Testy na COVID-19. Jak Polska wypada na tle innych krajów

[object Object]
Co musisz wiedzieć o koronawirusie? Ministerstwo Zdrowia radziKancelaria Premiera
wideo 2/21

Ile testów na COVID-19 przeprowadzano dziennie na tysiąc mieszkańców Polski w ciągu ostatniego miesiąca? Sprawdź, jak na tle innych państw pod tym względem wypada nasz kraj.

Strona ourworldindata.org prezentuje wiele danych dotyczących koronawirusa SARS-CoV-2 z kilkudziesięciu krajów świata. Witryna pokazuje między innymi liczbę testów na COVID-19 wykonywanych każdego dnia w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców, a także liczbę dziennych nowych zachorowań w przeliczeniu na milion mieszkańców.

Przeanalizowaliśmy, jak Polska wypada na tle innych państw w okresie od 24 kwietnia do 24 maja pod względem wykonywanych testów oraz liczby zachorowań.

Do zestawienia wybraliśmy państwa, w których dane z tego okresu są kompletne. Są nimi Australia, Włochy, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone oraz Czechy.

Dane z USA dostarczane są przez amerykański COVID Tracking Project. Sumuje on liczby dotyczące przeprowadzonych testów oraz osób badanych, w zależności od tego, co zgłaszają poszczególne stany. Dane te wykorzystywane są między innymi przez Biały Dom, a także największe światowe media.

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem na milion mieszkańców (OurWorldInData.org/coronavirus (CC BY 4.0))OurWorldInData.org/coronavirus (CC BY 4.0)
Dzienna liczba testów na COVID-19 w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców (OurWorldInDataOurWorldInData.org/coronavirus (CC BY 4.0)

Jak liczba dziennie wykonywanych testów na tysiąc mieszkańców ma się do liczby potwierdzonych przypadków COVID-19 na milion mieszkańców w poszczególnych krajach?

Polska

Dzienna liczba zakażeń na milion mieszkańców Polski w ciągu ostatniego miesiąca wahała się na poziomie od około 6 do ponad 15. Do wtorkowego poranka w naszym kraju potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u 21 631 osób.

W Polsce w ciągu ostatniego miesiąca wykonano dziennie od 0,19 do 0,83 testu w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. Do 12 maja nie ta wartość nie przekraczała 0,5. Dopiero od 13 maja zaczęła rosnąć, osiągając 23 maja 0,83 testu na tysiąc mieszkańców.

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, do niedzieli 24 maja pod kątem koronawirusa przebadano 767 441 próbek. Zbadano 701 969 osób, a od soboty do niedzieli wykonano ponad 16,5 tysiąca testów. Najwięcej - bo ponad 31 tysięcy testów - przeprowadzono między piątkiem a sobotą (22/23 maja).

Jak widać na poniższych wykresach, liczba nowych przypadków - po odrzuceniu krótkotrwałych wahań - utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie, a testów wykonywanych jest coraz więcej.

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce na milion mieszkańców (OurWorldInDataOurWorldInData.org/coronavirus (CC BY 4.0)
Dzienna liczba testów na COVID-19 w Polsce w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców (OurWorldInDataOurWorldInData.org/coronavirus (CC BY 4.0)

Wielka Brytania

Dzienna liczba zakażeń na milion mieszkańców w Wielkiej Brytanii w badanym okresie wahała się od około 35 do 91. Nie uwzględniamy drastycznego spadku, który spowodowany był zmianą metodologii. Od 10 maja w tym kraju obserwowany jest spadek liczby nowych przypadków.

W ciągu ostatniej dekady kwietnia liczba testów w Wielkiej Brytanii utrzymywała się na poziomie około 0,40 w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. Pod koniec miesiąca zaczęła rosnąć, osiągając 1 maja 1,8. Później zanotowano lekki spadek, warto jednak zauważyć, że od 6 maja liczba testów wykonywanych dziennie w tym kraju nie spadała poniżej 1 na 1000 mieszkańców. Największą wartość tego wskaźnika w analizowanym okresie odnotowano 20 maja - wyniósł on wtedy 2,61. Od tego momentu wartość ta zaczęła spadać.

Na poniższych wykresach widać, że liczba nowych przypadków spada, a liczba wykonywanych testów rośnie.

Drastyczny spadek na wykresie Wielkiej Brytanii 21 maja spowodowany jest zmianą metodologii.

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Wielkiej Brytanii na milion mieszkańców (OurWorldInDataOurWorldInData.org/coronavirus (CC BY 4.0)
Dzienna liczba testów na COVID-19 w Wielkiej Brytanii w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców (OurWorldInDataOurWorldInData.org/coronavirus (CC BY 4.0)

Stany Zjednoczone

W Stanach Zjednoczonych 26 kwietnia zanotowano drastyczny wzrost dziennej liczby zakażeń na milion mieszkańców. Następnie liczba nowych przypadków wahała się na poziomie od 54,73 do 102,58.

W tym kraju od pierwszej dekady maja obserwowany jest dzienny wzrost liczby wykonywanych testów na COVID-19 na tysiąc mieszkańców. Utrzymywał się on powyżej jednego testu na 1000 osób.

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Stanach Zjednoczonych na milion mieszkańców (OurWorldInDataOurWorldInData.org/coronavirus (CC BY 4.0)
Dzienna liczba testów na COVID-19 w Stanach Zjednoczonych w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców (OurWorldInDataOurWorldInData.org/coronavirus (CC BY 4.0)

Włochy

We Włoszech od ostatniej dekady kwietnia obserwowany jest powolny, ale stabilny spadek liczby nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 na milion mieszkańców.

Z kolei liczba wykonywanych testów w ciągu analizowanego miesiąca powoli, ale systematycznie rośnie. Na każdy 1000 Włochów przypada teraz nieco więcej niż 1 test wykonywany w ciągu doby.

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem na milion mieszkańców we Włoszech (OurWorldInDataOurWorldInData.org/coronavirus (CC BY 4.0)
Dzienna liczba testów na COVID-19 we Włoszech w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców (OurWorldInData.org/coronavirus (CC BY 4.0))OurWorldInData.org/coronavirus (CC BY 4.0)

Australia

Dzienna liczba zakażeń na milion mieszkańców w Australii w ciągu ostatniego miesiąca wahała się na poziomie od 0,08 do 1,18. Drugą z wartości odnotowano 16 maja i był to największy wzrost od czasu gromadzenia danych.

Jeśli chodzi o liczbę wykonywanych w ciągu doby testów w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców, to systematycznie rosła do połowy maja, by osiągnąć poziom powyżej 1,2. Od kilki dni utrzymuje się na poziomie około 1.

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Australii na milion mieszkańców (OurWorldInData.org/coronavirus (CC BY 4.0))OurWorldInData.org/coronavirus (CC BY 4.0)
Dzienna liczba testów na COVID-19 w Australii w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców (OurWorldInData.org/coronavirus (CC BY 4.0))OurWorldInData.org/coronavirus (CC BY 4.0)

Czechy

W Czechach w ciągu ostatniego miesiąca obserwowano ciągłe wahanie się liczby nowych przypadków SARS-CoV-2. Dwa razy zanotowano spadek do poziomu 1,68. 19 maja nastąpił gwałtowny wzrost do poziomu 10,37. Z kolei liczba przeprowadzanych testów w analizowanym okresie utrzymywała się na stabilnym poziomie około 0,6 testu na 1000 osób na dobę.

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Czechach na milion mieszkańców (OurWorldInData.org/coronavirus (CC BY 4.0))OurWorldInData.org/coronavirus (CC BY 4.0)
Dzienna liczba testów na COVID-19 w Czechach w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców (OurWorldInData.org/coronavirus (CC BY 4.0))OurWorldInData.org/coronavirus (CC BY 4.0)

Autor: kw,dd,ps/map / Źródło: ourworldindata.org, PAP, worldometers.info

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą nam szereg pogodowych zagrożeń. W czwartek nad Polskę nasunie się strefa frontów atmosferycznych, niosąca ze sobą ogromne ilości wilgoci. W części kraju wystąpią burze i intensywne, ulewne opady deszczu.

Nadciągają kolejne burze i ulewy. Wystąpi ryzyko podtopień

Nadciągają kolejne burze i ulewy. Wystąpi ryzyko podtopień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na majówkę 2025. Czy ciepła w wielu miejscach Wielkanoc oznacza, że zbliżający się wielkimi krokami długi, majowy weekend będzie sprzyjał grillowaniu i spędzaniu czasu na świeżym powietrzu? Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła najnowsze wyliczenia amerykańskich i europejskich modeli meteorologicznych.

Pogoda na majówkę. Te prognozy "stawiają Polskę w nieciekawej sytuacji"

Pogoda na majówkę. Te prognozy "stawiają Polskę w nieciekawej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W środę pojawiają się nad Polską wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu i silniejszy wiatr. Śledź z nami aktualną sytuację pogodową.

Gdzie jest burza? Aktualna sytuacja

Gdzie jest burza? Aktualna sytuacja

Źródło:
tvnmeteo.pl

Seria wstrząsów nawiedziła w środę północno-zachodnią Turcję. Najsilniejszy z nich miał magnitudę 6,2 - podało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Jak przekazała agencja informacyjna Reuters, zatrzęsło budynkami w Stambule, a ludzie wybiegli na ulice.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie w Stambule wybiegali z budynków

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie w Stambule wybiegali z budynków

Źródło:
Reuters, EMSC, PAP, BBC

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami. Zjawiskom towarzyszyć będą opady deszczu i silniejszy wiatr. Miejscami może spaść też grad. W mocy są też alarmy przed gęstym mgłami.

Alarmy przed burzami w 10 województwach

Alarmy przed burzami w 10 województwach

Źródło:
IMGW

Kolejne dni w pogodzie zapowiadają się dość niespokojnie. Nad różnymi regionami przechodzić będą burze, lokalnie z intensywnymi opadami deszczu. Tuż przed weekendem możemy spodziewać się sporego spadku temperatury.

Zmianę pogody odczujemy na własnej skórze

Zmianę pogody odczujemy na własnej skórze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł we wtorek na terenie amerykańskiego stanu New Jersey. Z powodu rozprzestrzeniającego się ognia ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto też odcinek jednej z najruchliwszych autostrad.

Ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto ruchliwą autostradę

Ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto ruchliwą autostradę

Źródło:
PAP, Reuters, CNN

We wtorek doszło do erupcji najwyższego wulkanu w Europie. Tryskająca z krateru lawa rozświetliła nocne niebo. Etna znów niepokoi mieszkańców Sycylii.

Nocny pokaz potęgi natury. Etna znów przypomina o sobie

Nocny pokaz potęgi natury. Etna znów przypomina o sobie

Źródło:
Reuters, lasicilia.it, ilmeteo.it

Chiny rozważają budowę elektrowni jądrowej na Księżycu. Miałaby ona zasilać Międzynarodową Stację Badawczą na Księżycu (ILRS), projekt powstający pod egidą chińskiej i rosyjskiej agencji kosmicznej.

Chiny z Rosją chcą zbudować elektrownię jądrową na Księżycu

Chiny z Rosją chcą zbudować elektrownię jądrową na Księżycu

Źródło:
Reuters, PAP

Fala upałów nawiedziła Pakistan. We wtorek w największym mieście tego kraju - Karaczi - temperatura sięgnęła 41 stopni Celsjusza. Władze ostrzegają przed spiekotą, która może zagrażać zdrowiu i życiu.

"Jest piekielnie gorąco". Ponad 40 stopni na termometrach

"Jest piekielnie gorąco". Ponad 40 stopni na termometrach

Źródło:
Reuters, thenews.com.pk, arynews.tv

Pogoda na dziś. Środa 23.04 zapowiada się raczej spokojnie, chociaż po południu w niektórych regionach spodziewane są opady deszczu. Niewykluczone będą także burze. Na termometrach zobaczymy od 16 do 22 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa 23.04. W niektórych regionach przydadzą się parasole

Pogoda na dziś - środa 23.04. W niektórych regionach przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

Oksytocyna, zwana "hormonem miłości", może odgrywać kluczową rolę w wyciszaniu konfliktów u przedstawicieli rodziny lemurowatych - donoszą naukowcy z amerykańskiej uczelni Duke University. Pod wpływem tego hormonu władcze i agresywne samice łagodnieją.

"Hormon miłości" łagodzi u nich agresję

"Hormon miłości" łagodzi u nich agresję

Źródło:
phys.org, PAP

Sonda Lucy przesłała na Ziemię zdjęcia asteroidy 52246 Donaldjohanson. Naukowców zaskoczyły jej wymiary - obiekt był tak długi, że sonda miała problem z uwiecznieniem go w całości. To ostatni przystanek w drodze do ostatecznego celu misji.

Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię

Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię

Źródło:
NASA, AP, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły w poniedziałek Nowy Orlean. W kilka godzin niektóre dzielnice i obszary podmiejskie znalazły się pod wodą, konieczne było zamknięcie części ulic. W ponad 4000 gospodarstw domowych wystąpiły przerwy w dostawie prądu.

"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"

"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"

Źródło:
NOLA, NWS New Orleans

Rekin zaatakował pływaka u wybrzeży Izraela. Jak podały lokalne media, zwierzę wciągnęło mężczyznę do wody, a ślad po nim zaginął. Szczątki odnaleziono dopiero po 24 godzinach. W historii kraju odnotowano zaledwie cztery przypadki ataków rekinów na ludzi.

Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym

Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym

Źródło:
BBC, The Jerusalem Post, tvnmeteo.pl

Władze i studenci amerykańskiej uczelni University of Richmond w Wirginii zmagają się ze skutkami ogromnej awarii prądu, po tym jak wąż dostał się do głównej elektrowni i spowodował tam zwarcie. W efekcie zasilanie straciło kilkanaście budynków, a na kampusie odwołano zajęcia.

Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie

Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie

Źródło:
The Collegianur, WTVR

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe nagrania z miejscowości Piaski w województwie mazowieckim. Nasz czytelnik zaobserwował tam zjawisko zwane wirem pyłowym.

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Nawet kwietniowe słońce może być niebezpieczne. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV bez odpowiedniej ochrony może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych - od poparzeń i alergii słonecznej po nowotwory. Jak powinniśmy dbać o bezpieczeństwo skóry?

Uważajmy. Nawet w kwietniu opalanie może być groźne

Uważajmy. Nawet w kwietniu opalanie może być groźne

Źródło:
PAP

Mieszkańcy części zachodnich regionów Francji zmagają się ze skutkami powodzi. Po wylaniu rzek ewakuowano kilkaset osób, w wielu domach nie ma prądu.

Wylały rzeki. Ewakuacje, ponad tysiąc domów bez prądu

Wylały rzeki. Ewakuacje, ponad tysiąc domów bez prądu

Źródło:
francebleu.br, francetvinfo.fr

Ciepło w święta i jeszcze chwilę po nich to ostatni etap kwietniowego lata. Co później czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Źródło:
tvnmeteo.pl

Osy dachowe sieją spustoszenie w australijskim stanie Wiktoria. Przez owady zamknięto kawiarnie, a dzieci boją się wyjść z domów. Według ekspertów, wzrost populacji tego gatunku związany jest z cieplejszą niż zwykle jesienią.

Zamknięte kawiarnie. Mieszkańcy zmagają się z inwazją os

Zamknięte kawiarnie. Mieszkańcy zmagają się z inwazją os

Źródło:
ABC News

14-letnia dziewczynka został zabiła przez lwicę. Do zdarzenia doszło na ranczu graniczącym z południowymi krańcami Parku Narodowego Nairobi w Kenii. Do innego tragicznego wypadku doszło w rezerwacie położonym na północ od stolicy tego kraju. Słoń stratował tam 54-letniego mężczyznę.

Lew i słoń zabiły w weekend dwie osoby. Jedna ofiara to nastolatka

Lew i słoń zabiły w weekend dwie osoby. Jedna ofiara to nastolatka

Źródło:
CNN, PAP

Burzowy front, który w weekend nawiedził część Oklahomy i Teksasu, przyniósł ze sobą niszczycielskie tornada, ulewne deszcze i gradobicie. Na skutek żywiołu zginęły trzy osoby.

Niszczycielska seria tornad, ulewy. Nie żyją trzy osoby

Niszczycielska seria tornad, ulewy. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
PAP, CNN

Koniec kwietnia i początek maja to czas, kiedy w lasach na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, można spotkać żmije zygzakowate. To okres, kiedy gady te mają okres godowy - przypominają leśnicy.

Atakują odruchowo, uważajmy na nie, będąc w podkarpackich lasach

Atakują odruchowo, uważajmy na nie, będąc w podkarpackich lasach

Źródło:
PAP

Rozpoczyna się kolejny piękny, wiosenny dzień, a przyroda tętni życiem. Niestety, ty już wiesz, że ból zatok, łzawiące oczy i alergiczny katar mogą zepsuć Ci ten czas. Sięgnij po OtriAllergy Control, pierwszy spray z flutykazonem dostępny bez recepty, produkowany przez markę Otrivin - ekspertów w walce z katarem. Dzięki niemu poczujesz ulgę na długie godziny i znów będziesz cieszyć się życiem bez przeszkód. Dowiedz się, w jaki sposób może pomóc Ci w opanowaniu objawów alergii!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Źródło:
Materiał promocyjny

Chińscy naukowcy przeanalizowali genom różnych odmian roślin, by określić ich wspólnego przodka. Kwiat, od którego wywodzą się dzisiejsze róże, wyglądał zupełnie inaczej niż rośliny dostępne w kwiaciarniach.

Naukowcy odkryli, jak wyglądał przodek róż

Naukowcy odkryli, jak wyglądał przodek róż

Źródło:
Science X Network

2025 rok już teraz może okazać się jednym z najgorszych sezonów pod względem pożarów Wielkiej Brytanii - alarmują organizacje ochrony przyrody. Bezwzględny żywioł przyczynia się do wyginięcia najrzadszych gatunków zwierząt.

Wielka Brytania. Cenne gatunki płonęły żywcem

Wielka Brytania. Cenne gatunki płonęły żywcem

Źródło:
BBC, National Trust

O fascynujących szczegółach ze świata kleszczy opowiada entomolog profesor Stanisław Ignatowicz.

Dla kur bywają przysmakiem. Tego o kleszczach mogliście nie wiedzieć

Dla kur bywają przysmakiem. Tego o kleszczach mogliście nie wiedzieć

Źródło:
PAP

Australijskie służby mierzą się z tragiczną falą utonięć w świąteczny weekend. Na wschodnim wybrzeżu szaleje silny wiatr powodujący powstawanie kilkumetrowych fal. W sumie od piątku w Nowej Południowej Walii oraz w pobliżu Melbourne zmarło sześć osób.

Kilkumetrowe fale porywają ludzi. Sześć osób nie żyje

Kilkumetrowe fale porywają ludzi. Sześć osób nie żyje

Źródło:
ABC, PAP, Reuters

Najstarszy czynny amerykański astronauta Don Pettit, wraz z dwoma rosyjskimi kosmonautami, wrócił na Ziemię. Mężczyźni bezpiecznie wylądowali na pokładzie kapsuły kosmicznej Sojuz MS-26. Pettit w dniu powrotu na naszą planetę obchodził 70. urodziny.

Wrócił na Ziemię w dniu swoich 70. urodzin

Wrócił na Ziemię w dniu swoich 70. urodzin

Źródło:
PAP, Reuters

Właściciel farmy w amerykańskim stanie Iowa rzucił się na pomoc zwierzętom po tym, jak w jego stodołę uderzyło tornado. Żywioł niemal zrównał z ziemią budynek, w którym znajdowało się kilkadziesiąt jagniąt i maciorek. Dzięki bohaterskiej postawie mężczyzny udało uratować się większość z nich.

Tornado zrównało stodołę z ziemią. Rolnik rzucił się na pomoc zwierzętom

Tornado zrównało stodołę z ziemią. Rolnik rzucił się na pomoc zwierzętom

Źródło:
CNN