Z powodu zagrożenia zerwania poszycia dachu obserwatorium meteorologicznego nadal zamknięte są szlaki prowadzące od polskiej strony na Śnieżkę.
We wtorkowym komunikacie władze Karkonoskiego Parku Narodowego przypominają, że nadal zamknięte są szlaki prowadzące na szczyt Śnieżki. Obecnie wiatr osiąga tam prędkość 90 kilometrów na godzinę, a w porywach do 130 km/h.
Zagrożenie zerwania dachu
"Przypominamy, że z powodu uszkodzenia metalowego poszycia górnego spodka i zagrożenia dla osób postronnych, na wniosek IMGW, właściciela budynku, zamknięte zostały szlaki prowadzące w KPN na szczyt Śnieżki. Awaria zostanie usunięta, jak zapowiada właściciel, kiedy tylko warunki atmosferyczne pozwolą na prowadzenie prac" - czytamy.
Władze KPN poinformowały też, że szlaki od strony czeskiej nie zostaną zamknięte "z uwagi na odmienne niż w Polsce uwarunkowanie prawne".
- Koledzy z KRNAP (czeski Karkonoski Park Narodowy - przypis redakcji) podali jednak komunikat o zamknięciu szlaków prowadzących na szczyt od strony polskiej, zakosami i od strony Sowiej Przełęczy oraz wydali ostrzeżenie: nalegamy, aby odwiedzający góry odłożyli podróż na Śnieżkę, dopóki niebezpieczeństwo nie zostanie usunięte. Na szczyt wchodzisz na własne ryzyko - podano.
Zamknięte szlaki
Władze Karkonoskiego Parku Narodowego w poniedziałek w południe poinformowały o zamknięciu wejścia na Śnieżkę od polskiej strony.
Jak podano, z uwagi na bezpieczeństwo turystów zamknięte zostały wszystkie szlaki po stronie polskiej na Śnieżkę. Są to trasy: szlak czerwony i czarny (tak zwane zakosy) oraz szlak czerwony, biegnący Czarnym Grzbietem, na odcinku od skrzyżowania ze szlakiem niebieskim (Drogą Jubileuszową) na szczyt Śnieżki.
Drugi stopień zagrożenia lawinowego
Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ostrzega, że w Karkonoszach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. W związku z ociepleniem i opadami deszczu zwiększyła się zawartość płynnej wody w pokrywie śnieżnej. Ratownicy ostrzegają, że śnieg zrobił się cięższy, a to może sprzyjać tworzeniu się desek, które są osadzone na słabo przepuszczającej warstwie zmrożonego starego śniegu. Prawdopodobnie zagrożenie pojawia się na wszystkich wystawach.
Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.
Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach.
Autor: kw,anw/aw / Źródło: PAP, kpnmab.pl, wetteronline.de, GOPR
Źródło zdjęcia głównego: Sebastian Chruszczyński