Prawie 1,4 tysiąca astmatyków wzięło udział w badaniu dotyczącym wpływu długości snu na dolegliwości astmatyczne. Osoby śpiące za krótko lub za długo częściej skarżyły się na gorsze samopoczucie wynikające ze schorzenia i wymagały pomocy medycznej.
Dobry sen jest kluczowy dla utrzymania dobrego samopoczucia. W nowym artykule dla czasopisma naukowego prowadzonego przez stowarzyszenie immunologów, alergologów i specjalistów w dziedzinie astmy z American College of Allergy, Asthma and Immunology (ACAAI), naukowcy udowodnili, że za krótki lub za długi sen może oddziaływać negatywnie na dorosłych z astmą.
- Wcześniejsze badania wykazały, że zła jakość snu ma negatywny wpływ na objawy astmy u młodzieży. Nasze badanie pokazuje, że dorośli astmatycy są w równym stopniu dotknięci ostrzejszymi objawami astmy w przypadku zbyt małej lub zbyt dużej ilości snu - mówiła Faith Luyster, autorka badania.
Próba badawcza
W badaniu wzięło udział prawie 1,4 tysiąca dorosłych astmatyków w wieku 20 lat i więcej. W wywiadzie prawie 26 procent z nich przyznało, że sypia po mniej niż pięć godzin, 65,9 procent stwierdziło, że śpi od sześciu do ośmiu godzin, a ponad osiem procent, że więcej niż dziewięć godzin. Wśród osób z pierwszej grupy dominowali młodsi. Do osób śpiących najdłużej należeli najczęściej ludzie starsi, kobiety i palacze.
W porównaniu z osobami śpiącymi odpowiednią liczbę godzin, wśród śpiących za krótko i za długo częściej pojawiały się osoby, u których w ostatnim roku wystąpił atak astmy. Chorzy przez przez więcej dni odczuwali pogorszenie samopoczucia fizycznego i psychicznego z powodu dolegliwości astmatycznych.
Gorsze samopoczucie, potrzeba pomocy
U osób śpiących zbyt krótko, w porównaniu ze śpiącymi od sześciu do ośmiu godzin, pojawiło się większe prawdopodobieństwo ataku astmy, suchego kaszlu i hospitalizacji w ciągu ostatniego roku. Odczuwały częściej także gorsze samopoczucie związane ze zdrowiem oraz częściej korzystać musiały z pomocy specjalistów w zakresie ochrony zdrowia.
Szanse na to, że osoby dłużej śpiące będą odczuwać gorsze samopoczucie z powodu dolegliwości astmatycznych, były większe w porównaniu z osobami normalnie śpiącymi. Jednak nie zaobserwowano między nimi istotnych różnic, zarówno w przypadku wyników badań, jak i korzystania z opieki zdrowotnej.
- Zaburzenia snu u astmatyków mogą wskazywać na to, że schorzenie nie jest dobrze kontrolowane - mówił doktor Gailen D. Marshall, alergolog i członek ACAAI. - Badanie to dostarcza solidnych dowodów, że chorzy na astmę powinni omawiać problemy ze snem ze swoimi lekarzami, by ustalić czy muszą zmienić swój plan leczenia, tak by osiągnąć odpowiedni poziom snu - podsumował.
Autor: kw/map / Źródło: acaai.org
Źródło zdjęcia głównego: Shane/unsplash.com