RCB ostrzega przed ulewnym deszczem. "Przygotuj się na ewentualne podtopienia"

Autor:
kw/dd
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na niedzielę
Prognoza pogody na niedzielętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Prognoza pogody na dziś 31.08

RCB wysłało alert SMS-owy do osób przebywających na terenie dwóch województw. Jak ostrzegają eksperci, pojawią się tam intensywne opady deszczu. Miejscami może dojść do gwałtownego wezbrania rzek.

"Uwaga! Dziś (31.08) i jutro intensywne opady deszczu. Możliwe gwałtowne wezbrania rzek. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Śledź komunikaty pogodowe" - taką wiadomość SMS otrzymali we wtorek rano przebywający na terenie województw małopolskiego i śląskiego.

RCB podało, że istnieje możliwość wystąpienia gwałtownych wzrostów stanów wód. Zaapelowano, aby przygotować się na ewentualne podtopienia i śledzić komunikaty pogodowe.

W trzech gminach województwa małopolskiego wydano alarmy powodziowe.

Alert RCB. Co to jest

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka. RCB wysłało alert SMS-owy do osób przebywających na terenie ośmiu województw. Jak ostrzegają eksperci, pojawią się tam burze, ulewy, silny wiatr i opady gradu. Miejscami mogą wystąpić podtopienia.

Autor:kw/dd

Źródło: RCB, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/RCB

Pozostałe wiadomości