Tylko dwa województwa odparły uderzenie skwaru. Wielu z nas nadal będzie musiało się borykać z męczącymi upałami. W Raciążu odbyło się spotkanie zespołu zarządzania kryzysowego z udziałem premier Ewy Kopacz.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pogodowe. Przede wszystkim alarmuje przed nieznośnym upałem. Ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia, obowiązują w niemal całej Polsce. Upał przekraczający 30 st. C dotknie mieszkańców 14 województw.
Ostrzeżenia obowiązują do sobotnich godzin wieczornych 15 sierpnia.
Groźna pogoda
Alert trzeciego, najwyższego stopnia (czerwone obszary na mapie) oznacza, że mogą "wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, powodujące na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności".
Żadne alarmy nie zostały ogłoszone jedynie w woj. pomorskim i zachodniopomorskim.
Skwar w Polsce
Chcesz dowiedzieć się więcej co nas czeka w pogodzie w nadchodzących dniach? Poznaj długoterminową prognozę pogody. Jest szansa, że upał zostanie z nami przynajmniej do 25 sierpnia.
Działania rządu
W poniedziałek o godz. 12 rozpoczęło się robocze spotkanie zespołu zarządzania kryzysowego z udziałem premier Ewy Kopacz poświęcone zagrożeniom funkcjonowania systemu elektroenergetycznego w związku z utrzymującą się wysoką temperaturą. Spotkanie odbyło się w Raciążu (woj. mazowieckie) i było poświęcone skutkom suszy.
Skwar powoduje wiele problemów
Szefowa rządu podkreśliła, że wysokie temperatury, z którymi mamy do czynienia w ostatnim czasie, powodują m.in. zagrożenie suszą, deficyt wody w poszczególnych rejonach Polski oraz duże zagrożenie pożarowe w lasach. Zwróciła uwagę, że wysokie temperatury negatywnie wpływają na energetykę. Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. podały, że od poniedziałku od godz. 10. wprowadzają ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej na obszarze całego kraju. PSE w ubiegły piątek apelowały o ograniczenie zużycia energii elektrycznej w okresach szczytowego zapotrzebowania, tj. w godz. 11-15.
Autor: AD/mk / Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo