Informacje
 • Pod naporem śniegu łamią się gałęzie. "Mogą spadać na osoby, które przechodzą"

  08-02-2021 08:24 Gwałtowna pogoda w Polsce
  Pod naporem śniegu mogą łamać się gałęzie Foto: TVN24 | Video: TVN24

  W wielu regionach Polski wciąż będzie sypał śnieg. Krzysztof Batorski, rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, ostrzegał, że pod jego ciężarem mogą łamać się i spadać gałęzie. Zagrożenie stanowią też spadające sople lodu.

  W nocy z niedzieli na poniedziałek w wielu regionach kraju mocno sypał śnieg. Obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

  - Noc intensywna, ale głównie pod względem wyjazdów do miejscowych zagrożeń, czyli komunikacyjnych wypadków i zdarzeń. Dużo pojawiło się też pożarów. Taki bilans za cały weekend to jest ponad 900 pożarów i ponad 3200 różnych interwencji, którzy prowadzili strażacy - powiedział w poniedziałek rano na antenie TVN24 Krzysztof Batorski, rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej. - W ciągu weekendu sześć osób zginęło w różnych pożarach - dodał.

  Od poniedziałkowego poranka strażacy zmagają się z pożarem supermarketu na Bielanach.

  SPADŁ U CIEBIE ŚNIEG? PODZIEL SIĘ SWOJĄ RELACJĄ NA KONTAKT 24

  Korelacja między mrozem a pożarami

   

  Przy takie pogodzie, jaką obecnie mamy - niskiej temperaturze i opadach śniegu - wznieca się dużo pożarów. Skąd ta korelacja?

  - Kiedy temperatura spada, wszyscy próbujemy poprawić ten komfort termiczny w naszych domach i niestety wiele osób dogrzewa się instalacjami prymitywnymi, zrobionymi przez domorosłych majsterkowiczów. Pamiętajmy, że główne przyczyny pożarów to nieostrożność obchodzenia się z otwartym ogniem i zła eksploatacja wadliwych urządzeń grzewczych - mówił.

  W poniedziałek będzie jeszcze sypał śnieg, spadnie go do 15 centymetrów.

  - Ten śnieg, który zalega, czy to na gałęziach, czy drzewach, sam w sobie może nie jest groźny, ale te gałęzie, które będą się łamały, niestety mogą spadać na osoby, które przechodzą, na samochody i przed samochody, powodować poważne zdarzenie w ruchu drogowym - powiedział Krzysztof Batorski. Dodał, że na właścicielach czy administratorach różnych budynków spoczywa odpowiedzialność odśnieżania dachów i usuwania sopli. - Sopel, który ma pół metra długości i odpowiednią grubość, jeśli spadnie z dachu, z wysokości pięciu metrów, może doprowadzić do poważnego urazu mózgu, uderzając w głowę przechodzącej osoby - tłumaczył.

  Posłuchaj całej rozmowy z Krzysztofem Batorskim:


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....