Dwa lata badań nad 1011 skanami mózgu udowodniły, że za to, czy używamy więcej lewej lub prawej półkuli mózgu, odpowiada czysty przypadek i rozmieszczenie kłębków nerwów. To odkrycie pozwoli na skuteczniejsze kierunkowanie rozwoju człowieka już w młodym wieku poprzez odpowiednią symulację umysłu.
Neurolodzy z Uniwersytetu Utah przeanalizowali ponad 1011 skanów mózgu, porównując zapis aktywności obu półkul. Zauważyli, że istnieje spora różnica w ich rozświetleniu względem siebie. To efekt zjawiska lateralizacji - asymetryczności w jego budowie występującej w nieznacznym, ale istotnym stopniu.
Błyski w odpowiednim miejscu
Lateralizacja reguluje większą sprawność ruchową prawych kończyn od lewych oraz rejestrowanie większej liczby bodźców zmysłowych dochodzących z jednej strony ciała. To proces kształtujący się na etapie dzieciństwa.
Naukowcy, badając ponad tysiąc zdjęć mózgu osób w wieku 7-29 lat, wyróżnili zasadniczo trzy rodzaje lateralizacji: jednorodną, niejednorodną i słabą.
- Ta pierwsza wystęouje wtedy, gdy zauważa się wyraźną dominację jednej strony ciała - tłumaczył Jared Nielsen, neurolog współprowadzący badania. Podkreśla, że w przypadku jednorodnej istnieje także niejednorodna możliwość - gdy brak wyraźnej dominacji, lub jest pomieszana - taka osoba pisze prawą ręką, ale piłkę kopie lewą nogą. W przypadku słabej, na skanach mózg "świecił" tak samo w obu częściach. Takie osoby są w stanie pisać zarówno lewą, jak i prawą reką w tym samym stopniu - wyjaśnił neurolog.
Przypadek na start
Naukowcy zaznaczają, że lateralizacja decyduje jedynie o naszej sprawności fizycznej.
- W tym wszystkim chodzi tylko o to, jakie zostaną wytworzone połączenia i różnice. To loteria, na którą nie mamy wpływu. Możemy jedynie nabierać świadomości, i od małego motywować mózg w pewnym kierunku rozwoju - zaznaczył naukowiec.
- Jej wpływ na cechy typu uzdolnienia plastyczne lub matematyczne jest minimalny. Nie można więc mówić, że myślimy bardziej lewą lub prawą półkulą - zaznaczył Nielsen.
- To absolutna prawda, że pewne partie mózgu odpowiadają za konkretne umiejętności. Przyjęło się uważać, że lewa półkula jest bardziej używana przez osoby matematycznie uzdolnione. Z kolei prawa jest tą częścią kreatywniejszą - wyjaśnił dr Jeff Anderson, główny autor badania.
Autor: mb/jaś / Źródło: science daily