W najbliższych dniach na południowym-wschodzie kraju mogą wystąpić intensywne opady deszczu, spodziewane jest podniesienie stanu wód na terenie woj. podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego - ostrzega Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
W tej sprawie w środę, w Warszawie, ok. godz. 15 ma zebrać się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Poinformował o tym w TVN 24 sekretarz w Kancelarii Premiera Paweł Graś. Jak dodał podczas posiedzenia "ministrowie właściwi do działania w takich sytuacjach przedstawią premierowi informacje o przygotowaniu służb na to, co może się zdarzyć".
Najwięcej opadów w czwartek i piątek
Jak poinformowało PAP MAC największe wzrosty stanów wody spodziewane są w dniach 15-16 maja, czyli w czwartek i piątek.
- Sytuacja może skutkować podtopieniami, szczególnie w zlewniach górskich oraz silnie zurbanizowanych. Zgodnie z prognozami należy spodziewać się rozszerzenia obszaru opadów na województwa dolnośląskie, opolskie, mazowieckie, podlaskie - podkreślono w komunikacie.
Służby monitorują sytuację
Ministerstwo zapewnia, że służby zarządzania kryzysowego wojewodów na bieżąco monitorują sytuację i pracują w trybie alertu powodziowego.
- W dniu 13 maja odbyła się wideokonferencja ministra z wojewodami. Wojewodowie, przedstawiając aktualną sytuację, poinformowali, że nie odnotowano niebezpiecznych zdarzeń w związku z warunkami atmosferycznymi. Minister poprosił wojewodów o wskazanie obiektów ochrony przeciwpowodziowej, które ze względu na problemy z odbudową po wcześniejszych klęskach żywiołowych lub prowadzonych pracach remontowych będą wymagały doraźnego wzmocnienia - zaznaczono.
Współpraca służb i władz
Wojewodowie mają przekazywać informacje o zagrożeniu m.in. do mediów i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, a także wykorzystywać Regionalny System Ostrzegania w celu jak najszybszego informowania o zagrożeniu mieszkańców terenów, na których może wystąpić powódź. - Zostali zobowiązani do przygotowania służb i instytucji do uruchomienia procedur zawartych w planach zarządzania kryzysowego. Ponadto, odbyła się wideokonferencja dyrektora RCB z dyrektorami Wydziałów Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Wprowadzono stałe dyżury Centrów Operacyjnych w Krakowie, Gliwicach i we Wrocławiu w celu zapewnienia ciągłego monitoringu hydrologiczno–meteorologicznego - głosi komunikat MAC. Także w środę mają odbyć się posiedzenia zespołów zarządzania kryzysowego w woj. świętokrzyskim i podkarpackim.
Autor: PW / Źródło: PAP