W Peru z powodu powodzi zginęło już co najmniej 80 osób. W ciągu ostatniego miesiąca spadła sześcioletnia suma opadów. Synoptycy zapowiadają, że deszczu będzie jeszcze więcej.
Ulewny deszcz przez ostatnie tygodnie w Peru wywołał największą od 20 lat powódź. W miejscowości Piura, w północno-zachodniej części Peru w ciągu miesiąca spadło 448 litrów na metr kwadratowy deszczu. To prawie sześć razy więcej niż pada tam w ciągu roku. Miejscami w trakcie jednej nawałnicy spadło 137 l/mkw. deszczu w ciągu godziny.
Najgorzej w miastach
Specjaliści za tragiczne powodzie w Peru obwiniają zmiany zachodzące w klimacie. Według nich powodują one częstsze i bardziej intensywne powodzie, a także susze i burze. W krajach Ameryki Łacińskiej najbardziej narażeni na powodzie są mieszkańcy miast i przedmieść, których jest coraz więcej. Ludzie w ciągu ostatnich lat migrują z rejonów wiejskich do miast. W związku ze słabą przepuszczalnością podłoża w mieście, woda na powierzchni utrzymuje się dłużej. Na takich obszarach system kanalizacji często zawodzi podczas obfitych i długotrwałych opadów deszczu.
Niepokojące prognozy
Synoptycy ostrzegają, że opady w najbliższych dniach, a nawet tygodniach, nie ustaną. Oznacza to, że sytuacja nie poprawi się, a może się nawet pogorszyć. Zalane mogą zostać kolejne obszary, pojawi się więcej lawin błotnych. Eksperci twierdzą, że ulgę przyniesie pora sucha, która zazwyczaj pojawia się w maju.
Rząd ostrzega ludzi, żeby przygotowali się na taki scenariusz. Oprócz powodzi śmiertelnie niebezpieczne są również lawiny błotne, które w jednej chwili potrafią wedrzeć się na ulice miast. Rząd już planuje przeznaczyć dodatkowe fundusze na rozwój sieci kanalizacji w miastach, tak aby taka sytuacja jaka zaistniała teraz, już więcej się nie powtórzyła. Powodzie w Ameryce Łacińskiej często dotykają również ludzi najbiedniejszych.
Bilans ofiar rośnie
W związku z tym tragicznym żywiołem bilans ofiar cały czas wzrasta. Najświeższe doniesienia podawały o tym, że nie żyje już co najmniej 80 osób. W północnej części kraju nadal obowiązuje stan wyjątkowy. W wielu regionach woda wdarła się do domów, sklepów czy szpitali. Zalana jest między innymi stolica - Lima.
Autor: AD/aw / Źródło: NASA, BBC, Reuters