Trzy dni, dwa niże - spustoszona Europa

Trzy dni, dwa niże - spustoszona Europa

Trzy osoby nie żyją, pięć uznano za zaginione, a kolejnych pięć jest rannych. Uszkodzone są setki domów i samochodów. W niektórych miejscach wiało tak mocno, że wiatr przesuwał budynki. Do tego wywrócona łódź, spóźnione pociągi i setki tysięcy ludzi bez prądu. Przyczyna? Xaver i Yoda - dwa potężne niże przeszły w weekend nad Europą.

Ten pierwszy spowodował straty przede wszystkim w Wielkiej Brytanii. Ten drugi natomiast wyrządził szkody w Polsce, Skandynawii, na Litwie i w innych krajach nadbałtyckich. Obecnie osłabiony Yoda przesuwa się w kierunku wschodnim.

Wpływ niżu, który przyniósł do Polski wyjątkowo silny wiatr, mogliśmy odczuwać od czwartku 24 listopada. W naszym kraju najbardziej wiało w sobotę i niedzielę. Według synoptyków TVN Meteo w nocy z 27 na 28 listopada prędkość wiatru osiągnęła swój punkt kulminacyjny. Od tego momentu pogoda zaczęła się uspokajać.

Meteorolodzy zapowiadają, że kolejny niż nasunie się nad Polskę już 4 grudnia, ale jego działalność nie będzie już tak intensywna jak Yody.

Jaka będzie pogoda w grudniu, sprawdź w artykule TVN Meteo

"Jakby szedł huragan"

Odkąd Yoda i Xaver pojawiły się nad Europą, synoptycy TVN Meteo ostrzegali: - To jakby nad Ameryką Północną i Karaibami przeszedł huragan – porównał zbliżające się wówczas zjawisko pogodowe meteorolog Arutr Chrzanowski.

I miał rację - cyklon zyskuje status huraganu już przy prędkości 118 km/godz. Między 26 i 28 listopada wiało nawet do 150 km/godz. Na Morzu Bałtyckim wiatr osiągał siłę nawet 12 st. w skali Beauforta.

25 listopada niż Yoda nasunął się nad Skandynawię:

25 listopada - niż Yoda nad Skandynawią/niedershlagsradar.de

26 listopada za sprawą dwóch niżów wiało już mocniej w całej Europie Północnej i Wschodniej. Yoda zbliżał się do Polski. Na mapie zaznaczone jest również położenie Xavera, który pustoszył głównie Wyspy Brytyjskie.

26 listopada - niż Yoda nad Europą/niedershlagsradar.de
26 listopada - Yoda nad Europą/wetterpate.de

27 listopada Yoda znalazł się nad Polską i rozszalał na dobre. Od poniedziałku osłabiony niż zaczął przesuwać się na wschód. Nad naszym krajem wiatr zaczął się uspokajać.

27 listopada - prędkość wiatru w Polsce/TVN Meteo
28 listopada - prędkość wiatru w Polsce/TVN Meteo

Co zostawił Yoda?

Kilkadziesiąt uszkodzonych domów, zniszczone samochody, setki powalonych drzew - takie straty spowodował niż Yoda przechodząc nad naszym krajem. Według straży pożarnej, rannych zostało w sumie pięć osób.

- Najtrudniejsza sytuacja była w czterech województwach: pomorskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. W sumie przez całą niedzielę aż do dzisiaj, do godziny szóstej rano, strażacy interweniowali w całym kraju ponad 1600 razy - powiedział w poniedziałek rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

Akcje polegały głównie na usuwaniu z dróg powalonych drzew. Strażacy ewakuowali też mieszkańców uszkodzonych przez wichury budynków. - Przykładowo w Gdańsku z jednego z budynków ewakuowaliśmy siedem osób, w Pucku - pięć - powiedział rzecznik.

Z dotychczasowych danych straży pożarnej wynika, że zerwanych zostało wiele linii energetycznych, a spadające konary i powalone drzewa uszkodziły kilkadziesiąt samochodów.

- Rannych zostało w sumie pięć osób: dwie w województwie zachodniopomorskim i trzy w województwie pomorskim. W czterech przypadkach na jadące samochody przewróciły się drzewa. Piąta osoba została ranna w Stoczni Gdańskiej, gdy wiatr uszkodził jedno z rusztowań - poinformował Frątczak.

Rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak o wichurach (TVN24)
Rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak o wichurach (TVN24)

Podlasie po wichurze

Dodatkowo ok. 100 tys. odbiorców nie miało w poniedziałek prądu w województwie podlaskim. Rzecznik prasowy PGE Dystrybucja oddział w Białymstoku Andrzej Piekarski powiedział, że awarie wystąpiły w całym województwie. Prądu zabrakło m.in. w Choroszczy, Korycinie i Gródku, zwłaszcza na terenach wiejskich tych gmin. Trwa usuwanie awarii.

Do godz. 7 podlascy strażacy przyjęli ok. 140 zgłoszeń związanych z wichuram. W Zambrowie wiatr zerwał fragmenty dachu na bloku; we wsi Jurasze zniszczył szczyt domu, zaś we wsi Posielanie zerwany został dach i więźba dachowa. W Grajewie wichura całkowicie zniszczyła dach budynku, a blacha spadła na linię energetyczną. W Sokółce silny wiatr uszkodził maszt na budynku powiatowej straży pożarnej.

Połamane drzewa na mazurskich drogach

Z kolei w województwie warmińsko-mazurskim straż pożarna usuwała w nocy z niedzieli na poniedziałek blisko 200 drzew, które przewróciły się na powiatowe i gminne drogi w całym regionie.

Silny wiatr zerwał dachy z budynków w Rucianem-Nidzie i Rogitach k. Braniewa. W Ostródzie rusztowanie stojące przy budynku mieszkalnym przewróciło się na zaparkowany w pobliżu samochód.

W poniedziałek rano w zachodniej części woj. warmińsko-mazurskiego bez prądu pozostawało 20 tys. odbiorców. - W większości przypadków awarie spowodowały gałęzie spadające na linie energetyczne - mówił Paweł Janiak, rzecznik Energa-Operator w Olsztynie.

Około 25 tys. wiejskich gospodarstw nie miało prądu na Mazurach.

Pomorskie również bez prądu

Do 200 tys. wzrosła też liczba gospodarstw w województwie pomorskim - głównie na Kaszubach i Kociewiu, pozbawionych prądu przez awarie spowodowane bardzo silnym wiatrem.

W związku z usuwaniem skutków wichury w Pomorskiem straż pożarna zanotowała do godzin rannych w poniedziałek ok. 300 interwencji. Zgłoszenia dotyczyły m.in. powalonych drzew, zerwanych reklam.

Sytuacja na Pomorzu Zachodnim (TVN24)
Sytuacja na Pomorzu Zachodnim (TVN24)
Pomorze po nocy huraganowych wiatrów (TVN24)
Pomorze po nocy huraganowych wiatrów (TVN24)

Bez dostaw energii w okolichach Koszalina

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie podało, że problemy z prądem mają głównie mieszkańcy dawnego woj. koszalińskiego, m.in. takich powiatów jak Polanów, Tychowo, Połczyn Zdrój, Bobolice. W zachodniej części regionu doszło jedynie do pojedynczych uszkodzeń, które były na bieżąco usuwane.

Strażacy interweniowali ok. 130 razy. Głównie przy usuwaniu połamanych konarów.

Zawalone drzewo zerwało trakcję kolejową na trasie Szczecin-Koszalin. Utrudnienie zostało już usunięte. Sytuacja w woj. zachodniopomorskim powoli się stabilizuje. Wiatr słabnie. Urząd Morski w Słupsku odwołał już alarm morski.

Skutki wichury na Pomorzu (TVN24)
Skutki wichury na Pomorzu (TVN24)

Łódź i Mazowsze - bez większych strat

Ok. 10 tys. odbiorców pozbawionych było w poniedziałek nad ranem prądu w województwie łódzkim i części Mazowsza w wyniku awarii spowodowanych silnym wiatrem - poinformowała Bożena Matuszczak-Królak z PGE Dystrybucja Oddział Łódź-Teren.

Najwięcej awarii zanotowano w rejonie Sieradza, Tomaszowa Maz. i Żyrardowa (woj. mazowieckie). Są one związane z zerwanymi liniami energetycznymi. - Sytuacja jednak się zmienia, bo nasze ekipy sukcesywnie naprawiają uszkodzenia - dodała Matuszczak-Królak.

Jak poinformowałrzecznik łódzkich strażaków Arkadiusz Makowski, strażacy otrzymali dotąd 20 zgłoszeń, głównie o połamanych konarach drzew. Nie ma informacji o uszkodzonych samochodach, budynkach czy osobach poszkodowanych.

Zobacz zdjęcia Reporterów 24 po wichurze w Warszawie

Dolny Śląsk: uszkodzona sieć trakcyjna

Silny wiatr uszkodził też sieć trakcyjną pomiędzy Jelenią Górą a Szklarską Porębą (woj. dolnośląskie). Na trasie w poniedziałek nie kursowały pociągi, wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Oprócz kłopotów na kolei silny wiatr nie spowodował na Dolnym Śląsku poważniejszych szkód.

Kujawsko-pomorskie: połamane drzewa, zawalone ściany

Wiatr łamał drzewa, niszczył dachy i zrywał linie energetyczne także w woj. kujawsko-pomorskim, a zwłaszcza w Toruniu. Strażacy interweniowali ponad 150 razy.

Wiele interwencji związanych było z usuwaniem połamanych drzew i konarów. Wichura uszkodziła także poszycia ponad dwudziestu dachów domów i budynków gospodarczych.

W jednej z podtoruńskich miejscowości w nocy zawaliła się ściana szczytowa budynku mieszkalnego. Ewakuowano sześć osób, ale nikt nie doznał obrażeń.

Z powodu wichury problemy z dostawą prądu do odbiorców wystąpiły w rejonie Lipna i Wąbrzeźna. Do wsi Zaduszniki (pow. linowski) strażacy dostarczyli agregat prądotwórczy, by zasilić pompę infuzyjną w jednym z domów na terenie tej miejscowości.

W Bydgoszczy powalone drzewo przygniotło zaparkowany na ulicy samochód. Wichura przewróciła też kilkunastometrową choinkę świąteczną ustawioną już na Starym Rynku.

Sytuacja po przejściu niżu nad Wielkopolską:

Wielkopolska usuwa skutki porywistego wiatru (TVN24)
Wielkopolska usuwa skutki porywistego wiatru (TVN24)
Sytuacja na Wielkopolsce po nocy huraganowych wiatrów (TVN24)
Sytuacja na Wielkopolsce po nocy huraganowych wiatrów (TVN24)

W Skandynawii zginęły dwie osoby

Dwie osoby zginęły, a dwie uznano za zaginione w Skandynawii z powodu utrzymujących się tam od niedzieli silnych wiatrów. W południowej Szwecji na skutek wichur ok. 80 tysięcy domów zostało odciętych od prądu.

Ofiary śmiertelne to starszy mężczyzna, który zmarł z powodu obrażeń odniesionych podczas wypadku jego żaglówki niedaleko miasta Leirvik na Wyspach Owczych (terytorium zależne Danii), oraz turysta, którego na południu Norwegii zabiło spadające drzewo.

Ponadto, jak podała agencja NTB, podejrzewa się zaginięcie dwóch pracowników telewizji, którzy filmowali warunki atmosferyczne panujące u południowego wybrzeża Norwegii. W niedzielę wieczorem ich żaglówka wywróciła się pod naporem 20-metrowych fal. Ich szanse przeżycia ocenia się na niewielkie. O wypadku powiadomił trzeci członek ekipy filmowej, któremu udało się dostać na brzeg.

Zdaniem norweskiej organizacji pracodawców Finansnaeringens Fellesorganisasjon, straty wyrządzone przez wichury będą znaczne. Firmy ubezpieczeniowe otrzymały dotąd ponad 500 wniosków o odszkodowanie na łączną kwotę w przeliczeniu blisko 6,5 mln euro, a suma ta na pewno wzrośnie. Zniszczenia o nieznanej jeszcze wysokości odnotowano także w Szwecji i Danii.

Na południu Szwecji w niedzielę ogłoszono trzeci, najwyższy poziom zagrożenia, co oznacza, że "ekstremalne zjawiska pogodowe mogą mieć zagrożenie dla życia ludzi". Ok. 80 tys. domów w tej części kraju zostało pozbawionych prądu - podało radio SR. Powalone drzewa spowodowały zamknięcie kilkudziesięciu dróg.

W Danii na wiele godzin wstrzymano ruch na mostach łączących wyspy duńskie ze Szwecją poprzez cieśniny Wielki Bełt i Sund. W Szwecji, Danii i Norwegii ruch kolejowy został częściowo wstrzymany. Utrudnienia dotknęły pasażerów na lotniskach i zakłóciły komunikację promową.

W niedzielę utrudnienia dotknęły również pasażerów na lotniskach. Z powodu silnego wiatru linie lotnicze odwołały loty m.in. ze Sztokholmu do Goeteborga oraz Malmoe.

W Goeteborgu silny wiatr zniszczył 650 m kw. szklanej elewacji jednego z centrów handlowych, nikomu nic się nie stało.

Wyspy Brytyjskie - jedna ofiara, pięć osób zaginionych Za sprawą wiatru, spowodowanego głównie przez niż Xaver, niebezpiecznie było też w Szkocji. Stacja meteorologiczna w Glen Ogle wykazała, że w sobotę wiało z prędkością 154 km/h.

Również opady deszczu były w Szkocji duże. Głównie z ich powodu w kraju wystąpiły liczne utrudnienia w komunikacji - pozamykano mosty i drogi, odwołano rejsy.

Jeszcze do niedzielnego południa wiatr w niektórych częściach Szkocji osiągał wysokie wartości. Met Office jeszcze przed weekendem ogłosiło bursztynowy alarm ostrzegający przed silnym wiatrem.

Ogromnych rozmiarów fale na Morzu Irlandzkim wywróciły statek "Swanland" miażdżąc jego kadłub. W akcji ratunkowej wziął udział książę William. Uratował dwie osoby. Na odnalezienie pięciu pozostałych stracono nadzieję, jedna nie żyje.

Litwa - ogłoszono sytuację nadzwyczajną

Z kolei litewska spółka energetycznych sieci rozdzielczych "Lesto" w poniedziałek, po nocnych wichurach, ogłosiła sytuację nadzwyczajną. Silne wiatry pozostawiły bez prądu w kraju 60 tys. użytkowników.

W poniedziałek rano było o 20 razy więcej niż zwykle zgłoszeń o braku prądu, połamanych drzewach, zerwanych dachach. Nie ma informacji o ofiarach.

Najwięcej szkód huraganowe wiatry wyrządziły w Litwie centralnej i nad morzem. W Kłajpedzie prędkość wiatru sięgała 33 metrów na sekundę. Zakłócona została tu praca portu, powstały też szkody na plażach.

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Na początku tygodnia napłynie do Polski gorące powietrze znad Afryki. Sprawi, że temperatura przekroczy miejscami 30 stopni. Przed nami kilka deszczowych fal związanych z przechodzącymi nad krajem frontami, które mogą przynieść opady rzędu 80-100 litrów na metr kwadratowy.

Nadciągają ulewy. Jak dużo deszczu spadnie

Nadciągają ulewy. Jak dużo deszczu spadnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sobota przyniosła części kraju burze. Na Podlasiu pojawił się lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej na Podlasiu

Zalążek trąby powietrznej na Podlasiu

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. Zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia pojawią się przelotne opady deszczu. W niedzielę 20.07 może też zagrzmieć, a na termometrach zobaczymy maksymalnie 29 stopni.

Pogoda na jutro - niedziela, 20.07. Przelotnie popada, miejscami zagrzmi

Pogoda na jutro - niedziela, 20.07. Przelotnie popada, miejscami zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę w wietnamskiej zatoce Ha Long wiał porywisty wiatr, który wywrócił łódź turystyczną. W wyniku tego zdarzenia zginęły co najmniej 34 osoby - podała stacja BBC. Trwają poszukiwania zaginionych.

Wiatr wywrócił łódź turystyczną. Nie żyją 34 osoby

Wiatr wywrócił łódź turystyczną. Nie żyją 34 osoby

Źródło:
PAP, AFP, BBC

Ulewy w Korei Południowej nie ustępują. Po obfitych opadach deszczu doszło do gwałtownej powodzi w powiecie Hapcheon na południu kraju. Woda zalała tereny mieszkalne i zmusiła do ewakuacji mieszkańców niżej położonych terenów.

Woda płynęła ulicami, zarządzono ewakuację

Woda płynęła ulicami, zarządzono ewakuację

Źródło:
Reuters, KBS News

Po 24 godzinach walki strażacy opanowali pożar lasu na południu Francji w okolicy Marsylii. W piątek wieczorem władze poinformowały, że ogień już się nie rozprzestrzenia.

Pogoda pomogła opanować duży pożar lasu

Pogoda pomogła opanować duży pożar lasu

Źródło:
PAP, Reuters

Psy coraz częściej mają do czynienia z telewizją i nie pozostają wobec niej obojętne, co więcej - w zależności od charakteru reagują na nią inaczej. Naukowcy z USA zbadali zwyczaje psów oglądających telewizję i opublikowali swoje obserwacje w czasopiśmie "Scientific Reports".

Zbadano to, jak psy oglądają telewizję

Zbadano to, jak psy oglądają telewizję

Źródło:
phys.org

W drugiej połowie lipca zanosi się w Polsce na więcej pochmurnych i deszczowych dni niż upalnych i słonecznych. Klin gorąca wsuwający się w najbliższych dniach w nasz rejon Europy przyniesie wzrosty temperatury powyżej 30 stopni, ale daleko im będzie do szalonych 38-40 stopni wyliczanych jeszcze przez modele pogodowe tydzień temu.

Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie

Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie

Źródło:
TVN24+

"Dobrze, że już koniec tej żenady i mistyfikacji nakręconej gdzieś w studiu" - wbrew pozorom nie jest to recenzja kiepskiego filmu klasy B, a jeden z wielu komentarzy dotyczących misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. W sieci nie brakuje zwolenników teorii spiskowych zakładających, że lot Polaka w kosmos był jednym wielkim oszustwem. Filmy ukazujące rzekome oszustwo cieszą się dużą popularnością w serwisach społecznościowych.

Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka

Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka

Źródło:
TVN24+

Ulewne deszcze spowodowały gwałtowne powodzie i paraliż komunikacyjny w północnych Indiach. Woda wtargnęła do dwóch szpitali w mieście Ajmer oraz zalała ulice i targowiska, utrudniając dostęp do placówek ochrony zdrowia i przemieszczanie się mieszkańców.

Ulewa zalała szpitale. "Woda dostała się niemal do wszystkich sal"

Ulewa zalała szpitale. "Woda dostała się niemal do wszystkich sal"

Źródło:
Reuters

Zanieczyszczenie powietrza związane z gotowaniem zagraża około miliardowi mieszkańców Afryki. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Międzynarodową Agencję Energetyczną, przygotowywanie posiłków na otwartym ogniu lub w prymitywnych piecach rokrocznie może przyczyniać się do ponad 800 tysięcy przedwczesnych zgonów.

Gotowanie, które truje miliard ludzi. "Jedna z największych niesprawiedliwości"

Gotowanie, które truje miliard ludzi. "Jedna z największych niesprawiedliwości"

Źródło:
AFP, phys.org

Największy marsjański meteoryt znaleziony na Ziemi trafił na aukcję i znalazł nowego właściciela za ponad 5 milionów dolarów. Tak wysoka cena wynika z kilku czynników.

Ponad pięć milionów dolarów za kawałek Marsa na Ziemi

Ponad pięć milionów dolarów za kawałek Marsa na Ziemi

Źródło:
PAP

W południowych i środkowych częściach USA mają pojawić się ulewy. Prognozowane sumy opadów są tak duże, że grożą całkowitym nasyceniem gleby i powodziami błyskawicznymi. Niebezpieczeństwo dotyczy zwłaszcza stanów nad Zatoką Meksykańską.

Wielkie ulewy nadciągają. Ryzyko powodzi błyskawicznych

Wielkie ulewy nadciągają. Ryzyko powodzi błyskawicznych

Źródło:
PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski jest już na Ziemi. Powrót załogi misji Axiom 4 na Błękitną Planetę nagrał dowódca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Takuya Onishi.

"To jedne z najbardziej niesamowitych scen, jakie kiedykolwiek widziałem"

"To jedne z najbardziej niesamowitych scen, jakie kiedykolwiek widziałem"

Źródło:
x.com/Astro_Onishi

W czwartek po południu w centralnej Hiszpanii wybuchł pożar lasu. Ogień szybko się rozprzestrzenił i strawił ponad 3000 hektarów roślinności. W piątek rano wciąż był aktywny, ale pozostawał pod kontrolą strażaków.

Dym dotarł nad Madryt. W Hiszpanii wybuchł duży pożar

Dym dotarł nad Madryt. W Hiszpanii wybuchł duży pożar

Źródło:
apnews.com, El Pais

Czy drożdże mogą nam pomóc w podboju Marsa? Polscy naukowcy będą to sprawdzać, korzystając z próbek, które wróciły razem ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Czy drożdże z genem z niesporczaka pomogą nam w podboju Marsa?

Czy drożdże z genem z niesporczaka pomogą nam w podboju Marsa?

Źródło:
PAP

Kamera zainstalowana przy wejściu do domu uchwyciła przerażające nagranie. Widać na nim, jak piorun uderza tuż obok kuriera doręczającego paczkę.

"Myślałem, że piorun uderzył we mnie". Przerażające nagranie

"Myślałem, że piorun uderzył we mnie". Przerażające nagranie

Źródło:
CNN, live5news.com

Co najmniej 63 osoby zginęły w ciągu minionej doby w pakistańskiej prowincji Pendżab w powodzi - poinformowała w czwartek agencja Reuters. Dodała, że w tym samym czasie prawie 300 osób zostało rannych. Powódź wywołały obfite opady związane z monsunem.

Stan wyjątkowy. W ciągu doby zginęło ponad 60 osób

Stan wyjątkowy. W ciągu doby zginęło ponad 60 osób

Źródło:
Reuters, PAP

Czwartek to kolejny burzowy dzień. Na Górnym Śląsku pojawił się lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej. Ponadto na terenie województwa doszło do obfitych opadów deszczu, w wyniku których została zablokowana droga ekspresowa.

Lej kondensacyjny wirował nad Śląskiem

Lej kondensacyjny wirował nad Śląskiem

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, TVN24

Intensywne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznej w mieście Kansas City położonym w stanie Missouri. Pod wodą znalazły się auta, ulice i domy.

Brodzili w wodzie sięgającej pasa, aby pomóc ludziom

Brodzili w wodzie sięgającej pasa, aby pomóc ludziom

Źródło:
Reuters, foxweather.com

Lokalne podtopienia i setki interwencji służb - to niektóre skutki wielogodzinnych ulew, jakie od środy nawiedziły Warmię i Mazury. Opady deszczu doprowadziły także zalania kilku pomieszczeń szpitalnego oddziału ratunkowego w szpitalu powiatowym w Giżycku.

Silny deszcz na Warmii i Mazurach. Podtopienia na ulicach, zalany SOR

Silny deszcz na Warmii i Mazurach. Podtopienia na ulicach, zalany SOR

Źródło:
TVN24

Amerykańscy policjanci otrzymali nietypowe wezwanie - zostali poproszeni o pomoc w złapaniu owcy. Funkcjonariusze udali się w pogoń za zwierzęciem, a po drodze znaleźli nawet jego właściciela.

Pogoń za owcą. "Nazwiemy ją sierżant"

Pogoń za owcą. "Nazwiemy ją sierżant"

Źródło:
CNN, CBS News

Jedna osoba nie żyje, a 13 zostało rannych po tym, jak piorun uderzył w grupę osób przebywających na strzelnicy łuczniczej w stanie New Jersey. Wśród poszkodowanych są także dzieci. Od kilku dni nad wschodnimi i środkowymi regionami Stanów Zjednoczonych występują ulewy oraz groźne burze.

Piorun uderzył w grupę osób. Jeden zabity, wielu rannych

Piorun uderzył w grupę osób. Jeden zabity, wielu rannych

Źródło:
PAP, ABC News, CNN

Mieszkańcy okolic góry Skarfjellet w środkowej Norwegii żyją w niepewności z powodu jej niepokojąco wysokiej aktywności. Służby monitorują sytuację, a władze wydały ostrzeżenia dla turystów i wspinaczy.

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Źródło:
Reuters

Kilkanaście zniszczonych budynków i tysiące hektarów spalonego terenu - to skutki pożaru Deer Creek, który od tygodnia trawi amerykański stan Utah. Walkę z ogniem utrudniają między innymi silne porywy wiatru. Ekstremalne warunki doprowadziły do powstania ognistego tornada w rejonie Old La Sal.

W Utah pojawiło się ogniste tornado

W Utah pojawiło się ogniste tornado

Źródło:
KTVZ, The Weather Channel, The Watchers, Colorado Public Radio, abc4, denver7

Ulewne deszcze doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego w Nowym Jorku. Na jednej ze stacji metra położonych na Manhattanie powstał gejzer. Eric Adams, burmistrz miasta, powiedział, że nie przypomina sobie tak obfitych opadów.

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Źródło:
CNN, Reuters

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Finlandię nawiedziły upały. Gorąco jest nie tylko na południu kraju, ale również na północy, w tym w Rovaniemi, które znane jest jako miejsce zamieszkania Świętego Mikołaja.

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Źródło:
Reuters

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror