Upały wracają do Polski. Temperatura ma przekraczać 30 stopni Celsjusza. Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne.
Upał: alerty IMGW drugiego stopnia
Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem wydano dla województwa opolskiego oraz północno-wschodnich powiatów woj. dolnośląskiego.
Na Opolszczyźnie temperatura maksymalna w ciągu dnia ma wynieść od 29 do 32 stopni Celsjusza, natomiast temperatura minimalna w nocy od 16 do 19 st. C. Ostrzeżenia będą ważne od godziny 13 we wtorek do godz. 19 w piątek.
Na Dolnym Śląsku termometry w dzień powinny pokazać maksymalnie od 29 do 31 st. C, a w nocy minimalnie także od 16 do 19 st. C. Tutaj alarmy wejdą w życie o godz. 13 we wtorek, a stracą ważność o godz. 19 w czwartek, ale jak zaznacza IMGW, mogą być przedłużone na kolejną dobę.
Intensywne opady deszczu z burzami: ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia
Do północy z poniedziałku na wtorek w woj. podlaskim oraz woj. warmińsko-mazurskim, z wyjątkiem zachodnich powiatów, obowiązują alerty pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu, którym mogą towarzyszyć burze.
Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Spadnie od 20 do 50 litrów wody na metr kwadratowy. W trakcie burz w porywach ma wiać z prędkością do 70-75 kilometrów na godzinę. Lokalnie możliwy jest grad.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia
Ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Autor: kw,ps / Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock