"Tegoroczny czerwiec należy zaliczyć do miesięcy ekstremalnie ciepłych"

[object Object]
Gorąco w Poznaniu tvn24
wideo 2/20

Czerwiec bieżącego okazał się w Polsce drugim najcieplejszym czerwcem XXI wieku - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy. Najwyższą temperaturę odnotowano w Słubicach, gdzie zmierzono 36,1 stopnia Celsjusza. Miesiąc ten był także suchy, a nawet zbliżony do określanych jako bardzo suche.

Średnia temperatura powietrza w czerwcu 2021 roku na obszarze całego kraju wyniosła 19,3 stopnia Celsjusza. Oznacza to, że była o 2,5 st. C wyższa od średniej wieloletniej dla tego miesiąca z lat 1991-2020 - przekazał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy. Jak napisano, "tegoroczny czerwiec należy zaliczyć do miesięcy ekstremalnie ciepłych".

Gdzie było najcieplej? Najwyższa średnia temperatura - na poziomie 19,9 st. C - panowała w zachodnich częściach Pasa Pojezierzy i Nizin. Najchłodniejsze z kolei okazały się Sudety, ze średnią temperaturą 18 st. C.

Wartości średniej obszarowej temperatury powietrza oraz klasyfikacja termiczna w czerwcu 2021 r. w poszczególnych regionach klimatycznych Polski (IMGW-PIB)IMGW-PIB

"Według klasyfikacji rangowej średniej temperatury miesięcznej, obejmującej okres od 1951 r., czerwiec 2021 r. plasuje się na 2. pozycji. Był to drugi najcieplejszy czerwiec w XXI wieku" - czytamy w podsumowaniu przygotowanym przez IMGW-PIB. Różnica między czerwcem ubiegłego roku, czyli najcieplejszym w tym wieku, wyniosła 1,1 st. C. Natomiast, jak dodano, najniższą średnią temperaturą na terenie całego kraju - na poziomie 14 st. C - charakteryzował się ten miesiąc w 1984 r.

Najcieplejsze dni w tegorocznym czerwcu notowano między 20 a 25 dniem miesiąca. Najwyższą temperaturę na stacji synoptycznej, jaką było 36,1 st. C zmierzono 20 czerwca w Słubicach w województwie lubuskim. Temperatura poniżej zera wystąpiła jedynie w górach. 1 czerwca na Kasprowym Wierzchu było -19 st. C, a 13 czerwca na Śnieżce zanotowano -0,06 st. C - podał IMGW-PIB.

Klasyfikacja warunków termicznych w Polsce w czerwcu, w okresie 1951-2021, na podstawie norm okresu normalnego 1991-2020 (IMGW-PIB)IMGW-PIB

Jak zaznaczyli autorzy raportu, w okresie fali ciepła od 20 do 25 czerwca "absolutnie minimum temperatury powietrza występujące z zasady między godziną 4 rano w okresie letnim nie spadło poniżej 20 st. C". Najcieplejsza noc miała miejsce 23 czerwca w Lęborku, gdzie temperatura minimalna wyniosła 23,7 st. C.

"Temperatura powietrza w czerwcu 2021 r. utrwaliła występujący od szeregu lat silny wzrostowy trend temperatury powietrza na obszarze Polski. Tylko od 1951 r. wzrost temperatury w tym miesiącu szacowany jest na 1,5 st. C" - podkreślił IMGW-PIB.

Pisaliśmy też o tym, jak bardzo ciepły okazał się tegoroczny czerwiec na całym świecie, w Europie i Ameryce Północnej.

Seria anomalii średniej obszarowej temperatury powietrza w czerwcu w Polsce względem okresu referencyjnego 1991-2020 oraz wartość trendu (st. C/10 lat) (IMGW-PIB)IMGW-PIB

Sucho czy mokro

Jak poinformowano, na obszarze całej Polski uśredniona suma opadów atmosferycznych wyniosła 52,7 litra wody na metr kwadratowy. To stanowiło 83,6 procenta normy dla tego miesiąca określonej na podstawie pomiarów w latach 1991-2020. Miesiąc ten "należy zaliczyć do miesięcy suchych (praktycznie w pobliżu granicy z klasą bardzo suchych)" - czytamy.

"Według klasyfikacji rangowej średniej obszarowej sumy opadów, obejmującej okres od 1951 r., czerwiec 2021 r. plasuje się na 44 pozycji. Najbardziej zasobny w opady był czerwiec w 2009 r. (ze średnią sumą 121,89 l/mkw.), najmniej – w 1976 r. (zaledwie 34,7 l/mkw.)" - przekazał IMGW-PIB.

Przestrzenny rozkład miesięcznej sumy opadów w czerwcu 2021 r. oraz przestrzenny rozkład anomalii sumy opadów w stosunku do normy (tj. średniej miesięcznej wartości wieloletniej elementu w okresie 1991-2020) (IMGW-PIB)IMGW-PIB

Gdzie deszczu spadło najwięcej, a gdzie najmniej? Jak czytamy w raporcie, był to miesiąc charakteryzujący się "silnym przestrzennym zróżnicowaniem warunków pluwialnych na obszarze całego kraju".

Najniższe opady, o sumach miesięcznych poniżej 20 l/mkw., zanotowano w środkowej części Pasa Pobrzeży i Wybrzeży oraz w przylegających do niej obszarach Pojezierzy (między stacjami opadowymi Koszalin - Ustka - Łeba - Lębork - Chojnice) i w rejonie Płocka. Najwyższe miesięczne sumy opadów wystąpiły natomiast w Zielonej Górze i okolicy. Opady w czerwcu zawierały się w przedziale 40-190 proc. normy wieloletniej (1991-2020) - podsumował IMGW-PIB.

Klasyfikacja warunków pluwialnych w Polsce w czerwcu, w okresie 1951-2021, na podstawie norm okresu normalnego 1991-2020 (IMGW-PIB)IMGW-PIB

Autor: ps/dd / Źródło: IMGW-PIB

Pozostałe wiadomości

Po kilku dniach z arktycznym powietrzem wreszcie się od niego uwolnimy. Na horyzoncie widać koniec przymrozków. Co jeszcze przyniosą nadchodzące dwa tygodnie maja w pogodzie? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zwrot będzie odczuwalny

Pogoda na 16 dni: zwrot będzie odczuwalny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Przymrozki nie odpuszczają. Ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej obowiązują w 15 województwach. Temperatura przy gruncie może spaść do -4 stopni Celsjusza.

Ostrzeżenia IMGW w niemal całej Polsce

Ostrzeżenia IMGW w niemal całej Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda w poniedziałek 13.05 na terenie całego kraju będzie dopisywać. Czeka nas dużo słońca i żadnych opadów. Termometry wskażą od 17 do 23 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek 13.05. Wyż zagwarantuje słoneczną aurę

Pogoda na jutro - poniedziałek 13.05. Wyż zagwarantuje słoneczną aurę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka to zjawisko, które do środkowej części Europy sprowadza majowe przymrozki po okresie wiosennego ocieplenia. W tym roku ich nie unikniemy. Gdzie temperatura spadnie do ujemnych wartości? Sprawdź na mapach.

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Tu spodziewajmy się przymrozków

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Tu spodziewajmy się przymrozków

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do pożaru lasu doszło w niedzielę w miejscowości Janówek w Kampinoskim Parku Narodowym. Spłonęło ćwierć hektara - podała straż pożarna. Nikt nie ucierpiał.

Pożar lasu w Kampinoskim Parku Narodowym

Pożar lasu w Kampinoskim Parku Narodowym

Źródło:
PAP

Spacerowicze w niedzielę na plaży w Ustce zauważyli fokę. Nagranie, na którym widać zwierzę, otrzymaliśmy na Kontakt 24. - Odpoczywała i wyglądała na wychudzoną - powiedział Paweł Żmuda z Błękitnego Patrolu WWF.

Foka na plaży w Ustce. "Wyglądała na wychudzoną"

Foka na plaży w Ustce. "Wyglądała na wychudzoną"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkanka miejscowości Komatipoort na wschodzie RPA odkręciła kran w kuchni i zauważyła w wodzie pływającą żywą rybę. Zwierzę trafiło do sądu jako dowód przeciw gminie w sprawie nieprawidłowości w działaniu kanalizacji i poważnego zanieczyszczenia wody pitnej.

Odkręciła kran, wypłynęła ryba

Odkręciła kran, wypłynęła ryba

Źródło:
PAP

Co najmniej 34 osoby zginęły, a kilkanaście zostało rannych na indonezyjskiej wyspie Sumatra w wyniku gwałtownych powodzi. Trwają poszukiwania zaginionych.

Skały i gęste błoto dewastowały miasta. Zabici, trwają poszukiwania zaginionych

Skały i gęste błoto dewastowały miasta. Zabici, trwają poszukiwania zaginionych

Źródło:
PAP

Zorza polarna znów pojawiła się na polskim niebie. Szczególnie dobrze była widoczna na północy kraju. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia tego zjawiska.

Za nami kolejna noc z zorzą polarną

Za nami kolejna noc z zorzą polarną

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Na przedmieściach Sydney w rejonie klifu w drodze powstała wielka dziura, powodując osuwisko. Zdarzenie, które przeraziło okolicznych mieszkańców, poprzedziły ulewne opady deszczu.

Dziura w ziemi "jak po wybuchu bomby"

Dziura w ziemi "jak po wybuchu bomby"

Źródło:
Reuters, abc.net.au, news.com.au

Ponad trzem tysiącom mieszkańców kanadyjskiego miasta Fort Nelson w prowincji Kolumbia Brytyjska nakazano ewakuację z powodu zbliżającego się pożaru. To pierwsza tak duża akcja od początku roku. Niebezpiecznie jest także w sąsiedniej Albercie.

Był wieczór, nagle tysiącom kazano uciekać

Był wieczór, nagle tysiącom kazano uciekać

Źródło:
PAP, CBC News, Reuters

Zorza polarna była widoczna w wielu regionach Polski minionej nocy. To, jak niesamowicie prezentowało się to zjawisko, można zobaczyć na nagraniu poklatkowym zarejestrowanym w województwie podlaskim przez Reportera 24. - To było coś niesamowitego - opisywał autor filmu.

"Zdecydowanie warto było zarwać nockę"

"Zdecydowanie warto było zarwać nockę"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Minionej nocy w wielu regionach świata - nie tylko w Polsce - można było zobaczyć zorzę polarną. Nietypowe widoki odnotowano między innymi w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy Chinach. Niesamowity spektakl tańczących barw na niebie można zobaczyć na zdjęciach.

Najlepsze zdjęcia zorzy polarnej ze świata

Najlepsze zdjęcia zorzy polarnej ze świata

Źródło:
tvnmeteo.pl, BBC

W wyniku katastrofalnych powodzi na południowym wschodzie Brazylii życie straciło 136 osób, ponad 800 jest rannych. Prawie 700 tysięcy mieszkańców musiało opuścić zalane tereny. Brakuje lekarstw, żywności i wody pitnej, nie ma prądu. Problemem są też kradzieże dobytku powodzian, czego ma pilnować policja.

"To były sceny jak z horroru. Wszyscy błagali o pomoc"

"To były sceny jak z horroru. Wszyscy błagali o pomoc"

Źródło:
PAP, Reuters

Jaka pogoda będzie w wakacje? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną długoterminową prognozę na lato 2024. Trzy miesiące mogą okazać się cieplejsze niż zazwyczaj - wynika ze wstępnych przewidywań.

Pogoda na wakacje. IMGW pokazał prognozę

Pogoda na wakacje. IMGW pokazał prognozę

Źródło:
IMGW

Wyrzucana żywność ma ogromny wpływ na klimat Ziemi, bo jest źródłem od 8 do 10 procent rocznej emisji gazów cieplarnianych. Ponadto każdy wyrzucony produkt to także tysiące litrów zmarnowanej wody. Ten temat poruszamy w nowym odcinku "Rozmów o końcu świata".

Marnowanie żywności a zmiany klimatu. Obalamy mity

Marnowanie żywności a zmiany klimatu. Obalamy mity

Źródło:
TVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

W wyniku powodzi, które nawiedziły północny Afganistan, zginęło ponad 300 osób - podała w sobotę amerykańska agencja AP, powołując się na dane Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Wcześniej tego dnia Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) informowała o co najmniej 200 ofiarach śmiertelnych

"Powódź odebrała życie naszym bliskim". Nie żyje ponad 300 osób

"Powódź odebrała życie naszym bliskim". Nie żyje ponad 300 osób

Źródło:
Associated Press, Reuters, PAP, france24.com

W południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych trwa liczenie strat po burzach i tornadach, w których zginęły co najmniej trzy osoby. Tymczasem region w czwartek znów nawiedziły gwałtowne zjawiska.

"To był najgłośniejszy dźwięk, jaki kiedykolwiek słyszałam"

"To był najgłośniejszy dźwięk, jaki kiedykolwiek słyszałam"

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy południowo-wschodniej Azji zmagają się z długą i intensywną falą gorąca. Termometry regularnie pokazują ponad 40 stopni Celsjusza. Tajlandzkie ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek, że od początku roku upały spowodowały w kraju tym śmierć ponad 60 osób.

Zmarło prawie dwa razy więcej osób niż rok temu

Zmarło prawie dwa razy więcej osób niż rok temu

Źródło:
PAP, Reuters

Do końca czerwca ma wygasnąć zjawisko pogodowe El Nino - poinformowali w czwartek amerykańscy meteorolodzy. Według ich przewidywań, w drugiej połowie 2024 roku może pojawić się zjawisko La Nina.

El Nino dobiega końca. Co czeka nas dalej

El Nino dobiega końca. Co czeka nas dalej

Źródło:
PAP, Reuters

Strażacy ochotnicy z Wierzchowa razem z Państwową Strażą Pożarną w Drawsku Pomorskim (woj. zachodniopomorskie) uratowali konia, który utknął głęboko w bagnie i nie potrafił się sam wydostać. Do akcji użyto węży strażackich i traktora właściciela zwierzęcia.

Koń utknął w bagnie. Uratowali go strażacy

Koń utknął w bagnie. Uratowali go strażacy

Źródło:
tvn24.pl

Kacza rodzina udała się na spacer przez centrum Warszawy. Stadko złożone z matki i dwunastu małych kaczuszek zdecydowało się na przekroczenie jednej z najszerszych i najbardziej ruchliwych ulic stolicy.

Kacza rodzina na spacerze w centrum. Wstrzymali dla nich ruch, nikt nie protestował

Kacza rodzina na spacerze w centrum. Wstrzymali dla nich ruch, nikt nie protestował

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na pewien ogród zoologiczny w chińskiej prowincji Jiangsu spadła fala krytyki po tym, jak na jednej z wystaw zaprezentowano psy przefarbowane tak, aby wyglądały jak pandy. Spotkało się to z oburzeniem odwiedzających. Nietypowej atrakcji bronią przedstawiciele zoo.

Nietypowa atrakcja w chińskim zoo. Psy przefarbowano tak, by wyglądały jak pandy

Nietypowa atrakcja w chińskim zoo. Psy przefarbowano tak, by wyglądały jak pandy

Źródło:
Sky News, Global Times, tvnmeteo.pl

Za nami najcieplejszy kwiecień globalnie w historii pomiarów - poinformował unijny program Copernicus Climate Change Service (C3S). Był to 11. miesiąc z kolei, kiedy pobity został rekord temperatury na całym świecie. Niepokojące dane dotyczą także mórz i oceanów.

Kwiecień to kolejny miesiąc, który pobił niechlubny rekord

Kwiecień to kolejny miesiąc, który pobił niechlubny rekord

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, Copernicus C3S