W wielu regionach południowej Polski utrzymuje się bardzo wysoki stan wód w rzekach. Władze Oświęcimia wydały decyzję o ogłoszeniu alarmu powodziowego. Przed zagrożeniami hydrologicznymi ostrzegają synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Alarmy powodziowe we wtorek po południu ogłosili prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut i wójt gminy Oświęcim Mirosław Smolarek. Wieczorem taką samą decyzję podjął starosta oświęcimski Marcin Niedziela. To konsekwencje przekroczenia stanu ostrzegawczego na Wiśle i stanu alarmowego na Sole.
- Na terenie gminy Brzeszcze doszło do lokalnych podtopień. Pracownicy urzędu gminy na bieżąco monitorują sytuację. Od godzin porannych akcje pompowania rozlewisk prowadzą jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Brzeszcz, Jawiszowic i Boru - podało starostwo.
Poziom Wisły w punkcie pomiarowym w Jawiszowicach wynosi 641 centymetrów, podczas gdy stan alarmowy to 630 cm. Soła w Oświęcimiu ma 525 cm, a stan alarmowy wynosi tam 470 cm. Utrzymuje się trend rosnący.
- Wody będzie przybywać, bowiem w naszym regionie prognozowane są kolejne opady deszczu. Służby miejskie na bieżąco monitorują sytuację - zapowiadała po południu Katarzyna Kwiecień z oświęcimskiego magistratu.
Alerty hydrologiczne trzeciego stopnia
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali alarmy hydrologiczne najwyższego - trzeciego stopnia. Obowiązują w województwach śląskim i małopolskim. Dotyczą Małej Wisły od zbiornika Goczałkowice do ujścia Przemszy i ważne będą do godz. 15 w środę.
W związku ze spływem wód opadowych oraz zwiększonym odpływem ze zbiornika Goczałkowice na Małej Wiśle w profilach Goczałkowice oraz Jawiszowice spodziewane są przekroczenia stanów alarmowych. Na Małej Wiśle w profilu Bieruń Nowy zostanie przekroczony stan ostrzegawczy.
Alerty hydrologiczne drugiego stopnia
Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dotyczą województw:
- lubuskiego, Odry od ujścia Baryczy do ujścia Bobru, gdzie będą ważne do godz. 9 w środę;
- opolskiego, Odry od Koźla do ujścia Nysy Kłodzkiej, gdzie niebezpiecznie będzie do godz. 15 w środę;
- śląskiego, zlewniach na wschodzie regionu, gdzie będą ważne do godz. 9 w środę;
- małopolskiego, Wisły od ujścia Przemszy do ujścia Raby, gdzie będą ważne do godz. 15 w środę;
- świętokrzyskiego, zlewni Pilicy do zbiornika Sulejów, gdzie niebezpiecznie będzie do godziny 12 w środę.
Na Odrze środkowej występują wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich. Na wodowskazach Cigacice i Nietków prognozowane jest przekroczenie stanów ostrzegawczych.
W województwach opolskim, śląskim, świętokrzyskim i małopolskim alerty zostały wydane z powodu występowania silnego deszczu z burzami. Stany wody będą podnosić się w strefie wody wysokiej, miejscami powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie niewykluczone są przekroczenia stanów alarmowych.
Alerty hydrologiczne pierwszego stopnia
Ostrzeżenia niższego, pierwszego stopnia dotyczą województw:
- świętokrzyskiego, zlewni Kamiennej wraz ze zbiornikiem Brody Iłżeckie do ujścia, Świśliny, Koprzywianki, Wisły od ujścia Czarnej do ujścia Sanu (część lewobrzeżna), gdzie niebezpiecznie będzie do godz. 7 w środę;
- podkarpackiego, zlewni na północy i wschodzie regionu, gdzie alarmy będą ważne do godz. 7 w środę;
- lubelskiego, w którym alarmy wygasną o godz. 7 w środę.
W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia?
Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych".
Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia?
Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".
Czym jest alarm hydrologiczny pierwszego stopnia?
Jak mówi definicja IMGW, pierwszy stopień alarmu hydrologicznego oznacza zagrożenie umiarkowane. Kiedy obowiązuje, stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych – przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.
Autor: kw / Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock