Wzrasta zagrożenie lawinowe w Tatrach i na Babiej Górze. Przez topniejący śnieg ogłoszono tam odpowiednio trzeci i drugi stopień ostrzeżeń. "Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego" – ostrzega Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Ratownicy TOPR ogłosili we wtorek trzeci - w pięciostopniowej skali - stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach.
Zagrożenie lawinowe ogłaszane jest w międzynarodowej, pięciostopniowej skali. Trzeci stopień zagrożenia oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże, lawiny mogą schodzić samoistnie.
Jak wyjaśnił ratownik dyżurny TOPR, głównym czynnikiem wzrostu zagrożenia lawinowego jest dodatnia temperatura. Topniejący śnieg robi się ciężki i niestabilny, dlatego lawiny mogą schodzić samoistnie.
"Warunki w znacznej mierze są niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa" – czytamy w komunikacie lawinowym, sporządzonym przez TOPR.
Lawinowa "dwójka" na Babiej Górze
Niebezpiecznie jest też na Babiej Górze. Do drugiego stopnia podnieśli tam zagrożenie lawinowe ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR we wtorek wieczorem. Jak podali, przyczyniło się do tego ocieplenie, a przede wszystkim opady deszczu, które powodują znaczne rozmiękanie wierzchnich warstw śniegu. Dotychczas obowiązywał tam najniższy, pierwszy stopień zagrożenia.
"Zagrożenie lawinowe występuje w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu. Są to głównie żleby, kotły i bardzo strome stoki po północnej stronie masywu. Ze względu na zmienne kierunki wiatru, odłożone depozyty śniegu można napotkać też w innych miejscach. Turyści powinni zwracać uwagę na mikrorzeźbę terenu" – podali goprowcy.
Pokrywa śniegu w partiach szczytowych Babiej Góry wynosi ponad 100 cm. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.
Przy drugim stopniu zagrożenia lawinowego poruszanie się po górach wymaga m.in. odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach.
Autor: //dd / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock