Mróz i wyjątkowo obfite opady śniegu dotknęły wiele krajów europejskich, w tym Francję. W wielu częściach kraju utrzymuje się spora warstwa białego puchu - to efekt antycyklonu, jaki uformował się nad Syberią. Sfotografował to spektroradiometr MODIS.
Satelitarne zdjęcie MODIS-a pokazuje prawdziwy koloryt pokrytej śniegiem Francji i części Wielkiej Brytanii.
Winny ostrej zimy jest syberyjski antycyklon
W najzimniejszych porach roku, kiedy nad północno-wschodnią Syberią występują arktyczne masy powietrza, może tworzyć się tzw. antycyklon syberyjski, zwany także syberyjskim wyżem. Antycyklon ten jest jednym z głównych źródeł polarnych mas powietrza, które docierają do wschodniej, a czasami także zachodniej Europy.
Antycyklon to rodzaj cyrkulacji atmosferycznej typowej dla wyżów barycznych, z wirowym układem wiatrów w obrębie wyżu. Na półkuli północnej kierunek wiania wiatru jest zgodny z kierunkiem ruchu wkazówek zegara, zaś napołudniowej przeciwny do kierunku wskazówek zegara. Taki układ wynika z działania siły Coriolisa.
70 hPa różnicy
Na początku lutego właśnie taki, wyjątkowo silny antycyklon powstał nad północną Rosją. W jego centrum panowało niezwykle wysokie ciśnienie atmosferyczne, sięgające 1061 hPa. W zetknięciu z niżem znad Grenlandii i dochodzącą do 70 hPa różnicą ciśnienia atmosferycznego pomiędzy ośrodkami, nad Europę tłoczyło się bardzo zimne powietrze, które przyniosło siarczyste mrozy.
Zima dotknęła 22 kraje Europy
Ostrzeżenia o niskich temperaturach i śnieżycach wydały w sumie 22 europejskie kraje, w tym Francja. W kraju, w którym kilkustopniowy mróz był dotąd niezwykłą rzadkością, zanotowano temperatury dochodzące -17 st. C.
Zimno dotarło także do północnej Afryki. Wyjątkowo rzadkie opady śniegu pojawiły się np. w Algierii. W całej Europie zima zebrała także śmiertelne żniwo, pochłaniając ok. 700 ofiar.
Autor: ls/rs / Źródło: NASA, tvnmeteo.pl