Padający od rana marznący deszcz i mżawka sprawiły, że w Bieszczadach i Beskidzie Niskim leży pięciocentymetrowa warstwa lodu. W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.
W górnych partiach Bieszczad obowiązuje pierwszy - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego. Występuje przede wszystkim na północnych stokach.
- Wszystko pokryte jest pięciocentymetrową warstwą lodu – przekazał w poniedziałek Paweł Szopa, ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Mamy szklane góry –dodał. Żeby poruszać się w tych warunkach, konieczne są raki. Ratownik ostrzegł, że pod ciężarem lodu mogą łamać się gałęzie drzew.
W Bieszczadach jest w poniedziałek bezwietrznie lub wieje słaby wiatr. Termometry pokazały od trzech do sześciu stopni mrozu. Powyżej górnej granicy lasu widać w promieniu 30-50 metrów. W bieszczadzkich dolinach, między innymi w Cisnej i Ustrzykach Górnych, widoczność przekracza jeden kilometr.
W Tatrach lawinowa "dwójka"
W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. "Pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym" – czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.
W górach panują częściowo niekorzystne warunki, poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach, a szczególnie na wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości.
Warunki w Karkonoszach
W Karkonoszach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. W ciągu 12 godzin spadło około pięciu centymetrów śniegu. Przy silnym wietrze doprowadziło to do wzrostu zagrożenia lawinowego. Spadły oraz padający śnieg jest transportowany na strony zawietrzne i odkłada na stary śnieg zmrożony, tworząc słabo z nim związane poduszki śniegowe.
W ciągu nadchodzącej doby zapowiadane dalsze opady opady śniegu, powyżej górnej granicy lasu może spaść go do około 10 cm. Temperatura w wyższych partiach w ciągu nocy może spaść do około -9 stopni.
Autor: anw//rzw / Źródło: tvnmeteo.pl, TOPR, PAP, GOPR
Źródło zdjęcia głównego: TOPR