Świat oczami zwierząt wygląda zupełnie inaczej niż ludzki. Co dopiero, gdy patrzymy na cuda natury z perspektywy trąby słonia. Dokumentalista dzikiej przyrody Cristian Dimitrius postanowił sprawdzić, jak gruboskórny ssak postrzega własną okolicę "strojąc" kilku mieszkańców afrykańskiego kontynentu w kamerki. Zobacz niezwykły film z perspektywy jego trąby czy stopy.
Słoniowate (rząd: trąbowce) należą do grupy największych ssaków lądowych żyjących współcześnie. Ważące po kilka ton kilkumetrowe gruboskórne olbrzymy dzielą się na trzy rodziny. Biolodzy rozróżniają gatunek słonia afrykańskiego, afrykańskiego leśnego i indyjskiego.
Empatyczna żywa broń
Ich wizerunek stanowi nieodłączny element wielu kultur i religii. W życiu ludzi są obecne od setek lat jako środek transportu czy pomoc w codziennym życiu. Te gigantyczne, łagodne na ogół ssaki charakteryzują się inteligencją, empatią, pamięcią oraz siłą fizyczną.
Ta ostatnia cecha sprawdzała się w wielu słynnych bitwach, bo choć słonie wyglądają ociężale i poruszają się zazwyczaj spokojnym krokiem, nie są bezbronne. Szarżujący olbrzym, uzbrojony przez naturę w charakterystyczne ciosy, jest w stanie rozgonić, poturbować, a nierzadko śmiertelnie ranić atakujące go drapieżniki i wrogie wojska.
Słoniowa "pięta achillesowa"
Ludzka chciwość sprawiła jednak, że z biegiem lat broń przedstawicieli rzędu słoniowatych stała się ich przekleństwem. Kość słoniowa przez wieki stanowiła niezwykle drogocenny materiał, z którego artyści tworzyli dzieła sztuki sprzedawane za bajońskie sumy.
Ogromny popyt rynku powodował, że ich liczebność znacznie spadła i gatunek znalazł się na skraju wyginięcia. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN) objęła je opieką wpisując do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych. Za próbę przemytu kości słoniowej grożą surowe sankcje w postaci wielu lat w więzieniu.
Kilkutonowe sieroty
Mieszkające w sierocińcu dla słoni Sheldrick Wildlife Trust w Nairobi w Afryce z ludźmi znają się całkiem dobrze. Większość z nich trafiła do niego za młodu po utracie matki, zabitej przez kłusowników lub drapieżniki. Pracownicy ośrodka starają się kilkuset-kilogramowym maluchom zadośćuczynić troskliwą opieką.
Z trąbą na horyzoncie
Na los tych niezwykłych zwierząt uwagę postanowił zwrócić Cristian Dimitrius, brazylijski dokumentalista. W tym celu zamontował niewielkie kamery na ciele słoni i zgromadził niezwykły materiał ukazujący świat widziany z perspektywy gruboskórnych ssaków. Pozwala nam spojrzeć na te zwierzęta jak nigdy dotąd - z wysokości ich stopy, trąby czy wielkich uszu.
Autor: mb/mj / Źródło: x-news