały co najmniej dwa bolidy. Potwierdzają to obserwacje projektu Skytinel, zajmującego się monitorowaniem nieba nad naszym krajem. Niezwykle jasne smugi były widziane z wielu miejsc w Polsce.

Kolejne kule ognia przeleciały nad Polską. Nagranie

Kolejne kule ognia przeleciały nad Polską. Nagranie

Źródło:
Skytinel, Kontakt24

Drastycznie zmalało ryzyko na to, że w 2032 roku asteroida 2024 YR4 znajdzie się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Najnowsze wyliczenia sugerują, że prawdopodobieństwo kolizji wynosi zaledwie 0,28 procent. Wcześniej według NASA ten współczynnik wynosił 3,1 proc.

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Źródło:
NASA, PAP

Na terenie Polski znajdowane są obiekty, które mogą być pozostałościami rakiety Falcon 9. Jak mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Jerzy Rafalski z Planetarium w Toruniu, możemy spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości takie zdarzenia będą coraz częstsze.

"Powinniśmy zadać bardzo poważne pytanie firmie SpaceX"

"Powinniśmy zadać bardzo poważne pytanie firmie SpaceX"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Odgłos przypominający brzmienie organów zaniepokoił rezydentów domu seniora w słoweńskim mieście Ajdovscina. Dziwny dźwięk był słyszany także w okolicy ośrodka.

Przez tajemniczy dźwięk nie zmrużyli oka

Przez tajemniczy dźwięk nie zmrużyli oka

Źródło:
Enex

W czwartkowy poranek mieszkańcy miasta Carollton w Teksasie przecierali oczy ze zdumienia. Pomimo braku opadów jedna z ulic pokryła się grubą warstwą lodu. Spektakularny widok wziął się z wycieku wody, który w połączeniu z rekordowym na tym obszarze mrozem stworzył niecodzienną scenerię.

Pękła rura, a krajobraz zamienił się w baśniowy

Pękła rura, a krajobraz zamienił się w baśniowy

Źródło:
CNN, CBS, NBC

Z powodu utrzymującej się fali upałów władze Sao Paulo na południu Brazylii wprowadziły specjalne środki mające na celu ograniczenie skutków wysokiej temperatury. W mieście rozstawiono specjalne stanowiska oferujące darmową wodę oraz pomoc medyczną.

Jest tak gorąco, że na ulicach rozdawana jest woda

Jest tak gorąco, że na ulicach rozdawana jest woda

Źródło:
Reuters

Mieszkańcy Peru zmagają się ze skutkami katastrofalnych powodzi i osuwisk ziemi spowodowanych ekstremalnymi opadami deszczu. Zniszczenia są rozległe i dotknęły także stolicę kraju, Limę. W środę peruwiański rząd ogłosił stan wyjątkowy w 157 dystryktach.

"Proszę, przyjdźcie szybko". Peru zmaga się z falą powodzi i osuwisk ziemi

"Proszę, przyjdźcie szybko". Peru zmaga się z falą powodzi i osuwisk ziemi

Źródło:
Reuters, Infobae.com