W górach panują niekorzystne warunki pogodowe. Bieszczadzkie Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zdecydowało o podniesieniu alertu o zagrożeniu lawinowym do drugiego stopnia. W Tatrach powyżej wysokości 1700 metrów nad poziomem morza obowiązuje trzeci stopień zagrożenia.
W Bieszczadach wzrosło zagrożenie lawinowe.
- Od kilkunastu godzin powyżej górnej granicy lasu obowiązuje drugi stopień zagrożenia - powiedział we wtorek rano ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jakub Dąbrowski. Dodał, że "zagrożenie dotyczy głównie masywów połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu".
Jak zaznaczono w komunikacie, "kluczowym problemem lawinowym są niestabilne depozyty śniegu świeżego naniesionego przez wiatr na stokach północnych i północno-wschodnich, jak i stokach o wystawie południowej i południowo-wschodniej".
W partiach szczytowych pokrywa śnieżna wynosi od 30 do 50 centymetrów. Miejscami zaspy przekraczają 100-120 cm. Natomiast w bieszczadzkich dolinach średnio leży 20-30 cm. Rano termometry pokazywały tam od -2 do -4 stopni Celsjusza.
Dąbrowski podkreślił, że "wybierający się w góry muszą mieć odpowiedni strój i obuwie".
- Trzeba zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy, a w nim aplikację Ratunek, a także ciepłe napoje - dodał.
Nadleśnictwo Stuposiany poinformowało, że na odcinku szlaku żółtego z Mucznego na Bukowe Berdo prowadzone są prace leśne. Czasowo wyznaczyło obejście. Prace prowadzone będą do końca stycznia.
Lawinowa "trójka" w Tatrach
W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego powyżej wysokości 1700 metrów nad poziomem morza. Na niższych wysokościach wydano drugi stopień.
Jak czytamy komunikacie pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. Ratownicy TOPR ostrzegają, że w pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.
Warunki są w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa.
Autor: kw//rzw / Źródło: PAP, GOPR